گوناگون

چرخش اولویت‌های پنتاگون

تغییر شکل تمرکز پنتاگون بر روسیه و چین در چندین جبهه حرکت می‌کند.براساس پیشنهادات رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا‌ تغییر تمرکز از مبارزه با تروریسم در خاورمیانه به تمرکز بیشتر بر مبارزه با این دو کشور نهایی شده است.

 

پیشرفت‌های نظامی روسیه و تحرکاتش برای یافتن متحدان منطقه‌ای، مساله‌ای است که فرماندهان آمریکایی را نگران کرده است. از سخنان مقامات پنتاگون می‌شود فهمید که آمریکا به همان میزان که نگران زیردریایی‌های بی‌صدای روسیه است، از فروش اس- ۴۰۰ به هند و ترکیه نیز خشمگین است و آن را دست‌درازی روس‌ها به قلمرو خود می‌داند.
همکاری نظامی روسیه و هند در شرایطی پر‌رنگ شده است که پنتاگون برای تغییر شکل اولویت‌های نظامی خود با هدف مقابله با پیشرفت‌های ارتش روسیه و چین، کشورهایی که از نظر پنتاگون در شرف هم‌ترازی با ارتش آمریکا هستند، تلاش می‌کند.
سامانه اس- ۴۰۰ یکی از اصلی‌ترین سیستم‌های دفاع هوایی روسیه است که مسکو برای فروش آن به ترکیه، دیگر متحد کلیدی آمریکا هم تلاش می‌کند. قابلیت‌های گسترده اس-۴۰۰ یکی از نگرانی‌های فرماندهان آمریکایی است. عملکرد میدانی آن، تامین چتری متشکل از رادارها و موشک‌هاست که می‌تواند توانایی ارتش آمریکا در عملکرد آزادانه و بدون محدودیت را کاهش دهد.
تغییر شکل تمرکز پنتاگون بر روسیه و چین در چندین جبهه حرکت می‌کند. انتظار می‌رود پنتاگون به زودی نسخه‌ای از گزارش استراتژی نظامی به روز‌رسانی شده را که عمدتا روی تغییر شکل نیروهای آمریکایی متمرکز است، منتشر کند. آخرین تغییرات هم براساس پیشنهادات ژنرال جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا‌ برای انتقال نیروها و تجهیزات ایالات متحده به سراسر جهان و تغییر تمرکز از مبارزه با تروریسم در خاورمیانه به تمرکز بیشتر بر مبارزه با این دو کشور نهایی شده است. این امر می‌تواند تلاش‌های آمریکا را به سمت آموزش بیشتر برای درگیری مسلحانه بالقوه به جای عملیات‌های ضد‌تروریسم در یگان‌های کوچک تغییر دهد.
یک پیشنهاد محرمانه برای افزایش قدرت‌نمایی دریایی و هوایی ارتش آمریکا در سراسر جهان علیه چین و احتمالا روسیه در دست بررسی است. یک مقام دفاعی آمریکا‌ این بخش از طرح را راهی برای وارد آوردن فشار بر این دو کشور دانست تا آنها همواره به یاد داشته باشند که باوجود هرگونه پیشرفت‌های تکنولوژیکی خودشان یا عملیات‌های نظامی منطقه‌ای باید با ارتش آمریکا در عرصه جهانی مقابله کنند.
تمام اینها منجر به کاهش بالقوه نیروهای ایالات متحده در آفریقا و خاورمیانه می‌شود. رییس فرماندهی مرکزی ایالات متحده تاکید دارد که این دردسری برای عملیات‌های آن در خلیج‌فارس، عراق، سوریه و افغانستان ایجاد نمی‌کند. ژنرال جوزف ووتل می‌گوید: ما در عصر جدیدی از رقابت بر سر قدرت بیشتر هستیم و طبق آن برنامه‌ریزی کرده‌ایم.
فروش اسلحه روسیه به هند تنها یکی از تلاش‌های مسکو برای انعطاف‌بخشی به شاخصه‌های نظامی خود است و مقابله با آن را برای ایالات متحده سخت‌تر می‌کند. نگرانی رو به رشدی از پیشرفت‌ زیردریایی‌های روسیه وجود دارد که به روسیه آزادی عمل بیشتری برای تحرک حتی در خط ساحلی آمریکا را می‌دهد. به گفته آدام جیمز فوگو، فرمانده نیروهای دریایی ایالات متحده در اروپا و فرماندهی نیروهای مشترک ناتو در ناپل، روس‌ها همچنین موشک کروز را در زیردریایی‌های خود در دریای مدیترانه دارند که می‌توانند هر یک از پایتخت‌های اروپایی را هدف قرار دهند.
به گزارش سی‌ان‌ان، آدام جیمز فوگو درباره پیشرفت‌های نیروی دریایی روسیه گفت: این امر مایه نگرانی من، شرکای ناتو و دوستان است. بنابراین ما همیشه باید مطلع باشیم که آنها در چه سطحی قرار دارند. ماه گذشته فوگو درباره فناوری زیر‌دریایی روسیه هشدار داده بود. او گفت: گمان می‌کنم زیر‌دریایی‌های روسیه امروز جزو بی‌صداترین و کشنده‌ترین تجهیزات در جهان باشند‌ به استثنای زیر‌دریایی‌های خودمان.
جهان صنعت

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا