اخبار

عدم پذیرش سازوکارمالی ویژه با ایران توسط شرکت‌های نفتی اروپا

شرکت‌های نفتی بزرگ اروپا که پیش از این طرف قرارداد با ایران بوده‌اند، اعلام کردند به دلیل تامین و تضمین منافع خود به این سیستم مالی جایگزین نخواهند پیوست.

 

به گزارش یورونیوز؛در حالی که اتحادیه اروپا از برقراری مکانیسم جدید اقتصادی با ایران خبر داده است، شرکت‌های نفتی بزرگ اروپا که پیش از این طرف قرارداد با ایران بوده‌اند، می‌گویند از بیم تحریم‌های آمریکا به این کانال مالی جایگزین نخواهند پیوست.

این سازوکار مبادلاتی که هفته گذشته توسط اتحادیه اروپا اعلام شد، به ایران اجازه می‌دهد به صدور نفت خود پس از اعمال تحریم‌های نقتی آمریکا ادامه دهد.

به گزارش نشریه اقتصادی فایننشال تایمز، پاتریک پویانه، مدیر اجرایی شرکت نفتی فرانسوی توتال این هفته در جریان کنفرانسی در روسیه نسبت به امکان فعالیت دوباره در ایران با وجود طرح جدید گفت: «ما نمی‌توانیم ریسک این کار را بپذیریم چرا که ممکن است از استفاده از سیستم مالی آمریکا محروم شویم.»

یک سخنگوی شرکت نفتی «انی» اسپانیا نیز که از واردکنندگان فرآورده‌های نفتی ایران به شمار می‌رود به فایننشال تایمز گفت: «ما دیگر حضوری در ایران نداریم و قراردادهای تجاری‌مان طبیعتا در ماه نوامبر منقضی خواهند شد. ما به طور کامل از همه تحریم‌ها و قوانین تصویب شده توسط جامعه جهانی تبعیت خواهیم کرد.»

پالایشگاه سسپا اسپانیا نیز که نفت ایران حدود ۱۳ درصد وارداتش را در سال گذشته میلادی تشکیل می‌داده است در ماه جاری نسبت به خطرهایی که تحریم‌ها بر تجارتش میگذارد هشدار داد.

در ماه اکتبر این پالایشگاه ۱ میلیون بشکه نفت ایران را از طریق نفتکش ایرانی «مونت ادالا» وارد خواهد کرد، که به گفته سخنگوی این نهاد آخرین محموله وارداتی ایرانی سپسا خواهد بود. یک مقام اجرایی پالایشگاه انی گفت: «همه شرکت‌ها اول به سهامداران‌شان فکر می‌کنند، فارغ از این که اتحادیه اروپا چه کار می‌کند. هیچ کس ریسک افتادن به دام تحریم‌های آمریکا را نخواهد پذیرفت.»

توتال فرانسه، انی و ساراس ایتالیا، سپسا، رپسول اسپانیا و هلنیک پترولیوم یونان همواره از عمده واردکنندگان اروپایی نفت ایران بوده‌اند.

پیش از این روزنامه جهان صنعت در خصوص محدودیت‌های سازوکار مالی ویژه اروپا از جمله نوشته بود:حتی بدون وجود جزئیات کافی در مورد سیستم مالی جدید اروپایی، کارشناسان تحریم در هر دو سوی توافق ۲۰۱۵ می‌گویند هرگونه مکانیسم جدید در برابر تحریم‌های آمریکا آسیب‌پذیر خواهد بود… اروپا مصمم است توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را نجات دهد. این کانال پرداخت مالی ویژه برای تقویت کسانی در ایران در نظر گرفته شده که استدلال می‌کنند تهران باید به مفاد برجام پایبند باشد.

اعلامیه بلوک اروپا در مورد مکانیسم مالی جدید بیانگر تمایل آن به متوقف کردن دولت ترامپ از غرق کردن توافق هسته‌ای است اما کارشناسان این سوال را مطرح می‌کنند که این مکانیسم چطور می‌تواند از تحریم‌های آمریکا بگریزد…این مکانیسم تلاش‌های واشنگتن برای منزوی کردن دیپلماتیک تهران را پیچیده خواهد کرد. با این ‌حال اکثر کارشناسان حوزه تحریم معتقدند این مکانیسم تاثیر چندانی در کاهش فشار اقتصادی آمریکا بر رژیم ایران ندارد و باعث نمی‌شود شرکت‌های اروپایی واردات نفت ایران را رها کنند و همین مساله محدودیت‌های اتحادیه اروپا در تلاش برای ممانعت از غرق شدن این توافق توسط آمریکا را برجسته می‌کند.هنوز جزئیات دقیق عملکرد این مکانیسم مشخص نیست.

شرکت‌های بزرگ اروپایی با وجود وعده مقامات اروپایی مبنی بر اینکه در حال کار روی یک راه‌حل جامع هستند، خروج از بازار ایران و پایان دادن به قراردادهای خود با جمهوری اسلامی را در دستور کار قرار داده‌اند. خطر از دست دادن دسترسی به اقتصاد ۲۰ تریلیون دلاری آمریکا و جدا شدن از سیستم مالی غربی برای آنها بسیار سنگین است. اقتصاد ایران در عوض به دلیل تحریم‌های آمریکا با مشکلات بسیاری روبه‌رو است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا