گوناگون

برای اولین بار جایزه نوبل آلترناتیو به فعالان حقوق بشر عربستان سعودی تعلق گرفت

برای نخستین بار جایزه نوبل آلترناتیو به سه فعال حقوق بشر زندانی در عربستان سعودی به نام‌های عبدالله الحامد، محمد فهد القحطانی و ولید ابوالخیر، رسید. بنیاد نوبل آلترناتیو گفته است که سه فعال حقوق بشر سعودی علیه خودکامگی حکومت عربستان سعودی و تحقق حقوق بشر و حقوق زنان تلاش کرده‌اند. آن‌ها به ۱۰ تا ۱۵ سال حبس محکوم شده‌ و اکنون در زندان به سر می‌برند….

نوبل آلترناتیو سال جاری به مبارزان خستگی‌ناپذیر علیه خودکامگی، فساد و خشکسالی تعلق می‌گیرد. اُله فَن اوکسکول، مدیر بنیاد نوبل آلترناتیو روز دوشنبه دوم مهر (۲۴ سپتامبر) گفت: «در زمانه تخریب هشدارآمیز محیط زیست و ناکارآمدی سران سیاسی، برندگان جایزه ما راهی به سوی آینده‌ای دیگر ترسیم می‌کنند.»

بنیاد نوبل آلترناتیو فعالیت سدشکن این افراد را محمل امیدی بزرگ خوانده و آنها را سزاوار حد اعلای توجه بین‌المللی دانسته است.
جایزه نوبل آلترناتیو (Right Livelihood Award) امسال برای نخستین بار به فعالان حقوق بشر از عربستان سعودی اهدا شد. عبدالله الحامد، محمد فهد القحطانی و ولید ابوالخیر که به اعتقاد بنیاد نوبل آلترناتیو در مبارزه‌ای مسالمت‌آمیز، حکومت خودکامه عربستان سعودی را به چالش می‌کشند و برای تحقق حقوق بشر تلاش می‌کنند، سزاوار دریافت این جایزه تشخیص داده شده‌اند. بنا بر اعلام بنیاد نوبل آلترناتیو، این سه برای تقسیم قدرت و لغو قیمومت مردانه‌ای تلاش می‌کنند که زنان را از بدیهی‌ترین حقوقشان محروم می‌کند.
این سه کنشگر به دلیل فعالیت‌هایشان به ۱۰ تا ۱۵ سال حبس محکوم شده و در حال حاضر در زندان به سر می‌برند.
فسادستیزی در گوآتمالا
خانم تلما آلدانا، حقوقدان اهل گوآتمالا و ایوان ولاسکز گومز کلمبیایی نیز به دلیل کشف موارد سوءاستفاده از قدرت در گوآتمالا و تعقیب قضایی فساد، نوبل آلترناتیو می‌گیرند. این دو که از سرشناس‌ترین مبارزان علیه فساد در جهان هستند، از سال ۲۰۱۴ سرپرستی کمیسیون بین‌المللی سازمان ملل علیه معافیت از مجازات (Cicig) را بر عهده دارند. این نهاد بین‌المللی در سال ۲۰۰۶ برای مقابله با جرایم سنگین در گوآتمالا ایجاد شد. گوآتمالا همچنان با پیامدهای تلخ چند دهه جنگ داخلی (۱۹۶۰ – ۱۹۹۶) دست‌وپنجه نرم می‌کند.
بنیاد نوبل آلترناتیو معتقد است که تلما آلدانا و ایوان ولاسکز گومز در مسیرهای حقوقی استانداردهای نوینی ایجاد کرده‌اند. در پی فعالیت آنها تا امروز ۶۰ مورد جرم سازمان‌یافته برملا شده، ۳۰۰ حکم محکومیت صادرشده و ۳۴ اصل قانونی در مسیر مبارزه با فساد اصلاح شده است.
نوبل آلترناتیو برای فسادستیزان و بیابان‌زدایان
تلما آلدانا و ایوان ولاسکز گومز
خانم آلداندا تا چندی پیش دادستان کل گوآتمالا بود و در کنار ولاسکز تحقیقات درباره رئیس جمهوری سابق، اُتو پرز مولینا را آغاز کرد. ملینا در حال حاضر در ارتباط با پرونده فساد در حبس به سر می‌برد. لغو مصونیت قضایی یک رئیس جمهور در تاریخ گوآتمالا بی‌نظیر بوده است.
بنیاد نوبل آلترناتیو بازداشت مولینا و قائم مقام او – رکسانا بالدتی – در پاییز ۲۰۱۵ را دلیلی بر ثابت‌قدمی این دو حقوقدان، حتی در برخورد با فساد دانه‌درشت‌ها دانسته است.
این جایزه در شرایطی اهدا می‌شود که گوآتمالا ورود ولاسکز را به خاک این کشور ممنوع کرده است. او در ماه اوت تقاضا کرده بود که مصونیت قضایی رئیس جمهور، جیمی مورالس لغو شود تا بتوان او را به‌ خاطر منابع مالی ناروشن در کارزار انتخاباتی تعقیب قضایی کرد.
کمیسیون بین‌المللی سازمان ملل علیه معافیت از مجازات می‌گوید منشا حدود ۶۰۰ هزار دلار از پولی که در انتخابات ۲۰۱۵ هزینه شده، ناروشن است. مدیر بنیاد نوبل آلترناتیو فعالیت‌های خانم آلدانا و ولاسکز را بی‌نظیر توصیف کرده است: «ما از رئیس جمهور جیمی مورالس می‌خواهیم، این موفقیت تاریخی گوآتمالا را متوقف نکند.»
بیابان‌ستیزی در آفریقا
دو نوبل آلترناتیو که هر کدام حدود ۹۶ هزار یورو جایزه نقدی دارد، هم به یاکوبا ساوادوگا کشاورز بورکینا فاسویی، و تونی رینادو کارشناس کشاورزی اهل استرالیا تعلق می‌گیرد. این دو برای تبدیل سرزمین‌های خشک و نابارور آفریقا به زمین‌های کشاورزی تلاش می‌کنند.
نوبل آلترناتیو برای فسادستیزان و بیابان‌زدایان
یاکوبا ساوادوگو
بنا بر اعلام بنیاد نوبل آلترناتیو، ساوادوگو به مردی مشهور است که «بیابان را متوقف می‌کند». او به کشاورزان کمک کرده تا زمین‌های خود را بار دیگر قابل زراعت کنند و بدین ترتیب به برقراری صلح در منطقه ساحلی کمک کرده است.
رینادو، کارشناس کشاورزی استرالیایی هم «جنگل‌ساز» معرفی شده، زیرا روشی ابداع کرده که با آن می‌توان از ریشه‌های موجود در دل خاک صحرا درخت به عمل آورد. بنیاد نوبل آلترناتیو معتقد است که رینادو بدین ترتیب نه تنها با بیابان‌زایی، بلکه با گرسنگی و یاس نیز مبارزه کرده است.
نوبل آلترناتیو برای فسادستیزان و بیابان‌زدایان
تونی رینادو
نوبل آلترناتیو از سال ۱۹۸۰ به مبارزان حقوق بشر و فعالان محیط زیست و صلح اهدا می‌شود. هزینه‌های این جایزه از محل اعانه تأمین می‌شود. مراسم اهدای جوایز اوایل دسامبر هر سال برگزار می‌شود.
دویچه وله
به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet
Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا