گوناگون

اجماع نسبی برای تصویب FATF

لاریجانی برای تصویب لوایح ۴گانه با اصولگرایان مجلس تشکیل جلسه داد و رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در باره این جلسه گفت، اقدامی مثبت و اثربخش در تسهیل مسیر تصویب ۳ لایحه باقی‌مانده از لوایح چهارگانه و درنهایت پیوستن به FATF صورت گرفته است.

علیرضا رحیمی، عضو اصلاح‌طلب کمیسیون امنیت ملی و هیات رییسه مجلس شامگاه شنبه هفته جاری در یک توییت از برگزاری جلسه‌ای با محوریت FATF و با حضور برخی وزرای دولت، نمایندگانی از شورای نگهبان و سپاه و روسای فراکسیون‌های امید و مستقلین خبر داده بود. جلسه‌ای که به‌ دعوت علی لاریجانی رییس مجلس برگزار شده بود و در حالی که ابتدا باتوجه به نحوه اعلام خبر ازسوی رحیمی، این‌طور به‌نظر رسید که تنها از محمدرضا عارف رییس فراکسیون امید و کاظم جلالی رییس فراکسیون مستقلین دعوت شده اما بنابر توضیحات ظهر روز یکشنبه جلال میرزایی رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید، این دعوت به‌هیچ عنوان منحصر به ۲ فراکسیون عمدتا حامی دولت نبوده، بلکه دعوتی عمومی از روسای هر ۳ فراکسیون ازجمله فراکسیون اصولگرایان مجلس یا همان نمایندگان ولایی نیز بوده است.

آن‌چنان که میرزایی به «اعتماد» خبر داده است، از حمیدرضا حاجی‌بابایی رییس فراکسیون نمایندگان ولایی نیز برای حضور در این جلسه دعوت شده اما اصولگرایان به‌هر دلیل از اجابت دعوت رییس مجلس سر باز زده‌اند. هرچند ظهر دیروز سیدحسین نقوی‌حسینی سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی از برگزاری جلسه جداگانه هیات رییسه این فراکسیون با رییس مجلس خبر داد و در ادامه آنچنان که حاجی‌بابایی در گفت‌وگو با تسنیم اعلام کرد، اصولگرایان نیز بالاخره پای صحبت‌های رییس مجلس درباره FATF نشسته‌اند. چنان‌که نماینده اصولگرای همدان توضیح داد، اعضای هیات رییسه فراکسیون نمایندگان ولایی، به‌دلیل آنکه معتقد بودند باتوجه به بیانات صریح مقام معظم رهبری در این باره چندان صلاح نیست در رابطه با «FATF» بحث یا جلسه خاصی داشته باشند اما درنهایت تصمیم گرفته‌اند در جلسه‌ای جداگانه با رییس مجلس، نظر لاریجانی را بشنوند. حاجی‌بابایی همچنین در شرح این نشست ۲ساعته گفته است: «ابتدا لاریجانی، هیات رییسه فراکسیون را در جریان مطالب جلسه روز شنبه خود با مسوولان ذی‌ربط و نظرات وزیر امور خارجه قرار داد و همچنین مباحثی درباره جایگاه حقوقی «FATF» و اینکه نحوه مواجه شدن ما با اینگونه کنوانسیون‌ها چگونه باید باشد، مطرح کرد اما باتوجه به اینکه در این جلسه نکته جدیدی مطرح نشد، اعضای هیات‌رییسه فراکسیون به این جمع‌بندی رسیدند که همچنان بر نظر پیشین خود باقی مانده و مخالفت خود را با این موضوع اعلام کردند.» با این حساب، با وجود تلاش‌ها برای همراه کردن اصولگرایان با سایر نمایندگان مجلس، دولت و حتی برخی نهادها ازجمله شورای نگهبان و سپاه پاسداران در بحث لوایح چهارگانه مربوط به FATF، آنها همچنان بر مخالفت قبلی پافشاری کرده و علت مخالفت‌شان را نیز «بیانات صریح مقام معظم رهبری» عنوان کردند. هرچند صراحت کلام رهبری، نه در مخالفت با تصویب لوایح چهارگانه بود و نه در ضدیت با پیوستن به FATF؛ بلکه آنچنان که حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و البته برخی دیگر از نمایندگان بارها اعلام کردند، رهبری تصمیم‌گیری درباره این لوایح را به مجلس و دولت واگذار کرده بودند.

هرچه بود اما حالا این‌طور که پیداست اصولگرایان که در ماه‌های گذشته به انحای گوناگون برمخالفت خود با تصویب این لوایح چهارگانه و متعاقبا پیوستن به FATF مخالفت کرده بودند، کماکان بر نظر خود مصرند و حاضر به هیچ‌گونه نرمشی نیز در این خصوص نیستند. هرچند، آنها باتوجه به آنکه دارای اکثریت کرسی‌های مجلس نبوده و چیزی در حدود یک سوم از پارلمان را در اختیار دارند، درصورتی که دست به شانتاژهای رسانه‌ای و جوسازی‌های سیاسی و پارلمانی همچون آنچه پیش از این در ماجرای ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز به نمایندگان و پهن کردن طومار امضای مخالفان کف صحن علنی مجلس شاهد بودیم، نزنند، بعید است که بتوانند نظرشان را به‌طور دموکراتیک به کرسی بنشانند و مانع از رای‌آوری این لوایح چهارگانه در مجلس شوند. لوایحی که البته یک فقره آن، حالا از سد تصویب گذشته است. با این حال اما اجماع قابل‌توجهی که گویا در جلسه مهم روز شنبه در این باره شکل گرفته، نویدبخش هموار شدن مسیر تصویب سه‌لایحه دیگر در مجلس است. جلسه‌ای که با حضور چند عضو کابینه ازجمله وزرای امور خارجه، امور اقتصادی و دارایی، اطلاعات، رییس کل بانک مرکزی، روسا و نمایندگان برخی کمیسیون‌های تخصصی ذی‌ربط و ۲ فراکسیون امید و مستقلین و همچنین مرکز پژوهش‌های مجلس و شاید مهم‌تر از اینها، نمایندگانی از شورای نگهبان و سپاه به میزبانی علی لاریجانی رییس مجلس برگزار شده و آنچنان که حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به «اعتماد» گفته، اقدامی مثبت و اثربخش در تسهیل مسیر تصویب ۳ لایحه باقی‌مانده از لوایح چهارگانه و درنهایت پیوستن به FATF بوده است. به هر تفسیر، فلاحت‌پیشه که از برگزاری نشست روز سه‌شنبه کمیسیون امنیت ملی درباره لایحه الحاق به کنوانسیون مقابله با تامین منابع مالی تروریسم به «اعتماد» خبر داده، معتقد است که باتوجه به عضویت کشورهایی همچون سوریه و لبنان در FATF، ایران نیز می‌تواند ضمن از بین بردن بهانه‌جویی‌های دشمنان و رعایت اقدامات صیانتی، به این گروه بپیوندد.

یک عضو هیات رییسه مجلس از برگزاری جلسه‌ای با محوریت FATF و با حضور برخی وزرای دولت، نمایندگانی از شورای نگهبان و سپاه و روسای فراکسیون‌های امید و مستقلین، به‌ دعوت علی لاریجانی رییس مجلس خبر داده بود.

به‌گفته رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید، اصولگرایان مجلس حاضر به شرکت در جلسه نشدند.اصولگرایان روزگذشته با لاریجانی دیدار کردند.

روزنامه «اعتماد»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا