جوانان

تامین هزینه های ۱۲ کلاس درسی بر عهده دولت است نه خانواده ها

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مدارس خصوصی ضد آموزشی هستند، گفت: در کشورهای پیشرفته و موفق مدارس خصوصی وجود ندارد در حالی که در ایران تعداد مدارس خصوصی با هزینه های هنگفت سر به فلک می کشد….

مدارس غیردولتی ضد آموزشی هستند/ تامین هزینه های ۱۲ کلاس درسی بر عهده دولت است نه خانواده ها
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی برنا، امروزه در کوچه پس کوچه های شهر که قدم می زنیم با مدارس خصوصی و غیر دولتی هایی که قارچ گونه و با فاصله کم رشد کرده اند، مواجه می شویم در واقع خانه های مسکونی که تا دیروز افراد یک خانواده در آن زندگی می کردند، با بگیر و بنند های پشت پرده، تغییر کاربری داده و در چشم به هم زدنی تبدیل به مدرسه و محیط آموزشی می شوند.حال اینکه جای سوال دارد که چرا با وجود پرداخت شهریه های آنچنانی به بهانه تامین آموزش عالی برای دانش آموزان، والدین نیز بدون چانه زنی از چنین فضاهایی استقبال پرشور کرده و فرزندان را راهی این گونه مدارس می کنند؟ آیا پای چشم و هم چشمی در میان است یا تبلیغات مدارس خصوصی اغواکننده است؟  آیا نبود یک قالب آموزشی یکسان در این مدارس به ویژه پایه ابتدایی منجر به اختلاف آموزشی و عدم هم سطح سازی دانش آموزان نمی شود؟ و چقدر این فاصله آموزشی به دانش آموزان و جامعه لطمه وارد می کند؟

برای پاسخ به این سوالات با رسول خضری، عضو کمیسیون اجتماعی به گفتگو پرداخته ایم.

رسول خضری در گفتگو با خبرنگار اجتماعی برنا در پاسخ به سوالات مذکور اظهار داشت: در اصل سوم قانون اساسی تاکید شده است که دولت باید در حوزه آموزش، بهداشت، امنیت و ایجاد اشتغال تمهیدات و بسترهای لازم را فراهم کند که در قالب این قانون، تامین هزینه های ۱۲ کلاس درس دوران ابتدایی تا دبیرستان، بر عهده دولت است نه خانواده ها.

وی تصریح کرد: کشورهای پیشرفته و موفق در حوزه آموزش و پرورش اصلا مدارس غیر دولتی ندارند در حالی که در ایران تعداد مدارس خصوصی با هزینه های هنگفت سر به فلک می کشد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به طور حتم  دودستگی در حوزه آموزشی برای دانش آموزان مدارس دولتی و خصوصی، اختلاف آموزشی و طبقاتی ایجاد می کند که در آینده نزدیک صدمات جبران ناپذیر آن را شاهد خواهیم بود.

وی بیان کرد: در اوضاع نامطلوب اقتصادی، استقبال خانواده ها از ثبت نام فرزندان در مدارس خصوصی به ۲ دلیل است: اول اینکه برخی از خانواده ها به دنبال چشم و هم چشمی علاوه بر پرداخت شهریه هنگفت به مدارس، در خارج از این محیط آموزشی به فرزندان اجازه نفس کشیدن نمی دهند و پس از تعطیلی مدرسه کودک به طور همزمان درکلاس های موسیقی، ورزشی، دنس و … ثبت نام می شود تا از هم کلاسی هایش جا نماند.

خضری افزود: دوم اینکه تبلیغات ها و پکیج های آموزشی این مدارس آنقدر اغوا کننده هستند که والدین برای پیشرفت فرزند خود به هر شکل ممکن مبلغ شهریه را تهیه و دانش آموز را ثبت نام می کنند چرا که امروزه تنها دغدغه خانواده ها موفقیت فرزندان است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا