حقوق بشر

خطرمرگ فرهاد میثمی

فرهاد میثمی، پزشک، معلم و کنشگر مدنی که بسیاری او را با موسسه فرهنگی-انتشاراتی اندیشه‌‌سازان می‌شناسند، بیش از ۵۰ روز است که در اعتصاب غذا به سر می‌برد. وضعیت پزشکی وی اکنون در مرحله بسیار خطرناکی است …

خطر مرگ دکتر فرهاد میثمی را تهدید می کند

فرهاد میثمی، پزشک، معلم و کنشگر مدنی که بسیاری او را با موسسه فرهنگی-انتشاراتی اندیشه‌‌سازان می‌شناسند، بیش از ۵۰ روز است که در اعتصاب غذا به سر می‌برد. وضعیت پزشکی وی اکنون در مرحله بسیار خطرناکی است.
دکتر فرهاد میثمی در حال حاضر در مرحله فوق بحرانی از اعتصاب غذاست. او از روز ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ (یعنی درست از روز پس از بازداشت) در اعتراض به رویه قضایی ناعادلانه و یک‌طرفه و عدم دسترسی به وکیل مستقل و برای حفظ کرامت انسانی خویش، دست به اعتصاب غذا زد. در ابتدا، اعتصاب غذای وی همراه با عدم مصرف هرگونه مواد غذایی به جز آب، نمک و چای بود. پس از گذشت سی و هفت روز یعنی از تاریخ ۱۷ شهریور ۱۳۹۷، او با قطع مصرف آب، نمک و چای وارد مرحله اعتصاب غذای کامل شد (یعنی عدم مصرف هرگونه مایعات و مواد غذایی). او در نامه‌ای که در آستانه ورود به اعتصاب غذای کامل از زندان اوین منتشر نمود، اعلام کرد که در راستای محترم دانستن و کاهش دادن نگرانی‌های پیش‌آمده، از زمان آغاز اعتصاب غذای کامل، سرم‌درمانی را تا مدتی که اقتضا کند می‌پذیرد و قرص مربوط به بیماری مزمن‌اش (کولیت زخمی) را نیز مصرف می‌کند. بیماری کولیت زخمی یک بیماری مزمن و التهابی دستگاه گوارشی است. در این بیماری زخم‌هایی در روده ایجاد می‌شوند که می‌توانند باعث ایجاد خونریزی گوارشی و اسهال شوند. اگر فردی که دست به اعتصاب غذا زده به بیماری زمینه‌ای همچون کولیت زخمی مبتلا باشد به مراتب بیشتر در معرض عوارض ناشی از عدم دریافت مایعات و خطر خونریزی گوارشی تهدیدکننده حیات قرار می‌گیرد.

با وجود گذشت روزهای بسیار، مسوولان حتی خواسته اساسی و اولیه دکتر میثمی را که امکان دسترسی به وکیل مستقل بود برآورده نکردند و حتی به وکیل معرفی‌شده از جانب ایشان اجازه پیگیری وضیعت وی را ندادند. در روز ۲۶ شهریور خبری منتشر شد که او به زودی از پذیرش سرم درمانی هم امتناع خواهد ورزید. روز بعد یعنی در تاریخ ۲۷ شهریور  مادر ایشان از طریق تماس از جانب هم‌بندی‌های دکتر میثمی مطلع شدند که حال ایشان بسیار وخیم است اما متاسفانه به بیمارستان انتقال داده نشده‌اند.

اکنون که در آستانه شروع مهرماه ۱۳۹۷ هستیم، حداقل پنجاه و یک روز از اعتصاب غذای دکتر فرهاد میثمی و حدود دو هفته از اعتصاب غذای خشک ایشان می‌گذرد. اعتصاب غذای دکتر میثمی به معنای حقیقی کلمه در مرحله فوق بحرانی است. امکان آسیب غیرقابل برگشت به اعضای حیاتی بدن ایشان بسیار بسیار بالاست و حتی متاسفانه چه بسا که چنین آسیبی قبلا در روزهای گذشته به وقوع پیوسته باشد. هر دقیقه و حتی هر ثانیه که می‌گذرد جان ایشان بیش از پیش در معرض خطر جدی مرگ قرار می‌گیرد. فراموش نکنیم که در روند اعتصاب غذای طولانی اگر چه همیشه نمی‌توان زمان دقیق وقایع بحرانی را پیش‌بینی کرد، هر لحظه امکان خطر مرگ ناگهانی وجود دارد!

از دیدگاه پزشکی، بی‌تردید ضروری است که دکتر فرهاد میثمی هر چه سریعتر و به صورت اورژانس به یک بیمارستان مجهز انتقال یابد.
ایران وایر
به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا