فرهنگی

معاون سازمان محیط‌ زیست می‌گوید اگر دریاچه ارومیه خشک شود دیگر شهری به نام تبریز وجود نخواهد داشت

برای درک ابعاد فاجعهٔ توفان های نمک حوزهٔ دریاچه ارومیه کافی است ۶۱۰۰ کیلومتر مربع- معادل ۱۰برابر کشور بحرین و ۸۰در صد کشور قطر- میلیاردها تن نمک انباشته شده در بستر دریاچه ارومیه را تصور کنید که هر لحظه با وزیدن اندک باد یا توفانی می تواند خاکستر مرگ و خرابی، معادل قدرت تخریبی چندین بمب هیدروژنی را تا محدودهٔ زنجان و قزوین، پخش کنند . »…

مسعود تجریشی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ایران گفت: «اگر دریاچه ارومیه خشک شود، دیگر شهری به‌عنوان تبریز نخواهیم داشت، این موضوع برای این نیست که مردم را بترسانیم بلکه یک واقعیت است.
به‌گفته تجریشی، در روزهای پایانی سال گذشته طوفانی در غرب حوضه آبریز دریاچه ارومیه رخ داد که موجب شد تا دو هفته این منطقه با مشکل گرد و غبار مواجه شود «به طوری که چشم چشم را نمی‌دید». او تأکید کرد که اگر دریاچه ارومیه احیا نشود با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو خواهد شد. بر اساس آخرین گزارش‌ها وضعیت دریاچه ارومیه همچنان وخیم است. نسبت به سال گذشته تراز دریاچه ارومیه سه سانتی‌متر، حجم آن ۶۰ میلیون مترمکعب و وسعت آن نیز ۳۰ کیلومتر مربع کاهش داشته است. اعتبارات طرح‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه هم پرداخت نشده است. وعده‌ها و پیش‌بینی‌های دولت ایران برای احیای دریاچه ارومیه با تردیدهایی جدی مواجه شده است.
بیش از ۸۰ درصد از مساحت کل دریاچه ارومیه طی دو دهه گذشته کاهش یافته و به کم‌ترین میزان سطح وسعت خود رسیده است. مسعود تجریشی می‌گوید: «برخی مدیران هنوز موضوع بحران آب را جدی نگرفته‌اند. اگر همین‌طور بی‌مهابا پیش برویم و امروز برای ما از فردا و نسل‌های بعد مهم‌تر باشد، قطعاً در برخی از قسمت‌ها از جمله آب‌های زیرزمینی شرایط را کاملا غیرقابل برگشت می‌کنیم.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا