اخبار

طرح ساز و کار ویژه اروپا برای حفظ برجام

به دنبال اعلام امکان توافق بر سر سازوکار مالی ویژه اروپا با جمهوری اسلامی، وزیر امور خارجه ایران، در جمع خبرنگاران اعلام کرد که تهران علی‌رغم تحریم‌های آمریکا، در حال دستیابی به توافقی نفتی با کشورهای اروپایی است.

 

طرح ساز و کار ویژه اتحادیه اروپا برای مراودات تجاری با ایران در تقابل با تحریم ها و فشارها ی آمریکا در حال نهایی شدن است. اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، بانک مرکزی هفت کشور اروپایی در طراحی این سازوکار جدید تجاری همکاری دارند.

فدریکا موگرینی مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه گذشته در نیویورک گفت «ایجاد سازوکار ویژه برای مراوده تجاری با ایران» به این معناست که اعضای اتحادیه اروپا یک مسیر قانونی را برای تسهیل تبادلات مالی مشروع با ایران ایجاد می کنند.

این طرح به شرکت‌های اروپایی اجازه می دهد که تجارت خود با ایران را ادامه دهند.جزئیات این سازوکار ویژه هنوز اعلام نشده است.این تلاش ها به منظور مقابله با دور جدید تحریم های ایالات متحده علیه ایران است.

ایده ایجاد «سازوکار ویژه» برای تسهیل پرداخت‌های مربوط به صادرات ایران، ابتدا در نشست وزیران امور خارجه انگلیس، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و ایران در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح شد.در قالب این طرح، تسهیلات مالی قانونی با وصف تحریم های آمریکا ممکن خواهد شد.

همچنین به گزارش ایسنا، ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در جمع خبرنگاران اعلام کرد که تهران علی‌رغم تحریم‌های آمریکا، در حال دستیابی به توافقی نفتی با کشورهای اروپایی است.

محمدجواد ظریف همچنین در این گفت‌وگوی یک ساعته با خبرنگاران درباره مسائل دیگری از جمله “سیستم مالی جدید اتحادیه اروپا برای کمک به ایران” سخن گفت.

وی بیان کرد: این سیستم برای ماست تا نفت‌مان را به فروش برسانیم و پیشرفت کنیم.وزیر امور خارجه کشورمان همچنین اشاره کرد که پس از انعقاد برجام در سال ۲۰۱۵ و مطابق با قطعنامه‌های سازمان ملل، تمامی کشورها از حق مشروع برای دادوستد با ایران برخوردار هستند…

از سوی دیگر؛ عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امورخارجه ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک در پاسخ به این سوال که آیا مکانیسم جدید اروپا شبیه سوئیفت خواهد بود؟ گفت: این مکانیسم هیچ‌گونه ارتباطی با سوئیفت ندارد. سوئیفت یک مسئله جداگانه است. تا آنجا که ما می‌دانیم، اروپایی‌ها نیز سوئیفت را در نظر دارند تا ببینند آیا می‌تواند به نوعی به کار با ایران ادامه دهد یا باید سیستم موازی تبادلات مالی ایجاد شود.

عراقچی ادامه داد: در حال حاضر کار با سوئیفت مشخص نیست. به هر حال، سوئیفت یا می‌تواند به کار با ایران ادامه دهد یا سیستم تبادلات مالی خاصی برای ایران ایجاد خواهد شد. برای ایجاد این سیستم جدید پرداخت باید جزئیات فنی و حقوقی زیادی در نظر گرفته شود. فعلا نمی‌توانیم در باره جزئیات کار صحبت کنیم.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا