بین‌المللی

تشدید جنگ‌ تجاری؛ چین تعرفه‌های جدید بر کالاهای آمریکایی را اعلام کرد

چین اعلام کرد: بر اجناس وارداتی از آمریکا بین ۵ تا ۱۰ درصد تعرفه وضع خواهیم کرد. بعلاوه به غیر از محدود کردن صادرات و اعمال تعرفه روی کالاهای آمریکایی، چین می تواند از ارسال قطعات و مواد کمیاب به امریکا جلوگیری کرده و چرخه تولید را در آمریکا مختل کند.

 

ایرنا- چین در اقدامی تلافی جویانه که جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن را تشدید می کند، تعرفه های جدید بر ۶۰ میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی اعمال کرد.چین به تلافی تعرفه های جدید واشنگتن بر محصولات چینی، براساس برنامه از پیش تعیین شده تعرفه های جدید بر کالاهای آمریکایی به ارزش ۶۰ میلیارد دلار اعمال می کند.

با این وجود، نرخ تعرفه های جدید اعلام شده از سوی چین کمتر از چیزی است که پیشتر تعیین شده بود.
وزارت امور مالی چین در خبری در تارنمای رسمی خود اعلام کرد که تعرفه های جدید بین ۵ تا ۱۰ درصد است. این در حالی است که پیشتر این تعرفه ها ۵، ۱۰، ۲۰ و ۲۵ درصد برای کالاهای مختلف اعلام شده بود.
تعرفه های جدید چین در ۲۴ سپتامبر (دوم مهرماه) همزمان با تاریخی که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای تعرفه های جدید خود اعلام کرده، اعمال می شود.
دولت ترامپ بامداد سه شنبه اعلام کرد که تعرفه جدید ۱۰ درصدی بر ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین اعمال می کند که از روز ۲۴سپتامبر اجرایی می شود.

کاخ سفید اعلام کرده است که این تعرفه ها تا پایان سال جاری میلادی در حد ۱۰ درصد خواهد بود و از اول ژانویه ۲۰۱۹ به ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت.

این تعرفه ها تازه ترین اقدامات متقابل دو کشور در جنگ تجاری آغاز شده از سوی ترامپ در چند ماه گذشته است.

گلوبال تایمز روزنامه حزب حاکم چین روز سه شنبه نوشت هر حرکتی که آمریکا علیه تجارت با چین انجام دهد، با اقتدار پاسخ داده خواهد شد و رفتار چین دفاعی نخواهد بود.

همزمان ‘گنگ شوانگ’ سخنگوی وزارت خارجه چین در مصاحبه ای در پکن گفته است که تلافی جویی هایی که اکنون در جریان است به نفع منافع دو کشور نخواهد بود.
شدت جنگ تجاری زمانی بیشتر شد که آمریکا تعرفه ۲۵ درصدی روی ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین اعمال کرد.

این اتفاقات در حالی می افتد که تنها یک هفته قبل استفان منوچین وزیر خزانه داری آمریکا از هیاتی به ریاست ‘لیو خه’ معاون نخست وزیر چین برای گفت و گوهای تجاری دعوت کرد اما چین اعلام کرده است در صورتی که رفتار طرف مقابل خصمانه باشد از مذاکرات خارج خواهد شد.

بازارهای بورس منطقه و بخصوص چین بشدت دستخوش تحول قرار گرفته است به نظر می رسد که ارزش پول این کشور در حال تضعیف است و سرمایه گذاران داخلی نسبت به شرایط موجود هشدار داده اند.
روزنامه چینی می نویسد فشارهای تازه از سوی دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا مورد تازه ای نیست زیرا این کشور قبل از هر مذاکره ای برای گرفتن امتیازات بیشتر دست به چنین کاری می زند.

روزنامه هشدار داده است که چین به غیر از محدود کردن صادرات و اعمال تعرفه روی کالاهای آمریکایی، می تواند از ارسال قطعات و مواد کمیاب به آن کشور جلوگیری کرده و چرخه تولید را در آمریکا مختل کند.
بسیاری از مواد کمیابی که برای ساخت لوازم الکترونیکی و هزاران قلم کالاهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد، از چین به دیگر کشورها از جمله آمریکا صادر می شود.

مسئولان دولت چین گفته اند پکن هرگز زمانی که کسی اسلحه روی سرش گذاشته باشد وارد مذاکره نخواهد شد و هم اکنون به نظر می رسد مساله مذاکرات میان دو کشور هم منتفی است.
امروز همچنین وزارت خارجه چین اعلام کرد که ‘وانگ یی’ وزیر خارجه این کشور این هفته برای حضور در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل راهی نیویورک خواهد شد.

ترامپ می گوید که مازاد تجاری چین در برابر آمریکا در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۳۷۵ میلیارد دلار رسیده است و پکن باید این موضوع را حل و فصل کند و تا آن زمان تعرفه ها کماکان افزایش خواهد یافت.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا