فرهنگی

گزارش تازه از زندان اوین

فرهاد میثمی سه روز است که به بهداری زندان اوین به زور منتقل شده و از خوردن آب، دارو و تزریق سرم خودداری کرده است. پایان اعتصاب غدای او منوط به منع تعقیب قضایی از رضا خندان است. نسرین ستوده هم به علت وخامت حالش چند روز پیش به بهداری اوین منتقلش کرده‌اند. هفده تن از دراویش زندانی که هم اکنون در اعتصاب غذا به سر می‌برند …

عصر روز چهار شنبه چهارم مهر، نمایندگان دادستانی و زندان، با سوء استفاده از زندانیان غیر سیاسی علی‌رقم میل دوست عزیزمان فرهاد میثمی، او را به زور به اتاقی در بهداری زندان اوین منتقل کردند. او با گرفتن میله‌های تخت در مقابل آنان، که با توسل به زور میخواستند او را جابجا کنند؛ مقاومت کرد اما سر انجام به دلیل ضعف جسمانی توانستند او را از اتاق خارج و به بهداری اوین منتقل کنند. این در حالی بود که بقیه زندانیان را در اتاقها و هواخوری بند محبوس کرده بودند.
او پیش از انتقالش گفت که در صورت جابجایی دار‌وهایم را هم قطع خواهم کرد.
اکنون سه روز است که در آنجاست و از خوردن آب، دارو و تزریق سرم خودداری کرده است.
پس از مستقر کردن او در اتاقی انفرادی برایش آب می‌برند که پس می‌زند. سپس درب اتاق را بسته و تخت و دیگر وسایل را پشت درب گذاشته و به عنوان اعتراض خود را محبوس میکند. ماموران مستقر در بهداری مجبور می‌شوند درب را شکسته وارد اتاق شوند.
تا کنون مسؤلان زندان با مراجعه من به بهداری برای متقاعد کردن او به استفاده از آب و دارو جلوگیری کرده‌اند.
از این که در هفته‌های اخیر خواستش برای پایان دادن به اعتصاب غذا، آزادی و منع تعقیب قضایی من شده است به شدت دچار عذاب وجدان هستم. میتوانستم وثیقه‌ای را که ظالمانه صادر کرده‌اند به دادگاه سپرده، موقتاً بیرون بروم اما فرهاد عزیز اکیداً گفته‌ است؛ چنانچه با وثیقه آزادت کنند اعتصابم را نخواهم شکست چرا که خواستم منع تعقیب است نه وثیقه.
برای او، نسرین که شنیده‌ام چند روز پیش به دلیل وخامت حالش چند روز پیش به بهداری اوین منتقلش کرده‌اند و هفده تن از دراویش زندانی که هم اکنون در اعتصاب غذا به سر می‌برند سلامتی آرزو می‌کنم و امیدوارم مقاومت و پایداری جانانه‌شان در مقابل بی عدالتی و زورگویی‌های دستگاه‌های امنیتی و قضایی درسی باشد برای همه فعالان و مدافعان حقوق بشر.

رضا خندان از اوین-  فیس بوک نسرین ستوده

همچنین طبق گزارشات  ۲۲۲۲ پزشک و فعال مدنی هم طی بیانیه ای  از مسوولان مختلف  خواستار آزادی فرهاد میثمی و رسیدگی به وضعیتش شدند.

نیز وکیل مدافع نسرین ستوده وکیل دادگستری که در حبس به سر می‌برد از شکایت موکلش علیه قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به دادسرای انتظامی قضات خبر داد.
پیام درفشان روز شنبه در گفت‌وگو با ایرنا با اعلام این خبر گفت که صدور حکم خارج از کیفرخواست موضوع مواد ۲۸۲،۳۳۵ و ۳۴۱ قانون آیین دادرسی کیفری، عدم رعایت بی طرفی موضوع مواد دو و سه قانون آیین دادرسی کیفری، بازداشت غیرقانونی بر خلاف اصل ۳۲ قانون اساسی و ماده ۱۶۸ قانون آیین دادرسی کیفری و تخلفات عدیده ارتکابی، علت شکایت موکلش علیه قاضی پرونده بوده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا