گوناگون

همکاری برای احیای رشد اقتصادی ونزوئلا

شی جین پینگ رییس جمهور و دبیرکل حزب کمونیست ضمن استقبال از دهمین دیدار مادورو از چین خاطر نشان کرد؛ چین نسبت به روابط خود با ونزوئلا همواره دیدی راهبردی داشته است. جهان امروز با عوامل بی ثباتی مواجه است. چین و ونزوئلا در مقابل شرایط و چالش های جدید باید بر دوستی و اعتماد متقابل بیافزایند.

شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین ۱۴ سپتامبر در تالار بزرگ خلق با نیکولاس مادورو رییس جمهور ونزوئلا مذاکره کرد.

شی جین پینگ ضمن استقبال از دهمین دیدار مادورو از چین خاطر نشان کرد چین نسبت به روابط خود با ونزوئلا همواره دیدی راهبردی و دوراندیشی داشته است. جهان امروز با عوامل بی ثباتی و نامشخصی مواجه است. چین و ونزوئلا در مقابل شرایط و چالشهای جدید باید بر دوستی و اعتماد متقابل بیافزایند، با نوآوری برای رسیدن به سود متقابل همکاری کنند و روابط راهبردی و مشارکتی همه جانبۀ بین خود را به مرحلۀ جدیدی برسانند و به نحو احسن برای مردم دو کشور رفاه ایجاد کنند.

مادورو عنوان کرد مردم ونزوئلا و چین در مدتی طولانی دوست یکدیگر بوده اند، با تشریک مساعی دو طرف روابط ونزوئلا و چین از بوتۀ آزمونهای گوناگون بیرون آمده و روز به روز محکمتر شده و به دستاوردهای فراوانی رسیده است. در این سفر دو طرف دربارۀ همکاری در ابعاد گسترده به تفاهم رسیدند.

رئیس جمهور ونزوئلا از درک و حمایت چین طی مدتی طولانی قدردانی و ابراز امیدواری کرد که کشورش از تجارب موفق چین در اصلاحات و درهای باز و مدیریت کشور استفاده کند.

بعد از ظهر روز جمعه ۲۳ شهریور، لی که چیانگ نخست وزیر چین در پکن با نیکلاس مادورو رییس جمهوری ونزوئلا دیدار کرد.

لی که چیانگ در این دیدار با اشاره به توسعۀ مطلوب روابط دو کشور اعلام کرد: چین از تلاش ونزوئلا برای برای توسعۀ اقتصادی و بهبود زندگی مردم پشتیبانی کرده و مایل است تا حد توان کمک خود را در اختیار ونزوئلا بگذارد. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که تبادلات فرهنگی و انسانی و پایۀ دوستی بین مردم دو کشور بیش از پیش تحکیم شود.

رییس جمهوری ونزوئلا نیز در این دیدار گفت: کشورش برنامۀ احیای رشد اقتصادی خود را تدوین کرده و این کشور از شرکت فعال بازرگانان چینی در سازندگی اقتصادی این کشور استقبال می کند و خواستار تقویت همکاری همه جانبه با چین در ابعاد مختلف است.
سایت رادیو بین المللی چین

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا