گوناگون

شاخص خط فقر خانوارهای ترکیه یکهزار دلار اعلام

نتایج تحقیقات کنفدراسیون اتحادیه های کارگری ترکیه نشان می دهد که شاخص خط فقر برای یک خانواده چهار نفری در این کشور٬ ماهانه بیش از ۶ هزار و ۱۶۷ لیر ترک معادل ۸۸۵ یورو و یا یکهزار دلار است…

به گزارش روز جمعه ایرنا، در گزارش آماری منتشر شده کنفدراسیون اتحادیه های کارگری ترکیه موسوم به ‘تورک ـ ایش’ آمده است که حداقل هزینه خانوارها در ترکیه طی ماه جاری میلادی به بیش از ۶ هزار لیر رسیده است.
این مرجع آماری، حداقل هزینه خانوارها را در ماه ژانویه سال جاری حدود پنج هزار و ۲۰۰ لیر اعلام کرده بود که حدود ۲۰ درصد کمتر از میزان هزینه خانوارهای ترک طی ماه جاری است اما شواهد میدانی و گزارش های مندرج در رسانه های این کشور از حداقل افزایش ۳۵ درصدی در هزینه خانوارها نسبت به اوایل سال جاری خبر می دهد.
در محاسبه خط فقر، حداقل درآمد لازم برای هزینه های اساسی زندگی از قبیل تغذیه، مسکن، ایاب و ذهاب، سوخت، پوشاک و هزینه تحصیل در نظر گرفته می شود.
کنفدراسیون اتحادیه های کارگری ترکیه در گزارش خود آورده است که خط گرسنگی نیز در ترکیه برای یک خانواده چهار نفره بالغ بر یکهزار و ۸۹۳ لیر برآورد شده است.
در خط گرسنگی یا فقر مطلق، حداقل هزینه برای تامین کالری مورد نیاز برای ادامه زندگی یک فرد محاسبه می شود.
این گزارش می افزاید: حداقل هزینه به منظور زندگی عادی یک فرد در پایتخت این کشور در حدود ۲ هزار و ۲۸۰ لیر برآورد شده است.
پژوهش های کنفدراسیون کارگری موسوم به ‘ترک ـ ایش’ نشان می دهد که قیمت مواد غذایی نسبت به یک ماه گذشته ۴.۴۵ درصد و در متوسط سالانه حدود ۱۴ درصد رشد داشته است.
این تحقیقات نشان می دهد فاصله خط فقر برای آن دسته از شهروندانی که در شهرهای بزرگ ترکیه همچون استانبول، آنکارا٬ ازمیر و بورسا زندگی می کنند، به لحاظ بالا بودن هزینه های مسکن، غذا، ایاب و ذهاب و سایر هزینه ها، با سایر شهرها زیاد است.
حداقل دستمزد خالص در ترکیه برای سال ۲۰۱۸، یکهزار و ۶۰۳ لیر ترک اعلام شده است.
به باور کارشناسان اقتصادی، افزایش جهشی نرخ ارز در بازار معاملات ترکیه و به تبع آن رسیدن میزان تورم به مرز بحرانی ۱۸ درصد در هفته و ماههای آینده فشار زیادی را به جامعه ترکیه وارد خواهد کرد و رشد قیمت ها سرسام آور خواهد بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا