ورزشی

کشتی ورزشی برای همیشه

تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان ایران از ابتدای سال با کسب ۹ جام قهرمانی آسیا و جهان آماری خارق‌العاده از خود بر جای گذاشتند تا باز هم کشتی شاگرد اول ورزش ایران در رویدادهای بین‌المللی باشد.

کشتی یک بار دیگر ثابت کرد که رشته روزهای سخت ورزش ایران است؛ شاید حتی بتوان پا را فراتر گذاشت و از این رشته به عنوان یک پدیده اجتماعی- که حضوری محسوس در فرهنگ ایرانی دارد و همواره در بزنگاه‌های تاریخی حضور داشته- یاد کرد؛ ورزشی که هیچ کس نمی‌تواند منکر نقش تاثیرگذار آن بر زندگی ایرانیان شود. کشتی ورزش اول ایران بوده و هست؛ حتی اگر بی‌سلیقگی‌ها و بداخلاقی‌ها و شاید نگاه‌های سیاسی مانع این شود که دولتمردان و متولیان ورزش توجه لازم و کافی را به این رشته نداشته باشند. کشتی ریشه در تاریخ و فرهنگ ایرانی دارد و ایرانیان با پوست و گوشت و استخوان خود آن را درک کرده و دوستش دارند. برای همین هم همواره حمایتش کرده‌اند و در شرایط سخت کنارش بوده‌اند. کشتی‌گیر بودن تنها ورزشکار بودن نیست؛ یک رسالت اجتماعی است در فرهنگ پهلوانی ایران زمین. برای همین هم این روزها و در آستانه فصل پاییر و باز شدن مدارس شاهد حضور فعال‌تر کشتی‌گیران شاخص کشورمان در شبکه‌های مجازی هستیم که مردم را دعوت می‌کنند. در این روزها که مصادف با محرم شده‌ است مردم فقیر و نیازمند را فراموش نکرده و اگر نذری دارند آن را به کودکانی که می‌خواهند سال جدید تحصیلی را آغاز کنند، اختصاص دهند.
در شرایط نابسامان این روزهای اقتصاد کشور که تاثیر خود را بر ورزش نیز گذاشته، کشتی بار دیگر به عنوان یک
فرا ورزش ظاهر شده و در کنار رسالت اجتماعی‌اش در حال ثبت رکوردی ماندگار از خود است، در سالی که باید از آن تحت عنوان سال سخت ایران از نظر تامین منابع مالی یاد کرد؛ سال ریاضت اقتصادی.
کشتی ایران با عملکرد خود از ابتدای سال ۹۷ تا به امروز کف انتظارات جامعه ایرانی را بالا برده است؛ به نحوی که کمتر کسی به شرایط موجود توجه داشته و انتظاراتی از ورزش ملی ایران دارند که حتی در شرایط ایده‌آل هم تحقق آنها آسان نیست. با این حال ورزش اول ایران با تلاش شبانه‌روزی به دنبال موفقیت است و در راستای رسیدن به رکوردی ماندگار قدم برمی‌دارد. کشتی ایران از ابتدای سال در هر رویدادی به میدان رفته، با عنوان قهرمانی به ایران بازگشته است و این تنها از دست کشتی برمی‌آید نه هیچ رشته دیگری. علاوه بر این شاهد هستیم که فدراسیون کشتی کلاسیک بانوان را نیز فراموش نکرده و این تیم هم راهی تورنمنت بین‌المللی لبنان شده است. این تورنمنت، اولین مسابقه بین‌المللی «کشتی کلاسیک بانوان» زیر نظر اتحادیه جهانی است.
تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان ایران از ابتدای سال با کسب ۹ جام قهرمانی آسیا و جهان آماری خارق‌العاده از خود بر جای گذاشتند تا باز هم کشتی شاگرد اول ورزش ایران در رویدادهای بین‌المللی باشد.
این رشته از ۲۱ اردیبهشت ۹۷ تا به امروز در رده نوجوانان به ۲ عنوان قهرمانی آسیا و ۲ عنوان قهرمانی جهان دست یافته و تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی جوانان ایران نیز ۲ عنوان قهرمانی آسیا و یک عنوان قهرمانی جهان در رشته فرنگی را تا به این‌جای کار کسب کرده‌اند و البته تیم ملی بزرگسالان نیز به ۲ عنوان قهرمانی در رویداد مهم بازی‌های آسیایی جاکارتا دست یافته است. آخرین موفقیت کشتی در رشته فرنگی رقابت‌های جوانان جهان در اسلواکی بوده و هنوز مسابقات آزادکاران ادامه دارد. رقابت‌های کشتی فرنگی جوانان قهرمانی جهان در شهر ترناوا کشور اسلواکی برگزار شد و در پایان تیم ایران با کسب چهار مدال طلای پویا ناصرپور، امین کاویانی‌نژاد، محمدهادی ساروی و امین میرزازاده در اوزان ۵۵، ۷۲، ۸۷ و ۱۳۰ کیلوگرم و دو مدال برنز علیرضا نجاتی و یوسف حسینوند در اوزان ۶۰ و ۶۷ کیلوگرم با کسب ۱۳۶ امتیاز به عنوان قهرمانی رسید و از عنوان قهرمانی خود در سال گذشته نیز دفاع کرد. پس از تیم ایران تیم روسیه با ۱۳۱ امتیاز دوم شد و ارمنستان با ۸۳ امتیاز به عنوان سوم رسید. سال گذشته و در رقابت‌های جهانی فنلاند تیم ایران با کسب ۳ مدال طلا، یک نقره و یک برنز برای نخستین‌بار قهرمان جهان شده بود.امید می‌رود جوانان آزادکار نیز بتوانند همچون همتایان فرنگی‌کار خود قهرمان جهان شوند. کشتی ایران مسابقات جهانی بزرگسالان در بوداپست مجارستان را پیش رو دارد و بعد از آن باید در رقابت‌های امیدهای جهان به میدان برود؛ میادینی که کشتی ایران پتانسیل قهرمانی در آنها را نیز دارد و اگر موفق به این کار شود رکوردی تاریخی از خود به جای خواهد گذاشت هرچند تا به اینجای کار هم رکوردی ماندگار ثبت کرده است.

وحید جعفری-اعتماد

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا