گوناگون

رونمایی از مانیفست نواصولگرایی

 هر جریان سیاسی در دوره حیات خود نقاط اوج و نزولی دارد که بخشی از این شاخص عمدتا عطف به شکست یا پیروزی در انتخابات است. در این راستا محمدباقر قالیباف از معدود شخصیت‌هایی است که پس از انتخابات به جریان سیاسی خود پشت کرده و در اعتراض به بزرگان اصولگرایی، نواصولگرایی را مطرح کرده است. گرچه سایه سردار قالیباف همواره بر محمدباقر قالیباف سایه افکند تا او نتواند کنشگر سیاسی موفقی باشد. حال قرار است مانیفست نواصولگرایی که چندی پیش در جمعیت پیشرفت و عدالت مطرح شد، منتشر شود. گذشت زمان مشخص می‌کند که این جریان تازه راه افتاده درپی چیست و چگونه می‌خواهد جامعه مدنی را با خواهد همراه کند….

سردار؛ نه کنشگر سیاسی

پس از مناظره‌های انتخاباتی سال ۹۶ و کناره‌گیری قالیباف بنابر توصیه‌ها و البته با دلخوری فراوان، وی با گلایه‌مندی بسیار به هجمه‌های گسترده‌ای علیه اصولگرایان پرداخت. این بود که در اوخر تیر ماه ۹۶ طی نامه‌ای ابراز کرد: «به این باور رسیدم که که تغییر اساسی در نحوه کنش جریان اصولگرایی، یکی از مطالبات اصلی امروز شما جوانان مؤمن و دلسوز انقلاب و کشور است. امروز دیگر روشن است که اصولگرایی باید با حفظ مبانی و ارزش‌های انقلابی جمهوری اسلامی، در نگرش و شیوه سیاست‌ورزی خود متحول شود و با گفتمان و چهره‌هایی نو، حرکت در راستای نو‌اصولگرایی را هرچه زودتر آغاز کند.» هرچند بسیاری این حرکت سردار را به نوعی تلاش برای ماندن در صحنه سیاست قلمداد کردند، اما گویا قالیباف درصدد طرحی نو بود. چه اینکه چند ماه بعد بازهم بی‌پروا اصولگرایان را مورد نقد قرار داد و با الحاق لفظ پدرخوانده به بزرگان اصولگرا آنها را به کناری زد و با گفتن «نواصولگرایی با فرهنگ پدرخواندگی ساخته نمی‌شود و پدرخوانده نمی‌خواهد» حساب خود را از سایر اصولگرایان جدا کرد. با اینهمه پرواضح است که سردار دیروز، امروز تنهاتر از گذشته شده و اگر لیدر جریان نواصولگرایی هم بشود، اتفاقی نمی‌افتد تا مشخص شود همگان قالیباف را نه کنشگری سیاسی که همچنان «سردار» می‌دانند.

چرا نواصولگرایی؟

پس از انتخابات سال گذشته قالیباف فهمید که گفتمان اصولگرایی به شکل حاضر جذابیتی برای مردم ندارد و برای همین در انتخابات مختلف اصولگرایان را پس می‌زنند، چراکه روش‌هایی که بارها توسط اصولگرایان آزموده شده، نمی‌تواند به نیازهای طبقه متوسط پاسخ دهد. از این جهت مفهوم نواصولگرایی را وارد ادبیات سیاسی کرد تا بازتعریفی از سازمان رأی نواصولگرایان داشته باشد. گرچه اصولگرایان همچنان چندان موضع موافقی با این طرح ندارند. مثلا امیر محبیان فعال سیاسی اصولگرا در تعریف نواصولگرایی می‌گوید: «نواصولگرایی لازمه پاسخگویی به مطالبات و نیازهای جدید جامعه تعریف جدیدی برمبنای نیازهای روز با توجه به حفظ آرمان‌هاست، اما از سوی دیگر نواصولگرایی می‌تواند اینگونه معنا شود که ما به طور کامل از ارزش‌های اصولگرایی عبور کنیم و به دنبال ایجاد طرح جدیدی از گفتمان اصولگرایی باشیم که این موضوع نیازمند نگاه تجدید نظرطلبی است. محمدرضا باهنر نیزدر خصوص مانیفست نواصولگرایی می‌گوید: «مشخصا نمی‌دانم این مانیفست چه هست ولی کلیت تصویب نواصولگرایی را تبریک می‌گویم و آن را گام مثبتی می‌دانم، اما اینکه آیا این می‌تواند منشور یا مانیفست باشد و اینکه اصولگرایان روی این مانیفست وحدت می‌کنند، باید منتظر آینده باشیم.» مشخص است که خود اصولگرایان نیز تعریف واحدی از نواصولگرایی ندارند، چه اینکه اگر بخواهیم واژه نواصولگرا را به شخصی اطلاق کنیم شاید احمدی‌نژاد نخستین فرد باشد.

رونمایی از مانیفست

چندی پیش محسن پیرهادی دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت با اشاره به مانیفست نواصولگرایی اظهار کرد: این مانیفست، در واقع منشور نظری، نقشه راه عملی جمعیت پیشرفت و عدالت و تبیین اندیشه و آرای جریان نواصولگرایی است که پس از ماه‌ها بحث و بررسی و دریافت نقدها و نظرات بسیاری از اندیشمندان و فعالان سیاسی و اجتماعی به مرحله انتشار رسیده است. حال حسین قربانزاده عضو جمعیت پیشرفت و عدالت از برگزاری نشست رسانه‌ای به منظور رونمایی از مانیفست نواصولگرایی خبر داده است. باشگاه خبرنگاران نوشت، این مراسم با حضور دبیرکل، روسای کمیته‌ها، معاونان و اعضای شورای مرکزی این جمعیت روز دوشنبه در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی واقع در میدان بهارستان برگزار می‌شود.

آرمان- حمید شجاعی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا