گوناگون

دبیرکل ناتو از افزایش بودجه نظامی این سازمان استقبال کرد

دبیرکل ناتو: اکنون باید بگویم که متحدان مهم نظامی واشنگتن در سراسر اروپا و کانادا، سال گذشته چهل و یک میلیارد یورو دیگر در خصوص امور دفاعی هزینه کرده اند. متحدان ناتو در اروپا و کانادا بودجه های خود را در مجموع به میزان ۵.۲ درصد افزایش دادند و در واقع این میزان، بیشترین میزان افزایش در ۲۵ سال گذشته است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، ‘ینس استولتنبرگ’ گفت: همه کشورهای عضو ناتو با افزایش کمک های مالی به ناتو موافقت کرده اند. کشورهای اروپایی پذیرفته اند تا سال ۲۰۲۴ برای هزینه کردن دو درصد از تولید ناخالص داخلی خود برای امور دفاعی ناتو، حرکت کنند. این اقدامی خوب و پسندیده است.
دبیرکل ناتو افزود: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا صراحتا درباره کمک های مالی به ناتو صحبت کرده است. اکنون باید بگویم که متحدان مهم نظامی واشنگتن در سراسر اروپا و کانادا، سال گذشته چهل و یک میلیارد یورو دیگر در خصوص امور دفاعی هزینه کرده اند.
وی گفت: ‘ متحدان ناتو در اروپا و کانادا بودجه های خود را در مجموع به میزان ۵.۲ درصد افزایش دادند و در واقع این میزان، بیشترین میزان افزایش در ۲۵ سال گذشته است.
دبیرکل ناتو همچنین این نهاد بین الملل را حافظ صلح و امنیت منطقه اروپا در هفت دهه اخیر معرفی کرد.
رئیس جمهوری آمریکا بارها از کشورهای عضو خواسته است مشارکت بیشتری در هزینه های ناتو داشته باشند و به تعهدات خود عمل کنند، اما ترامپ نخستین رئیس جمهوری آمریکا نیست که از دیگر اعضای ناتو انتقاد کرده است.
پیش از ترامپ نیز باراک اوباما و جرج بوش روسای جمهوری پیشین آمریکا به دیگر اعضای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) انتقاد کرده بودند.
کشورهای عضو ناتو تعهد کرده اند که ۲ درصد تولید ناخالص داخلی خود را صرف هزینه های دفاعی کنند و عدم اجرای این تعهد باعث انتقادهایی در آمریکا بوده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا