بین‌المللی

سایه جنگ‌ تجاری بر نشست امنیتی و دیپلماتیک آمریکا – چین

منابع آگاه اعلام کردند، نشست امنیتی و دیپلماتیک کلیدی بین آمریکا و چین که قرار بود ماه آینده میلادی برگزار شود، احتمالا به خاطر تنش‌ها در روابط برگزار نشود؛ مساله‌ای‌ که تازه‌ترین ضربه به روابط خدشه‌دار شده این دو کشور محسوب می‌شود….

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، پکن و واشنگتن گرفتار یک جنگ تجاری با فراز و نشیب‌های متعدد شده‌اند که باعث شده آنها چندین دور تعرفه بر واردات یکدیگر اعمال کنند.

اختلاف میان این دو اقتصاد بزرگ جهان در حال حاضر از مساله تجارت فراتر رفته به طوری که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به تازگی پکن را به تلاش برای مداخله در انتخابات کنگره‌ای متهم کرد؛ مساله‌ای که به گفته مقامات آمریکایی مرحله جدیدی از کمپین فشار واشنگتن بر چین محسوب می‌شود.

در زمینه نظامی، چین از آمریکا به خاطر اعمال تحریم بر ارتش آزادی بخش خلق چین در پی خرید تسلیحات از روسیه و همچنین حمایتش از تایوان به شدت عصبانی است.

دو منبع دیپلماتیک مستقر در پکن که از این برنامه‌ها آگاه هستند، ‌گفتند: مایک پامپئو، وزیر امور خارجه و جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا هر دو قرار بود ماه آتی میلادی برای شرکت در مذاکرات امنیتی و دیپلماتیک آمریکا – چین به پکن سفر کنند؛ مذاکراتی که برای اولین بار سال گذشته در واشنگتن برگزار شد و راه‌اندازی مجدد مذاکرات عالی‌رتبه قبلی تحت دولت‌های قبلی بود.

با این حال این دو منبع اعلام کردند که احتمالا این نشست برگزار نخواهد شد.

یکی از این منابع گفت: به خاطر تلاطم و آشوب در روابط میان چین و آمریکا تردیدهای بسیاری درخصوص برگزاری این نشست وجود دارد.

منبع دوم گفت: ارتش آزادی بخش خلق چین به شدت از دست آمریکا به دلیل تحریم‌هایی که بر ارتش چین اعمال کرده و همچنین به خاطر حمایتش از تایوان از جمله تایید دور جدیدی از فروش تسلیحات ناراحت و عصبانی است.

این منبع افزود: ارتش آزادی بخش خلق چین به خاطر مساله تایوان به شدت ناراحت است. آنها درخصوص این مساله به شدت سخت‌گیر هستند.

این دو منبع که خواستند نامشان فاش نشود، تاکید دارند که ممکن است این نشست‌ها طبق برنامه برگزار شوند چراکه هنوز هیچ تصمیم نهایی اتخاذ نشده است.

در همین حال وزارت دفاع چین گفت: در رابطه با این نشست امنیتی و دیپلماتیک با آمریکا در حال مذاکره است.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای گفت: چین و آمریکا هر دو معتقدند که ارتباطات درخصوص این نشست امنیتی و دیپلماتیک باید حفظ شوند. این دو کشور درخصوص این نشست با یکدیگر رایزنی می‌کنند و اطلاعات بیشتر در اسرع وقت منتشر خواهد شد.

این در حالی است که سفارت آمریکا در پکن، وزارت خارجه آمریکا و همچنین پنتاگون هنوز هیچ اظهارنظری در این خصوص نکرده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا