زنان

بی‌خبری از وضعیت فعالان زنان بازداشت شده

هدی عمدی، حقوقدان و نجمه واحدی، جامعه‌شناس کارگاه‌های آموزشی برای آموزش شروط ضمن عقد به زنان برگزار می‌کردند و عمده فعالیت‌های آنها مرتبط با مسایل حقوقی زنان، کارخانگی و تبعیض‌های جنسیتی بوده است. این احتمال وجود دارد که دلیل بازداشت آنها همین فعالیت‌ها بوده باشد..در حال حاضر، فرهاد میثمی، فعال مدنی و نسرین ستوده، حقوقدان هم با دلایلی مرتبط با مسایل زنان در زندان هستند…

۲۲ روز از بازداشت نجمه واحدی و هدی عمید فعالان حقوق زنان در ایران می‌گذرد. رضوانه محمدی، دیگر فعال حقوق زنان نیز در فاصله کوتاهی پس از این دو بازداشت شده است. با این حال خبری از وضعیت آنها و دلایل بازداشت‌شان منتشر نشده است.

بنا به گزارش سایت زمانه نجمه واحدی و هدی عمید روز ۱۰ شهریور از سوی اطلاعات سپاه در خانه‌های خود بازداشت شدند. نجمه واحدی روز ۲۷ شهریور یک ملاقات کوتاه با مادرش داشته است اما درباره ملافات احتمالی هدی عمید و رضوانه محمدی با خانواده‌هایشان خبری منتشر نشده است. برادر نجمه واحدی که درباره او در توییتر اطلاع‌رسانی می‌کند نوشته است که خانواده از علت بازداشت او اطلاعی ندارند.

هدی عمدی، حقوقدان و نجمه واحدی، جامعه‌شناس کارگاه‌های آموزشی برای آموزش شروط ضمن عقد به زنان برگزار می‌کردند و عمده فعالیت‌های آنها مرتبط با مسایل حقوقی زنان، کارخانگی و تبعیض‌های جنسیتی بوده است. این احتمال وجود دارد که دلیل بازداشت آنها همین فعالیت‌ها بوده باشد.

درباره رضوانه محمدی، اما هیچ اطلاعات خاصی وجود ندارد. رضوانه محمدی در منزل و در تاریخ ۱۲ شهریور از سوی مامورین امنیتی بازداشت شد و ماموران تلفن و سایر دستگاه‌های الکترونیکی او را توقیف کردن کردند اما مشخص نیست که کدام گروه از نیروهای امنیتی مسوول بازداشت او هستند. رضوانه محمدی در زمینه ترویج برابری جنسی آنلاین فعال بود و در کارگاه‌های برابری جنسی شرکت کرده بود. او چند ماه پیش توسط گشت ارشاد در شهر گرگان به دلیل رعایت نکردن پوشش اسلامی، یک شب در بازداشت بود اما روز بعد با وثیقه آزاد شد. او در دادگاه همان شهر تبرئه شد.

خانواده‌های این بازداشت‌شدگان نیز اخباری درباره آنها منتشر نکرده‌اند و به دلیل فقدان اطلاعات بی‌خبری از وضعیت آنها ادامه دارد.

فعالان حقوق زنان همواره با سرکوب و تهدید نیروهای امنیتی روبه‌رو بوده‌اند. اعتراض به تبعیض جنسیتی، قوانین نابرابر و حجاب اجباری به عنوان اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام تلقی می‌شود.

در یک سال گذشته ده‌ها زن و مرد ایرانی به دلیل اعتراض به حجاب اجباری و حمایت از حقوق زنان بازداشت شده‌اند اما این بازداشت‌ها از میزان اعتراضات کم نکرده است.

در حال حاضر، فرهاد میثمی، فعال مدنی و نسرین ستوده، حقوقدان هم با دلایلی مرتبط با مسایل زنان در زندان هستند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا