بین‌المللی

اعمال فشار به سازمان آزادیبخش فلسطین به هدف اجرای طرح “معامله قرن”

آمریکا پس از قطع کمک‌های خود به آژانس امداد و اقدام سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی(آنروا)، این بار سفیر فلسطین را اخراج کرد.امریکا با قطع کمک‌های خود به آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در حال اجرای طرح خود موسوم به معامله قرن است.

آمریکا سفیر فلسطین و خانواده‌اش را اخراج کرد

به گزارش ایلنا، دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در تلاش برای آوردن تشکیلات خودگردان فلسطین به پای میز مذاکرات با اسرائیل، «حسام زملط» سفیر فلسطین را اخراج کرد.

زملط به شبکه تلویزیونی «المیادین» اعلام کرد، مقام‌های آمریکایی از خانواده وی خواسته‌اند فورا این کشور را ترک کنند.وی تصریح کرد، مقام‌های آمریکایی ویزای خانواده‌اش را باطل و حساب‌های بانکی آنها را بستند.

دولت ترامپ، ماه گذشته به طور رسمی تعطیلی دفتر هیات دیپلماتیک فلسطین در واشنگتن را اعلام کرد و این اقدام را با بهانه مذاکره نکردن مستقیم تشکیلات خودگردان فلسطین با اسرائیل دانست.

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا با صراحت اعلام کرد: «تا زمانی‌که فلسطینیان به پای میز مذاکره با اسرائیل حاضر نشوند، دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) در اآریکا بازگشایی نخواهد شد».این اقدام آمریکا ماه ها پس از قطع کمک ۳۰۰ میلیون دلاری واشنگتن به آنروا صورت می‌گیرد.

به گزارش اعتماد :دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف)… گفت: «امریکا درباره طرح سازش هیچ رایزنی با تشکیلات خودگردان فلسطین انجام نداده است.» به گزارش ایرنا، صائب عریقات در گفت‌وگو با اسکای‌نیوز عربی افزود: «امریکا با به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسراییل و انتقال سفارتش به این شهر و نیز قطع کمک‌های خود به آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی آنروا در حال اجرای طرح خود موسوم به معامله قرن است.»

به گفته دبیر کمیته اجرایی ساف، تشکیلات خودگردان فلسطین تاکنون در هیچ یک از جزییات این طرح امریکا مشارکت نداشته است. به گزارش ایسنا این مقام فلسطینی تاکید کرده است: «اسراییل در پشت اقدامات ترامپ حرکت می‌کند. امریکا حمایت‌ها از تنها مرکز درمان بیماران سرطانی را متوقف و حدود پنج میلیون دلار از بودجه این مرکز را قطع کرد؛ این امر با اعمال فشار نتانیاهو صورت گرفته است؟ چرا به شهروندان عادی و بیمارستان‌ها، مطب‌ها و مراکز درمانی ضرر می‌رسانند؟ این امری بی‌سابقه است، اما شما نمی‌شنوید، نمی‌بینید و به چیزی اهمیت نمی‌دهید.» عریقات با اشاره به احساس شکست عمیق از اوضاع، چندین بار به صورت ضمنی به این امر اشاره کرد که ممکن است محمود عباس از انحلال تشکیلات خودگردان فلسطین خبر دهد.

وی گفت که سخنرانی محمود عباس ۲۷ ماه جاری میلادی (۱۰ روز دیگر) در مقابل کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین، سخنرانی «بسیار مهمی» خواهد بود. وی تصریح کرد که ۳۵ بار با تیم ترامپ نشست داشته است و برنامه هر نشست را دارد و او صبر بی‌سابقه‌ای را نشان داده است و از نخستین لحظه از کوشنر و گرینبلات خواسته که با اسراییلی‌ها دیدار داشته و با آنها به صورت مستقیم مذاکره کند که اسراییلی‌ها این مساله را رد کردند.

همچین یک منبع فلسطینی اعلام کرد: رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین قصد دارد کشور فلسطین اشغالی را به عنوان یکی از مهم‌ترین و آخرین تصمیمات خود در کوتاه‌ترین زمان ممکن اتخاذ کند.

به گزارش ایسنا، روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، یک منبع فلسطینی تاکید کرد: محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تصمیم خود را به مقامات فلسطینی ابلاغ کرده و گفته است ممکن است در نشست شورای مرکزی فلسطین در ماه میلادی آتی و پس از سخنرانی خود در سازمان ملل این تصمیم را عملی کند.تشکیلات خودگردان فلسطین امروز می‌گوید هرگز میانجیگری ایالات متحده در روند سیاسی را نپذیرفته و به میز مذاکرات به شکل قدیم باز نخواهد گشت.

عباس در ماه میلادی جاری در سازمان ملل سخنرانی کرده و خواستار عضویت کامل فلسطین در این سازمان خواهد شد و تاکید خواهد کرد که زمان انتقال از مرحله تشکیلات خودگردان به مرحله تشکیل کشور فرا رسیده است.پیش از این‌که عباس این تصمیم را بگیرد احتمال دارد یک درخواست رسمی برای عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل طی سخنرانی‌اش در مجمع عمومی این سازمان ارائه دهد. در حال حاضر فلسطین عضویت کاملی در این سازمان ندارد.

پیوستن فلسطین به سازمان ملل به عنوان کشور عضو نیازمند تایید آن توسط ۹ عضو از اعضای دائمی شورای امنیت و عدم استفاده از حق وتو از سوی یک عضو یا بیشتر از پنج عضو دائم این شوراست و فلسطینی‌ها می‌دانند که آمریکایی‌ها این درخواست آنها را وتو خواهد کرد و این اقدام واشنگتن دلیلی دیگر برای اعلام کشور فلسطین خواهد بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا