اخبار

مدیریت بحران ارز؛ ثبات قیمت‌ها تحقق نیافت

تصمیمات جدید شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه جمهوری اسلامی در خصوص مدیریت بازار ارز هیچگونه تاثیری بر تقویت ارزش پول ملی و تحقق ثبات قیمت‌ها به هدف افزایش قدرت خرید مردم یا مهار گرانی لگام گسیخته نداشته است.

شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، پیشنهادات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران جهت مدیریت بازار ارز را بررسی و تصمیمات جدیدی اتخاذ کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، در جلسه صبح شنبه این شورا که با حضور روسای قوای مقننه و قضاییه و به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور تشکیل شد؛رئیس کل بانک مرکزی گزارشی از آخرین وضعیت بازار ارز ارائه کرد و سیاست های بانک مرکزی جهت مدیریت بازار ارز تصویب شد.

به موجب این سیاستهای ارزی، کلیه صادرکنندگان غیرنفتی موظفند ظرف سه ماه بعد از صادرات، ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه و یا به ترتیبی که بانک مرکزی معین می کند ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصادی برگردانند. صادرکنندگانی که در چارچوب دستورالعمل مربوطه عمل کنند، با تصویب دولت مشمول تشویق و تسهیلات صادراتی خواهند شد.

در این جلسه همچنین اختیارات لازم به رئیس کل بانک مرکزی جهت مدیریت بازار ارز داده شد. بر این مبنا، بانک مرکزی از طریق بانک ها و صرافی های مجاز در بازار ارز مداخله و اقدامات لازم برای کنترل نرخ ارز انجام خواهد داد و قیمت مبادله در بازار ارز را نیز به نحو مقتضی اطلاع رسانی خواهد کرد.

طبق یکی دیگر از مصوبات این جلسه، هر شخص حقیقی و حقوقی با رعایت مقررات بانک مرکزی می تواند به هر میزان اسکناس ارز وارد کشور نماید.

تصمیمات جدید شورای عالی هماهنگی اقتصادی در حالی اعلام می شود که روزنامه قانون با اشاره به برآورد های حتی دستکاری شده رسمی نوشت ؛ رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به افزایش تورم نقطه به نقطه شهریور ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل گفت: آنچه زندگی مردم نمایان می سازد، تورم ماهانه و نقطه به نقطه است…تورم نقطه به نقطه در شهریور جاری نسبت به شهریور سال گذشته ۲۶ درصد افزایش داشته که برای خوراک ۳۶ درصد و برای جزئیات و کالاهای با دوام مردم ۷۰ درصد و میوه و خشکبار ۷۵ درصد است.

بعلاوه پس از انتشار خبر جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه،نوسان قیمت‌ها در بازار ارز و طلا ادامه یافت . گرانی و افزایش قیمت ها نیز همچنان معیشت مردم را تحت تاثیر قرار داده و سفره آنان کوچک تر می شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا