گوناگون

نرخ دلار به بیش از۱۶ هزار تومان رسید

در پی بالا رفتن نرخ برابری دلار با بیش از ۱۶ هزار تومان٬ صرافان از معامله ارزی خودداری کردند. بازار ارز ایران روز دوشنبه بار دیگر نوسانات شدیدی داشت. قیمت دلار به ۱۶ هزار تومان رسید. یورو نیز در طول یک روز از ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان به ۱۸ هزار و ۹۰۰ تومان رسید…

بالاترین نرخ دلار در سایت شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز تهران ۱۶ هزار و ۱۹۵ تومان به ثبت رسیده است.
یورو نیز که تا روز گذشته با قیمت ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان معامله می‌شد، تا پایان روز کاری دوشنبه در بازار تا قیمت ۱۸ هزار و ۹۰۰ تومان نیز رسید.

این در حالی است که امروز بازار سکه نیز بار دیگر با افزایش بی سابقه قیمت مواجه شد. روز دوشنبه دوم مهر ماه هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با قیمت ۴ میلیون ۷۰۵ هزار تومان معامله شد.

محمد کشتی آرای، عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفتگو با خبرگزاری ایلنا علت افزایش قیمت سکه را نوسانات شدید نرخ ارز دانسته و گفت: «مجموع تقاضاها باعث شد تا امروز قیمت سکه با افزایش بی‌سابقه همراه شود و برای اولین بار نرخ ۴ میلیون‌ و هفتصد هزار تومان را تجربه کند و نزدیک به چهارصد تومان حباب داشته باشد. علت و عامل اصلی این افزایش، نرخ ارز است.»
اگرچه دولت ایران با ارائه بسته ارزی جدید در مرداد ماه امسال بار دیگر بازار آزاد را به رسمیت شناخت اما برای معاملات ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان «بازار ثانویه» در سامانه نیما را مرجع اصلی معرفی کرد.

به گزارش ایسنا اگرچه به گفته دولت، تنها سه درصد معاملات ارزی در بازار آزاد اتفاق می‌افتد و بخش اصلی این معاملات به عهده بازار ثانویه است، اما حجم بالای تقاضا در بازار آزاد از جمله ارز مسافری، درمانی و دانشجویی صورت می‌گیرد.
این خبرگزاری در مقاله‌ای درباره دلیل ادامه نوسانات در بازار آزاد می‌گوید که به دلیل عدم ارائه ارزهای خدماتی در صرافی‌ها و اینکه ارز ارائه شده در صرافی‌ها نیز تقریبا با قیمت بازار آزاد هم‌ سطح است، «متقاضی ترجیح می‌دهد به جای اینکه سرگردان صرافی شود، آن را از دلال و به عبارتی بازار آزاد تهیه کند که از نگاه فعالان بازار همین رشد تقاضا از دلایل افزایش قیمت می‌تواند باشد.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا