گوناگون

امریکا تعرفه ۱۰ درصدی بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی وضع کرد

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در یک اقدام تنش‌زای دیگر اعلام کرد که تعرفه‌ای ۱۰ درصدی بر ۲۰۰ میلیارد دلار از واردات کالاهای چینی وضع کرده است و این تعرفه‌ها از روز ۲۴ سپتامبر (دوم مهر ماه) اجرا خواهد شد.

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد که این تعرفه ها تا پایان سال جاری میلادی در حد ۱۰ درصد خواهد بود و از اول ژانویه ۲۰۱۹ به ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت.

بنا بر این بیانیه، «اگر چین بخواهد علیه کشاورزان ما و سایر صنایع دست به اقدام تلافی جویانه بزند ما بلافاصله به دنبال اجرای مرحله سوم خواهیم بود که طی آن تعرفه های بیشتری بر حدود ۲۶۷ میلیارد دلار از کالاهای چینی وضع خواهد شد.»

ترامپ در این بیانیه افزود: چین سیاست ها و رویکردهای ناعادلانه ای را در رابطه با فناوری و حقوق مالکیت آمریکایی ها اتخاذ کرده، از جمله آنکه شرکت های آمریکا را وادار به انتقال فناوری به شرکت های چینی کرده است. این رویکردها باعث ایجاد تهدیدی شدید علیه سلامت و رونق طولانی مدت اقتصاد آمریکا می شود…

ترامپ ساعاتی پیش در کاخ سفید به خبرنگاران گفته بود که بعد از پایان کار بازارهای آمریکا در روز دوشنبه به وقت محلی، تعرفه های جدید علیه چین را اعلام می کند و با این تعرفه ها «پول زیادی به صندوق آمریکا خواهد آمد.» ترامپ افزود که احترام زیادی برای شی جینپینگ رئیس جمهوری چین قائل است اما کسری تراز تجاری آمریکا در مقابل چین بسیار زیاد شده و «دیگر نمی توانیم به این روال ادامه دهیم.»

طبق اعلام رسانه های آمریکایی، تعرفه های جدید بیش از ۶ هزار کالای چینی را در بر می گیرد و برای اولین بار کالاهای مصرفی از جمله مبلمان، کیف دستی، جارو برقی، مصالح ساختمانی و غذاهای دریایی را هدف قرار می دهد. لوازم الکترونیکی از جمله مدارهای الکتریکی و ابزارهای اینترنتی شامل تجهیزات مربوط به انتقال داده و غیره نیز از جمله موارد مهم دیگری است که بر آنها تعرفه وضع شده است.

وزارت خزانه داری آمریکا هفته گذشته مقام های چینی را دعوت کرده بود تا گفت وگوهای بیشتری برای حل اختلافات تجاری انجام دهند. «لری کودلو» مشاور اقتصادی کاخ سفید گفت اگر چین جدیت داشته باشد آمریکا آماده است مذاکره برای توافق تجاری با آن کشور است.

واشنگتن از پکن خواسته که دسترسی به بازارهایش را تسهیل کرده و از حقوق مالکیت معنوی شرکت های آمریکایی حفاظت کند. آمریکا همچنین خواستار قطع کمک های پکن به شرکت های چینی و کاهش شکاف تراز تجاری ۳۷۵ میلیارد دلاری میان دو کشور شده است. مذاکرات در این زمینه تاکنون به نتیجه ملموسی نرسیده و حتی کسری تراز تجاری آمریکا در مقابل چین بیشتر شده است.

آمریکا و چین پیش از این نیز هر کدام ۵۰ میلیارد دلار تعرفه بر کالاهای وارداتی یکدیگر اعمال کرده بودند. چین پیش از دور تازه تعرفه های آمریکا تهدید کرده بود که پکن در پاسخ به تعرفه های واشنگتن مقابله به مثل خواهد کرد…

گزیده گزارش اقتصادآنلاین

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا