اخبار

رایزنی هیات جمهوری اسلامی در نیویورک ؛گسترش روابط با صندوق بین‌المللی پول

حسن روحانی : جمهوری اسلامی ایران علاقه‌مند است روابط خود را با نهادهای پولی جهانی از جمله صندوق بین‌المللی پول گسترش داده و از نظرات این صندوق برای پیشبرد برنامه‌های اقتصادی خود بهره بگیرد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در دیدار کریستین مادلین اودته لاگارد – مدیر اجرایی صندوق بین‌المللی پول – در نیویورک، تحریم آمریکا علیه ایران را غیرقانونی و خلاف مقررات بین‌المللی دانست و بر ضرورت حمایت نهادهای بین‌المللی مالی از تهران در برابر این اقدام غیرقانونی آمریکا تاکید کرد.

رئیس‌جمهور تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران علاقه‌مند است روابط خود را با نهادهای پولی جهانی از جمله صندوق بین‌المللی پول گسترش داده و از نظرات مشورتی این صندوق برای پیشبرد برنامه‌های اقتصادی خود بهره بگیرد.

وی با بیان اینکه «مسوولیت اصلی صندوق بین‌المللی پول حمایت از اعضایش در برابر تهاجم غیرقانونی و تحریم های بانکی و پولی است»٬ اظهار کرد:صندوق بین‌المللی پول باید نشان دهد که می‌تواند نقش خود را برای ثبات اقتصادی یک عضو ایفا کند و امیدوارم در این عرصه گام مثبتی بردارد.

روحانی همچنین با اشاره به ابراز تسلیت مدیر اجرایی صندوق بین‌المللی پول به خاطر اقدام تروریستی اهواز گفت: ملت ایران تاکنون در حملات تروریست‌ها، قربانیان زیادی داده است و کشورهای منطقه نیز پیوسته از تروریسم و تروریست‌ها در رنج و فشار هستند.

بر اساس این گزارش، مدیر اجرایی صندوق بین‌المللی پول نیز در ابتدای این دیدار با ابراز تسلیت به ملت و دولت ایران به مناسبت شهادت جمعی از هموطنان در حادثه تروریستی اهواز گفت: ماموریت صندوق بین‌المللی پول ، برقراری ثبات مالی و رشد اقتصادی در جهان است.

مدیر اجرایی صندوق بین‌المللی پول گفت که این صندوق به همکاری خود با ایران و ادامه وظایفش در این عرصه ادامه خواهد داد.

همچنین سایت رویداد۲۴ گزارش داده است :«فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته-سه‌شنبه- در مصاحبه با «کریستین امانپور» مجری شبکه خبری «سی‌ان‌ان» درباره اقدام اروپایی‌ها برای حفظ برجام گفت: ما با کمک اروپایی‌ها، روس‌ها، چینی‌ها و دیگران در سراسر دنیا سازو‌کارهایی را برای ایجاد کانال‌هایی با هدف ادامه تجارت با ایران ایجاد کردیم تا ادامه کسب و کار با ایران علیرغم تحریم‌های آمریکا را تضمین کنیم.وی با بیان اینکه اتحادیه اروپا در حال کار روی جزئیات فنی این مکانیزم است، گفت: نمی‌توانم بگویم این فرایند ساده است، چون ما محدودیت‌هایی داریم. در واقع حوزه‌ای که در آن فعالیت می‌کنیم، حوزه دشواری است…

همزمان روزنامه اعتماد نوشت؛ لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی یا همان کنوانسیون پالرمو پس از رفت و برگشت‌های متعدد میان دولت، مجلس و شورای نگهبان، بالاخره روز گذشته بار دیگر با اصلاحاتی به‌منظور رفع ایرادهای شورای نگهبان به تصویب مجلس رسید. همزمان علی لاریجانی که شنبه همین هفته با دعوت از وزرای خارجه، اطلاعات و اقتصاد، روسای فراکسیون‌های سیاسی، شورای نگهبان و سپاه پاسداران، دور جدیدی از رایزنی‌ها برای تصویب لوایح چهارگانه مربوط به FATF و متعاقبا پیوستن به این گروه ویژه اقدام مالی را آغاز کرده بود، پس از تصویب این لایحه در صحن علنی مجلس، از بررسی پالرمو و یکی دیگر از لوایح چهارگانه، یعنی لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد؛ حال آنکه پیش از این، هیات نظارت این مجمع ایرادهایی به این دو لایحه گرفته بود و توضیحات لاریجانی از این حکایت داشت که گویا این ایرادها مورد قبول واقع نشده و حال قرار است، موضوع مجددا در صحن مجمع به بحث گذاشته شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا