فرهنگی

علی اصغر غروی: اندیشه با سرکوب از میان نمی‌رود

این شیوۀ ناپسند، پس از انقلاب، با توسل به ابزارهای حکومتی و با قدرتی بیشتر و مسلط، همچنان در پی حذف مخالف عقیدۀ خود از عرصۀ فکر و اندیشه است، بی‌آنکه بداند اندیشه با سرکوب از میان نمی‌رود.

سه شنبه دهم مهر منزل علی اصغر غروی فرزند علامه غروی و متصدی اداره پژوهش‌ها و آثار علامه، در ساعاتی که دانشجویان ایشان و مهمانان در ساختمان مسکونی حضور داشتند، مورد تفتیش و تخلیه تمام کتاب‌ها و سی دی‌ها و اسناد قرار گرفت. طی رفتاری که تاکنون بی‌سابقه بوده میهمانان و اعضای خانواده دکتر غروی نیز بازداشت شدند. پژوهش‌هایی به قدمت ۴۰ سال که در شرف استنتاج و اتمام بودند توسط ضابطین جمع‌آوری شد.

پس از این رویداد، دکتر غروی در نامه‌ای خطاب به محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور ضمن تشریح تفتیش منزل خود از سوی «جمعی از نیروهای ادارۀ اطلاعات اصفهان»، از منتظری خواست دستور دهد موضوع به لحاظ قانونی بررسی شود و اقدام لازم بعمل آید.

متن نامه غروی به این شرح است:

جناب مستطاب حجت‌‌الاسلام‌والمسلمین محمدجعفر منتظری،

دادستان محترم کل کشور

با سلام و احترام، به استحضار می‌رساند صبح روز سه‌شنبه، دهم مهر ماه ۱۳۹۷، جمعی از نیروهای ادارۀ اطلاعات اصفهان به منزل اینجانب مراجعه و با شکستن چندین در چوبی از ۵ واحد مجموعه مسکونی، بدون اذن صاحب خانه، و پس از آنکه من و هشت نفر از مراجعان و میهمانان را در واحد متعلق به دخترم محبوس کردند، در غیاب بنده طی چندین ساعت (۷ ساعت)، بخش قابل توجهی از کتاب‌ها و وسایل الکترونیکی مانند کامپیوترها و لپ‌تاپ‌ها را، که بعضاً متعلق به میهمانان بود، با گوشی‌های تلفن از ما و آنان، با خود برده‌اند. در این حادثه مواردی خلاف قانون صورت گرفته است که ذیلاً خدمت حضرتعالی اعلام می‌گردد.

در هنگام ورود به منزل، برگۀ بازرسی به رؤیت اینجانب نرسیده است.

۵ در چوبی ورودی و داخلی از ۴ واحد توسط عوامل مهاجم شکسته شده است.

اموال توقیف شده، بدون طی مراحل قانونی، از جمله عدم تهیۀ صورت مجلس اموال توقیفی، به صورت کامل و مجزا از یکدیگر، و فرصت ندادن برای رؤیت همین فهرست ناقص توسط اینجانب، از محل خارج شده است.

بازرسی و ضبط اموال در شرایطی صورت گرفته است که اینجانب به قسمت دیگری از منزل هدایت شده و حضور نداشته‌ام.

مانند همین حادثه نیز در همین روز برای شش منزل از منازل دوستان و علاقمندان، در شهر نایین رخ داده است که همین مواردِ خلاف قانون، تکرار شده است.

با توجه به اقدامات خلاف قانون و بازداشت چند نفر از میهمانان که در منزل ما حضور داشتند، انتظار دارد جنابعالی مقرر فرمایید موضوع به لحاظ قانونی بررسی شود و اقدام لازم بعمل آید.

اما آنچه علاوه بر درخواست رسیدگی به این اقدامات خلاف شرع انور و قانون و سلب حقوق شهروندی و آزادی بیان و امثال اینها حائز اهمیت است اینکه؛ به استحضار برسانم، برخورد با جریان نواندیشی دینی به خصوص در شهر اصفهان، مسبوق به سابقه‌یی دیرین است و به برخورد روحانیت سنتی با سرآمدان این نحلۀ فکری در رژیم گذشته بازمی‌گردد. چنانچه مرحوم حکیم حاج آقا رحیم ارباب و پدر اینجانب مرحوم آیت الله سید محمد جواد غروی نیز، که از متکلمین و فقیهان بنام دورۀ خود بودند، از ایذاء و آزار روحانیان سنتی دوران خود در امان نبودند. این شیوۀ ناپسند، پس از انقلاب، با توسل به ابزارهای حکومتی و با قدرتی بیشتر و مسلط، همچنان در پی حذف مخالف عقیدۀ خود از عرصۀ فکر و اندیشه است، بی‌آنکه بداند اندیشه با سرکوب از میان نمی‌رود.

اما آنچه مسلم است، در شرایط کنونی که دشمنان این مُلک، کمر به نابودی و فروپاشی نظام سیاسی ما بسته‌اند، و بحران‌های متعددی جامعۀ ما را تهدید می‌کند، بیش از هر زمان دیگری نیازمند آرامش و وفاق هستیم. چرا که فضای ملتهب قدرت، تدبیر را از مدیران می‌ستاند و باعث می‌گردد تا ناخواسته بر طبق امیال و نیات بیگانگان عمل شود. از سوی دیگر آنچه امروز بیش از همیشه می‌تواند بحران‌های موجود را فروکاهد، و امکان غلبه بر آنها را فراهم سازد، ایجاد شرایط شکل گیری وفاق ملی است که این کار نیز جز از طریق بازسازی اعتماد از دست رفته میان ملت و دولت و نظام ایجاد نمی‌گردد. بازسازی این اعتماد و ایجاد آن وفاق و همبستگی نیز تنها با رعایت حقوق ملت از سوی ارکان نظام، رعایت تسامح و خویشتنداری و ایجاد فضای گفتگو میان مردم و حکومت بدست می‌آید.

با احترام

سید علی اصغر غروی

برگرفته از روزنامه مستقل

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا