اخبار

سفر حسن روحانی به آمریکا و جلسه شورای امنیت با حضور ترامپ

دونالد ترامپ روز جمعه در توییتر خود نوشت: هفته آینده ریاست جلسه شورای امنیت سازمان ملل درباره “ایران” را به عهده خواهم داشت. حسن روحانی نیز با انتشار مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست نوشت:پیشنهاد ترامپ برای مذاکره مستقیم صادقانه نیست.رهبر معظم انقلاب در دوران مذاکرات فرمودند که چنانچه در برجام از طرف مقابل صداقت ببینیم، زمینه برای بحث درباره بقیه موضوعات مورد علاقه طرفین باز می شود.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در توییتر خود نوشت: هفته آینده ریاست جلسه شورای امنیت سازمان ملل درباره ایران را به عهده خواهم داشت.

در این توییت، ترامپ در حالی اعلام کرده جلسه درباره ایران است که پیش از این روزنامه واشنگتن پست به نقل از منابع آگاه گزارش داد دولت ترامپ می‌خواهد طرح نماینده آمریکا در سازمان ملل برای برگزاری نشستی در شورای امنیت با موضوع ایران را کنار بگذارد.

مقامات کاخ سفید و هیات نمایندگی آمریکا در سازمان ملل تاکنون اظهارنظری درباره اینکه نشست آتی شورای امنیت قرار است روی موضوع دیگری غیر از ایران آنگونه که هیلی در ۴ سپتامبر اعلام کرده بود، متمرکز باشد، اظهارنظری نکرده‌اند…

بنا بر این گزارش هفته آینده بیش از ۱۴۰ تن از رهبران جهان قرار است در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کنند.

همچین در آستانه سفرهیات جمهوری اسلامی به نیویورک و پس از توییت ترامپ٬ روحانی مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست منتشر نمود. به گزارش بامداد شنبه ایرنا؛ حسن روحانی در مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست با تاکید براینکه ادعای طرفداری آمریکا از مردم ایران کاملا پوچ و منافقانه است، گفت:پیشنهاد ترامپ برای مذاکره مستقیم و بدون پیش شرط با ایران صادقانه نیست. ما پیشنهاد او را باور کنیم یا سخنان وزیر خارجه وی را که شرط گفت وگو با ایران را تحقق نکاتی می داند که توهین آشکار به ملت ایران تلقی می شود؟

علاوه بر این، ما چگونه می توانیم به آمریکا اعتماد کنیم در حالی که از تعهدات بین المللی اش و مصوبه شورای امنیت که خود بانی آن بوده؛ کنار می کشد و دیگر کشورها را برای اجرای آن مصوبه تهدید به تنبیه می کند؟…

من اطمینان دارم که این بار نیز آمریکا مجبور می شود تغییر رویه دهد…رهبر معظم انقلاب در دوران مذاکرات فرمودند که چنانچه در برجام از طرف مقابل صداقت ببینیم، زمینه برای بحث درباره بقیه موضوعات مورد علاقه طرفین باز می شود…در صلح جدی هستیم و به هر اقدام مسالمت آمیز، صادقانه و واقعی پاسخ مثبت می دهیم.

در همین حال یورونیوز نیز گزارش داد : ایالات متحده، ریاست دوره‌ای جلسه شورای امنیت روز چهارشنبه، ۲۶ سپتامبر را برعهده دارد و مقامات آمریکایی پیشتر گفته بودند که رئیس‌جمهوری این کشور شخصا در جلسه شرکت خواهد کرد.

نیکی هیلی، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل، روز سه‌شنبه با ذکر این‌که «به سختی می توان منطقه ای از جهان را یافت که ایران در آن درگیر مناقشه‌ای نباشد» گفته بود موضع رئیس جمهوری آمریکا در این جلسه در مورد ایران و اقدامات آنان در خاورمیانه از محورهای اصلی خواهد بود.این جلسه همزمان با هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می‌شود.

وزیر امور خارجه ایران در صفحه توئیتر خود نوشت: «درست است که تهدیدی واقعی برای منطقه ما و صلح و امنیت بین المللی وجود دارد: آن تهدید احساس حق به جانبی دولت ترامپ برای بی ثبات کردن جهان همراه با همدستان سرکش در منطقه است. ایالات متحده باید مانند یک کشور عادی رفتار کند.»

توئیت های محمد جواد ظریف در حالی منتشر می شود که قرار است وزیران خارجه کشورهای امضاءکننده برجام به استثنای آمریکا روز دوشنبه برای حفظ این توافق در نیویورک با یکدیگر دیدار کنند.

دیدار وزرای خارجه بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و ایران در حاشیه اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار می شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا