بین‌المللی

آرژانتینی ها دراعتراض به سیاستهای اقتصادی دولت اعتصاب کردند

بزرگترین اتحادیه سندیکایی آرژانتین خواستار برگزاری اعتصاب سراسری در اعتراض به برنامه های اقتصادی این کشور توسط دولت شد.معلمان و کارگران بخش های خدمات عمومی نیز به این اعتصاب پیوستند و خواستار توقف اجرای برنامه کاهش میزان مزد و خدمات رفاهی شدند.

پیامد فاجعه بار اجرای نسخه های صندوق بین المللی پول و بانک جهانی برای مردم آرژانتین

کاهش ارزش پزو( واحد پول آرژانتین) در حالی اخیرا تا بیش از ۵۰ درصد رسیده که دولت برای حل این معضل سود بانکی را به ۶۰ درصد افزایش داد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری رویترز، پیش از این بزرگترین اتحادیه آرژانتین خواستار برگزاری اعتصاب سراسری در اعتراض به نحوه مدیریت اقتصاد این کشور توسط دولت مائوریسیو مکری رئیس جمهوری آرژانتین شده بود.

به دنبال این اعتصاب، فعالیت ها در بندر روساریو و همچنین خدمات حمل و نقل عمومی نیز متوقف شدند. اعتصاب کنندگان خواستار این شدند که دولت اقداماتی را برای جبران خسارات وارد شده به فعالیتهای تجاری به دلیل افزایش نرخ تورم و کاهش ارزش پزو انجام دهد. گفته می شود که نرخ تورم در آرژانتین به فراتر از ۴۰ درصد در سال جاری افزایش یافته است.

در همین حال به دنبال استعفای ناگهانی رئیس بانک مرکزی آرژانتین، ارزش واحد پولی این کشور بار دیگر کاهش یافت. براساس این گزارش، رئیس بانک مرکزی آرژانتین که فقط سه ماه در این سمت فعالیت کرده بود، دلایل شخصی را عامل استعفای خود اعلام کرد.

وزارت خزانه داری آرژانتین نیز در بیانیه ای اعلام کرد که این اعتصاب ضرر ۳۱.۶ میلیارد پزویی( ۸۰۰ میلیون دلاری) برای این کشور به همراه داشته است.

معلمان و کارگران بخش های خدمات عمومی نیز در حالی به این اعتصاب پیوستند که مردم آرژانتین از دولت مائوریسیو مکری خواسته اند تدابیر اقتصادی جدی برای مقابله با بحران مالی اتخاذ کند.

دولت مکری در حالی به دنبال ادامه مذاکرات با صندوق بین المللی پول برای دریافت وام است که یک منبع دولتی به خبرگزاری رویترز گفت که توافق دولت بوئنوس آیرس و صندوق بین المللی پول ممکن است ظرف چند روز آینده در مورد افزایش خط اعتباری این وام نهایی شود.

پزو از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون ۵۳ درصد از ارزش خود را از دست داده است. در ابتدای سالجاری هر دلار آمریکا با ۱۸ پزو مبادله می شد که این رقم اکنون به ۳۹.۸۷ پزو در برابر هر دلار رسیده است.

آرژانتین به عنوان سومین اقتصاد بزرگ آمریکای لاتین و دومین اقتصاد بزرگ آمریکای جنوبی در سال ۲۰۱۸ به دلیل مواجهه با بحران کاهش شدید ارزش واحد پولی اش با شرایط اضطراری روبرو شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا