گوناگون

وزیر خارجه امریکا: از پیمان مودت با ایران خارج می‌شویم

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا عصر چهارشنبه در کنفرانس خبری با حضور اصحاب رسانه‌ها شرکت کرد و گفت که امریکا به پیمان مودت با ایران (۱۹۵۵-۱۳۳۴) پایان می‌دهد.

وزیر خارجه امریکا با اشاره به اعلام امروز دادگاه لاهه افزود: «تصمیم دادگاه بین‌المللی لاهه درست نیست. برای رای دادگاه لاهه متاسف هستیم. ما برای مسائل انسان‌دوستانه برای مردم ایران استثنا قائل هستیم.» باتری تصمیم دادگاه بین‌المللی را شکستی برای ایران دانست. دیپلمات ارشد امریکا درباره پایان دادن به پیمان مودت با ایران نیز گفت: «این تصمیمی است که ۳۹ سال دیر انجام می‌شود.» خروج امریکا از عهدنامه ۶۳ ساله مودت میان ایران و امریکا، تاثیری بر رسیدگی شکایت ایران از امریکا برای نقض مواد این عهدنامه ندارد.

بر اساس ماده بند ۳ ماده ۲۲ قانون مربوط به عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی بین ایران و دول متحده امریکا «هر یک از طرفین معظمین متعاهدین می‌تواند با دادن اخطار کتبی به مدت یک سال به طرف معظم متعاهد دیگر در انقضای مدت ۱۰‌سال اول یا هر‌موقع پس از آن این عهدنامه را خاتمه دهد.» در نتیجه در صورت اعلام کتبی واشنگتن در مورد لغو این عهدنامه، طرف امریکایی باید تا یک سال به تعهدات خود پایبند بماند.

به گزارش تسنیم وزیر خارجه امریکا همچنین مدعی شد ایران منشأ اصلی تهدیدات علیه نمایندگی‌های امریکا در عراق است. پمپئو مدعی شد ایران از منابع مالی خود برای تامین گروه‌های تروریستی در عراق و منطقه استفاده می‌کند. وزیر خارجه امریکا که قرار است یکشنبه هفته آینده به پیونگ یانگ سفر کند گفت: «بسیار خوشحالم که فرصتی دیگر خواهم یافت تا به پیشبرد توافق کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ که در سنگاپور انجام دادند، کمک کنم.» وی مجددا تصریح کرد تحریم‌های کره شمالی تا پایان خلع سلاح ادامه خواهد یافت. پمپئو در پاسخ به سوالی درباره تجهیز سوریه به سامانه دفاع ضدموشکی اس‌۳۰۰ روسیه گفت: «ما این اقدام را تشدید تنشی بسیار جدی تلقی می‌کنیم.»
روزنامه اعتماد

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا