گوناگون

رهبران دو کره توافقنامه اجلاس سران را امضا کردند

کیم جونگ اون’ رهبر کره شمالی و ‘مون جائه این’ رییس جمهوری کره جنوبی امروز چهارشنبه در پایان دور دوم مذاکرات خود در پیوانگ یانگ، بیانیه اجلاس سران که بر اساس توافقات طرفین صورت گرفته است را امضا کردند.

 

به گزارش ایرنا از یونهاپ، این توافقنامه با حضور رهبران دو کره صبح امروز در مهمانسرای دولتی ‘پائه واون’ جایی که رییس جمهوری کره جنوبی نخستین شب از سفر سه روزه اش به کره شمالی را در آنجا گذراند امضا شد.

جزئیات توافق نامه امضا شده توسط رهبران دو کشور تا کنون رسانه ای نشده است اما رسانه های کره جنوبی برخی از مفاد ان را منتشر کرده اند.

بر اساس بیانیه مشترکی که رهبران دو کره امضا کردند کره‌ شمالی تصمیم گرفته است به صورت کامل محل آزمایش راکتی خود در ‘تونچخان نی’ را امحا کند و به ناظران بین‌المللی هم اجازه بازدید دهد.
همچنین در این بیانیه آمده است، کره‌شمالی قصد دارد راکتور هسته‌ایش در یونبیون را در چارچوب توافق‌ها با ایالات متحده آمریکا تعطیل کند.

رهبران دو کره همچنین در بیانیه مشترک امروز خود موافقت کردند که میزبانی بازی‌های المپیک ۲۰۳۲ را به صورت مشترک برعهده بگیرند.
آنها همچنین موافقت کردند به صورت مشترک در رقابت‌های بین‌المللی از جمله المپیک ۲۰۲۰ در توکیو، ژاپن حضور یابند.

‘یون یانگ چان’ دبیر ارشد روابط عمومی رئیس جمهوری کره جنوبی پیشتر اعلام کرده بود منوط به پیشرفت حاصل شده در مذاکرات دو طرف، ممکن است بیانیه مشترکی درباره نتیجه این مذاکرات منتشر شود.
همچنین در این مراسم دو کشور یک توافقنامه نظامی جدید با هدف کاهش تنش امضا کردند.

‘مون جائه این’ رییس جمهوری کره جنوبی صبح روز گذشته (سه شنبه) در راس هیاتی ۱۱۰ نفره به منظور دیداری سه روزه از کره شمالی وارد پیونگ یانگ شد.

طبق برنامه، رییس جمهوری کره جنوبی قرار است صبح فردا پنجشنبه به سئول برگردد اما مقامات کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی می گویند برگشت وی ممکن است به دلیل شرکت در یک برنامه دوستانه، به تاخیر بیافتد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا