گوناگون

چهارمین روز اعتصاب سراسری کامیون‌داران ایران

۳ مهرماه برای چهارمین روز جاری در بسیاری از شهرهای ایران از جمله “زنجان، خمین، اصفهان، ورزنه، شهرکرد، ابهر، کرمانشاه، قزوین، داراب، شیراز، بندرعباس، نیشابور، ارومیه، تبریز، یزد، اردبیل، بندر امام خمینی، شهر بابک و اراک” ادامه یافت.

خبرگزاری هرانا – اعتصاب رانندگان کامیون ایران که در دور جدید خود به دنبال فراخوانی از روز شنبه ۳۱ شهریورماه در اعتراض به برآورده نشدن مطالبات صنفیشان آغاز شده است، امروز سه‌شنبه ۳ مهرماه برای چهارمین روز جاری در بسیاری از شهرهای ایران از جمله “زنجان، خمین، اصفهان، ورزنه، شهرکرد، ابهر، کرمانشاه، قزوین، داراب، شیراز، بندرعباس، نیشابور، ارومیه، تبریز، یزد، اردبیل، بندر امام خمینی، شهر بابک و اراک” ادامه یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از روز شنبه ۳۱ شهریورماه رانندگان کامیون در بسیاری از شهرهای ایران در اعتراض به برآورده نشدن مطالبات صنفی خود دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.

این اعتصاب در روز سه‌شنبه در بسیاری از شهرهای ایران از جمله “زنجان، خمین، اصفهان، ورزنه، شهرکرد، ابهر، کرمانشاه، قزوین، داراب، شیراز، بندرعباس، نیشابور، ارومیه، تبریز، یزد، اردبیل، بندر امام خمینی، شهر بابک و اراک” شکل گرفت.
گفتنی است اعتصاب کامیونداران در روزهای اخیر موجب شده تا جایگاه‌های سوخت در برخی از شهرها با مشکل کمبود بنزین مواجه شوند.

داریوش امانی، معاون سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در گفتگو با خبرگزاری تسنیم در خصوص پیگیری مطالبات کامیون‌داران گفت: “یکی از خواسته‌های رانندگان محاسبه کرایه‌ها بر اساس تن بر کیلومتر بود که برای تصویب به شورایعالی ترابری کشور ارسال شده است. فکر می‌کنم ظرف یک تا دو ماه آینده این خواسته کامیون‌داران عملیاتی شود”.

وی همچنین در ادامه افزود: “در مکاتبه با معاون اول رئیس‌جمهور، مقرر شد ارز لاستیک با اولویت ویژه تخصیص پیدا کند و از طریق تولید داخلی و همچنین واردات لاستیک‌های موردنیاز، این مشکل برطرف شود”.

محمدجواد عطرچیان، دبیر انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی ایران در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفت: “با توجه به افزایش قابل توجه هزینه‌ها در طول ماه‌های گذشته در صورتی که شرایط به خوبی مدیریت نشده و حمایت‌های لازم صورت نگیرد، بسیاری از کامیون‌های ایرانی زمین‌گیر خواهند شد”.

روز سه‌شنبه علی صالحی، دادستان عمومی و انقلاب شیراز با تاکید براینکه امنیت تردد در تمام جاده‌های فارس برقرار است گفت: “افرادی که با تحریک دشمنان و به قصد ایجاد نارضایتی از خدمت رسانی کامیون‌ها و تردد آنان در جاده‌ها جلوگیری نمایند در چارچوب قانون برخورد خواهد شد”.

حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما مدعی شد: “دولت مبنای محاسبه ارز برای واردات لاستیک کامیون‌های سنگین را ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی در نظر گرفت”.

همچنین غلامرضا تاجگردون نماینده مردم گچساران در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با این خبرگزاری مدعی شد: “هم دولت، هم بانک مرکزی و هم وزارتخانه های مربوط علاوه بر اشراف کامل در صدد رفع کامل مشکلات کامیون داران هستند و نمایندگان مردم در مجلس کماکان مسائل آنان را پیگیری می کنند”.

مصطفی پناهنده، مدیرکل راهداری استان همدان نیز با اشاره به اینکه تأمین لاستیک یارانه‌ای از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت و توزیع آن نیز توسط انجمن های صنفی و عاملان فروش لاستیک به شکل روزمره انجام می شود، وعده داد: “از ابتدای مردادماه تأمین و توزیع لاستیک سنگین باری در دستور کار قرار گرفت که تاکنون ۴ هزار و ۵۰۰ حلقه لاستیک در استان توزیع شده است”.

در فراخوانی که از سوی اتحادیه هماهنگ کنندگان رانندگان سراسر ایران منتشر شد و از رانندگان کامیون خواست تا از اول مهر در اعتصاب سراسری شرکت کنند، ۱۵ خواسته رانندگان کامیون و ترانزیت بیان شد. از جمله این خواسته‌ها به «افزایش حقوق بازنشستگی و سختی کار»، «کاهش قیمت لاستیک و لوازم یدکی»، «افزایش ۷۰ درصدی نرخ کرایه»، «کسر حق پرداختی بیمه رانندگان»، «حذف دلالان و واسطه‌ها از پایانه‌ها و باربری‌ها»، و «نظارت بر برخوردهای غلط و سلیقه‌ای مأموران راهنمایی و رانندگی و مجازات ماموران و افسران رشوه‌گیر» می‌توان اشاره کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا