گوناگون

چین خطاب به آمریکا: تجارت «با چاقو زیر گلو گذاشتن» پیش نمی‌رود

وقتی واشنگتن «چاقو زیر گلو می گذارد و یا با اسلحه تهدید و نشانه می رود»، پیشرفت در گفتگوهای تجاری با ایالات متحده دشوار است.

به گزارش یوپنا به نقل از یورونیوز، وانگ شووِن، وزیر بازرگانی چین روز سه‌شنبه در یک کنفراس خبری همچنین گفت اینکه مذاکرات تجاری کی از سر گرفته می‌شود به «اراده» آمریکا بستگی دارد.

وی ضمن تأکید بر اینکه ایالات متحده تفاهم خود با چین را کنار گذاشته است افزود:‌ «با چنین محدودیت‌های تجاری عظیمی که ایالات‌متحده ایجاد کرده چطور ممکن است مذاکرات پیشرفت کند؟ این یک مذاکره برابر نیست»

وانگ یی، مشاور دولت چین نیز پیشتر بدون نام بردن از شخص خاصی گفت: «برخی نیروها در ایالات متحده انتقادهای بی‌اساسی در رابطه با تجارت و جاسوسی به چین وارد کرده‌اند که جو روابط دو کشور را مسموم کرده است.»

وی که در شورای تجاری آمریکا و چین سخن می‌گفت افزود: «اگر این وضعیت ادامه پیدا کند دستاوردهای چهار دهه رابطه ایالات متحده و چین را در یک لحظه نابود خواهد کرد.»

ایالات متحده روز گذشته رسما بر ده درصد از ۲۰۰ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین تعرفه گمرکی تازه اعمال کرد و چین نیز با اعمال تعرفه گمرکی مشابهی بر ۶۰ میلیارد دلار محصولات وارداتی سالیانه از آمریکا به این حرکت پاسخ داد.

وزرت بازرگانی چین همچنین اعلام کرده است این کشور ناگزیر است اقدامات تجاری ایالات متحده را تلافی کند و صادرات آمریکا از جمله صدور گاز مایع این کشور قطعا در این میان زیان خواهد دید چراکه دیگر صادرکنندگان گاز طبیعی نظیر استرالیا مترصد فرصت اند تا جایگزین آمریکا در بازار چین شوند.

از سوی دیگر میزوهو، دومین بانک بزرگ ژاپن در نامه‌ای اعلام کرد: «انتقاد شدید روز دوشنبه دولت چین از سیاست‌های آمریکا احتمالا به این معناست که چینی‌ها ترجیح می‌دهند منتظر دولت بعدی ایالات متحده بمانند تا آنکه با دولت فعلی وارد مذاکراتی احتمالا بی‌نتیجه شوند.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا