بین‌المللی

صدها نفر در تظاهرات علیه قاضی پیشنهادی ترامپ بازداشت شدند

هزاران نفر در آمریکا علیه نامزدی برت کاوانا، قاضی پیشنهادی ترامپ برای دیوان عالی آمریکا دست به تظاهرات زدند. پلیس صدها نفر را در جریان این تظاهرات اعتراضی بازداشت کرد. کاوانا به تعرض جنسی متهم شده است….

تظاهرات اعتراضی در واشینگتن علیه برت کاوانا تظاهرات اعتراضی در واشینگتن علیه برت کاوانا

در پی افزایش احتمال رأی آوردن برت کاوانا، قاضی پیشنهادی دونالد ترامپ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا هزاران نفر روز پنجشنبه  ۱۲ مهر (۴ اکتبر) در واشینگتن دست به تظاهرات زدند.

تظاهرکنندگان نخست در برابر ساختمان دیوان عالی آمریکا تجمع کرده و سپس به سمت ساختمان سنا راهپیمایی کردند. رأی‌گیری در باره آینده‌ی برت کاوانا قرار است در این آخر هفته در مجلس سنای آمریکا انجام گیرد.

این تظاهرات در پی فراخوان سازمان‌های فمینیستی و انجمن‌های حمایت از حقوق شهروندی برگزار شد. تظاهرکنندگان در گردهمایی اعتراضی خود پلاکاردهایی حمل می‌کردند که روی آن‌ها از جمله نوشته شده بود: “حرف بازماندگان را باور کنید”، “به حقوق زنان خیانت نکنید و [به کاوانا] رأی منفی بدهید”.

پلیس شمار زیادی از معترضان را بازداشت کرد پلیس شمار زیادی از معترضان را بازداشت کرد

معرفی برت کاوانا برای عضویت در دیوان عالی آمریکا با واکنش‌های مخالفت‌آمیز و جنجال‌های زیادی روبرو شد. اوج این جنجال‌ها اتهام‌های چند زن به کاوانا درباره تعرض و آزار جنسی در دوران دانشجویی در دهه ۱۹۸۰ میلادی بود.

کریستین بلازی‌فورد، نخستین زنی که کاوانا را متهم به آزار جنسی کرد، هفته گذشته در کمیته قضایی سنا حاضر شده و شهادت داد. کاوانا نیز همان روز در یک جلسه پر تنش به پرسش‌های اعضای کمیته قضایی سنا پاسخ داد و اتهام‌های وارد شده به خود را بی‌اساس خواند.

در تظاهرات روز پنجشنبه (۱۲ مهر / ۴ اکتبر) شمار زیادی از قربانیان تعرضات و خشونت‌های جنسی نیز حضور داشتند. آنان از ایالت‌های مختلف راهی واشینگتن شده بودند تا سرنوشت خود و آنچه بر آنها روی داده را برای سناتورها تعریف کنند. به گزارش رسانه‌های خبری صدها نفر در جریان این تظاهرات اعتراضی دستگیر شدند.

خوشبینی جمهوری‌خواهان

در این میان خوشبینی حزب جمهوری‌خواه آمریکا به انتخاب برت کاوانا در رأی‌گیری سنا افزایش یافته است.

پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) روز گذشته گزارش خود درباره پرونده کاوانا را آماده کرده و برای کاخ سفید و کمیته قضایی سنا فرستاد بود. این کمیته و همچنین کاخ سفید دریافت این گزارش را تأیید کردند.

راج شاه، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری آمریکا ابراز اطمینان کرد که سنا نامزد پیشنهادی ترامپ برای دیوان عالی را تأیید خواهد کرد.

به گفته چاک گرسلی، رئیس جمهوری‌خواه کمیته قضایی سنا در نتایج تحقیقات پلیس فدرال آمریکا نشانی دال بر اینکه کاوانا مرتکب تعرض جنسی شده است، دیده نمی‌شود و اکنون زمان آن فرا رسیده که رأی‌گیری در سنای آمریکا انجام گیرد.

برت کاوانا، قاضی پیشنهادی ترامپ برای دیوان عالی آمریکا برت کاوانا، قاضی پیشنهادی ترامپ برای دیوان عالی آمریکا

این در حالی است که به باور سناتورهای حزب دموکرات، تحقیقات اف بی ‌ای در باره پرونده کاوانا به دقت و درستی کامل انجام نگرفته است و با شتابزدگی تهیه شده است.

سنای آمریکا احتمالا در نشست خود در روز شنبه ۱۴ مهر (۶ اکتبر) درباره آینده‌ی کاوانا تصمیم‌گیری خواهد کرد. میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنای آمریکا، در صفحه توئیتر خود نوشته که او تقاضای ختم رسیدگی به پرونده برت کاوانا را ارائه کرده است.

قرار است روز جمعه ۱۳ مهر (۵ اکتبر) درباره این تقاضا رای‌گیری شود و چنانچه اکثریت سناتورهای آمریکایی با آن موافقت کنند راه برای تصمیم‌گیری نهایی درباره عضویت برت کاوانا در دیوان عالی ایالات متحده هموار خواهد شد.

اعتراضات گسترده

تا کنون تظاهرات زیادی علیه کاوانا در شهرهای مختلف آمریکا، از جمله مقابل کاخ سفید و سنا، برگزار شده است.

بیش از هزار حقوقدان و استاد حقوق دانشگاه‌های آمریکا نیز با امضای نامه‌ سرگشاده‌ای خطاب به اعضای مجلس سنا که متن آن پنج‌شنبه ۱۲ مهر (۴ اکتبر) منتشر شد، خواستار عدم تأیید برت کاوانا به عنوان عضو دیوان عالی کشور شدند.

امضاکنندگان این نامه می‌گویند قاضی کاوانا در جلسه پرسش و پاسخ در سنا عدم صلاحیت خود را برای پست پیشنهادی دونالد ترامپ آشکار کرده است.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا