زحمتکشان

تهدید و بازداشت؛ پاسخ اعتصاب رانندگان کامیون

با وجود تهدید و بازداشت رانندگان اعتصابی، اعتصاب رانندگان کامیون ادامه یافت. طبق گزارش خبرگزاری‌ها شمار رانندگان بازداشت شده تا امروز (شنبه هفتم مهر) به هفتاد تن رسیده است.از اعتصاب‌ رانندگان کامیون، کنفدراسیون عمومی کار،‌ از اتحادیه‌های بزرگ کارگری ایتالیا، جبهه مبارزه نه به ریاضت اقتصادی در این کشور و سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه حمایت کرده‌اند….

رانندگان کامیون که از آغاز سالجاری سه دوره دست به اعتصاب زده‌اند، خواستار افزایش نرخ کرایه بار، تامین لوازم یدکی و لاستیک با قیمت ارزان، پرداخت سهم دولت حق بیمه رانندگان، کاهش نرخ تعرفه شرکت‌های باربری و برخورد با فساد ماموران پلیس راه هستند دور جدید اعتصاب کامیون‌داران از شنبه ۳۱ شهریور، شروع شده‌است.
در دور نخست اعتصاب رانندگان کامیون مجلس شورای اسلامی کمیته ویژه‌ای برای بررسی مطالبات رانندگان تشکیل داد. به گفته شورای هماهنگی رانندگان این کمیته تا به حال هیچ یک از مطالبات رانندگان را پیگیری نکرده است.
دور جدید اعتصاب کامیون‌داران در برخی از مناطق ایران با خواسته‌هایی مانند تعیین کرایه پایه بر مبنای تن بر کیلومتر به تفکیک بارگیر، کاهش قیمت کامیون، قطعات یدکی و لاستیک با تخصیص ارز دولتی و حذف عوارض گمرک و همچنین افزایش دستمزد رانندگان، افزایش کرایه کامیون، افزایش مستمری بازنشستگی رانندگان، ارتقاﺀ سطح امنیت در جاده‌ها، نوسازی تشکل‌های صنفی رانندگان و کامیون‌داران از طریق انتخابات آزاد، ایجاد تسهیلات رفاهی و بهداشتی برای رانندگان در پایانه‌های شهری و مرزی آغاز شد.
در این میان، اتحادیه آزاد کارگران ایران گفت که اعتصاب در روز پنجشنبه در ۳۱ استان ایران جریان داشته‌است.
مقام‌های قضایی ایران رانندگان اعتصابی را به «برخورد شدید» و «صدور احکام سنگین» تهدید کرده‌اند. محمدجعفر منتظری دادستان کل ایران، رانندگان را تهدید کرد که در صورت جلوگیری از حرکت کامیون‌ها با اتهام قطاع‌الطریق مواجه می‌شوند که مجازات سنگینی دارد.
با وجود تهدید و بازداشت رانندگان اعتصابی، اعتصاب رانندگان کامیون ادامه یافت. طبق گزارش خبرگزاری‌ها شمار رانندگان بازداشت شده تا امروز (شنبه هفتم مهر) به هفتاد تن رسیده است.
از اعتصاب‌ رانندگان کامیون، کنفدراسیون عمومی کار،‌ از اتحادیه‌های بزرگ کارگری ایتالیا، جبهه مبارزه نه به ریاضت اقتصادی در این کشور و سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه حمایت کرده‌اند.

کانون نویسندگان ایران
به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet
Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا