اخبار

دوباره پرسش از «نظارت استصوابی»

همزمان با تداوم بحران فراگیر، کشمکش جناح های حکومتی بر سر چگونگی و محتوی قانون انتخابات و نظارت استصوابی همچنان ادامه دارد.سخنگوی شورای نگهبان در مقام پاسخ به نقد عملکرد این نهاد ضمن تهدید نمایندگان مجلس قاطعانه بر اجرای و استفاده از نظارت استصوابی در انتخابات گوناگون تاکید کرد.

اعتماد:بحث درباره نظارت استصوابی و حدود اختیارات شورای نگهبان در اعمال این نوع خاص از نظارت در جریان بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات مختلف، در سال‌های گذشته هر بار به بهانه‌ای مطرح بوده است. آنچه اما عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان را واداشت در نشست خبری روز گذشته‌اش به این مساله بپردازد، نطق چندی پیش یکی از نمایندگان زن مجلس بود.

احتمالا‌ هنگامی که پروانه سلحشوری، نماینده اصلاح‌طلب تهران برای ایراد نطق میان‌دستور خود در روز ۱۳ شهریورماه امسال، صندلی‌اش را ترک می‌کرد و به سمت جایگاه ناطقان می‌رفت، حدس نمی‌زد آنچه خواهد گفت، این‌چنین تا هفته‌ها بعد سوژه داغ رسانه‌ها شود. با این حال نطق انتقادی سلحشوری که در آن، به‌ویژه با پیش کشیدن بحث «نظارت استصوابی»، این نحوه برگزاری انتخابات را زمینه‌ساز «تضعیف بُعد جمهوریت نظام» دانست.حالا بیش از ۱۰ روز پس از ایراد نطق سلحشوری و حیدری در صحن علنی مجلس، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان نیز در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران، بار دیگر این جنجال رسانه‌ای را زنده کرده است. کدخدایی در نشست خبری روز گذشته خود، در واکنش به پرسش یکی از خبرنگاران درمورد بخشی از اظهارات سلحشوری که گفته بود «به‌دلیل نظارت استصوابی شورای نگهبان، مردم مجبور به انتخاب ما نمایندگانی هستند که شاید صلاحیت نداریم، انتخاب شویم» گفت: «شورای نگهبان از نقد و انتقاد و نصیحت به خیر، نه ضرر کرده و نه از آنها ناراحت می‌شود. همیشه هم اعلام می‌کنیم که اگر به عملکرد ما ایرادی وجود دارد آن را بیان کنند. سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: «نقدی که ما داریم این است که نظرات صحیح باشد، نه خلاف واقع؛ زیرا اعتبار گوینده را زیرسوال می‌برد.» کدخدایی در پاسخ به این پرسش همچنین گفت: «اگر کسی خود را شایسته نمی‌بیند، کناره‌گیری کند؛ چرا خود را در معرض انتخاب قرار می‌دهد؟»

این اظهارات اما درحالی مطرح شد که به نظر می‌رسد سخنگوی شورای نگهبان لااقل در بخش پایانی گفته‌هایش مرتکب نوعی مغالطه شده باشد. چراکه اولا باوجود آنکه سلحشوری از عبارت «ما، نمایندگان» استفاده کرده و خود را نیز نتیجه نظارت استصوابی دانسته بود اما واقعیت این است که قاعدتا مشکل صرفا صلاحیت یا عدم صلاحیت این یک نماینده مجلس نیست که به‌گفته سخنگوی شورای نگهبان با کناره‌گیری او از ادامه نمایندگی مجلس حل شود. آنچه ازسوی سلحشوری مطرح شد، بحثی بود که درست یا غلط، بهتر است به آن پاسخی ریشه‌ای و اساسی داده شود. دیگر آن‌که، به نظر می‌رسد، کدخدایی به عنوان سخنگوی شورای نگهبان در این مقام نباشد که انتقاد وارد شده به این شورا را به ارجاع موضوع به یک نماینده خاص پاسخ دهد. نحوه استدلال این عضو حقوقدان شورای نگهبان، تاحدودی شبیه به آن است که مثلا یک قاضی دادگاه به‌جای انجام دقیق وظیفه خود در رسیدگی به پرونده‌های قضایی، به متهمان بگوید که خودتان راسا خود را محاکمه کنید!

قانون انتخابات و نظارت استصوابی

هنچنین به گزارش آرمان: چند سالی می‌شود که بحث اصلاح قانون انتخابات در کشور از سوی جریانات سیاسی و برخی مسئولان عنوان می‌شود، اما هر زمان به بهانه‌ای این مهم انجام نمی‌پذیرد. مجلس نیز که کار قانون‌گذاری و اصلاح قانون را بر عهده دارد تا کنون قدمی برنداشته است. گرچه پیش از این مصطفی کواکبیان به «آرمان» گفته بود: «یکی از محورهای ما توسعه سیاسی مثل لایحه جامع انتخابات است. نصف عمر مجلس دهم رفت، اما هنوز قانون انتخابات ما چنان است که تعداد زیادی از چهره‌های سیاسی شناخته شده از گردونه انتخابات کنار گذاشته می‌شوند. باید شکل و شمایلی به این قانون داده شود.» چه اینکه بسیاری دیگر از سیاسیون نیز نسبت به اصلاح این قانون تاکید داشته‌اند. واقعیت این است که برخی معتقدند اصلاح این قانون می‌تواند نسبت به بهبود روند انتخابات از ثبت نام، احراز اصلاحیت‌ها و نحوه برگزاری این فرایند کمک شایانی کند. کما اینکه عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در خصوص این موضوع گفته است: «منتظر اصلاح قانون انتخابات هستیم. اگر مجلس در این زمینه تلاش کند و قانون اصلاح شده را زودتر تصویب و ارسال کند شاید ما در انتخابات پیش رو با سازوکاری جدید مواجه باشیم در غیر این‌صورت ما با قوانین گذشته ادامه کار را به پیش می‌بریم.» البته معلوم نیست طرح نظارت استصوابی که این روزها اعتراضاتی را از سوی برخی نمایندگان به دنبال داشته نیز مشمول این اصلاح خواهند بود یا اینکه قانون به نحو دیگری اصلاح خواهد شد. هرچند برخی می‌گویند که این طرح موجب شده تا نمایندگان منتخب در مجلس از بیم دوره آینده نتوانند آنطور که باید نطق و سخنرانی کنند… با اینکه نظرات در این باب بسیار است، اما همچنان شورای نگهبان قاطعانه بر اجرای و استفاده از نظارت استصوابی در انتخابات گوناگون تاکید دارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا