اخبار

روز جهانی مبارزه با اعدام

برای لغو احکام اعدام و پایان دادن به فضای تهدید و وحشت آفرینی متحدا مبارزه کنیم. خواست آزادی فوری همه زندانیان سیاسی، عقیدتی و پایان دادن به سرکوب از اولویت های مبارزاتی جنبش مردمی در مرحله حساس کنونی است!…

دهم اکتبر روز جهانی مبارزه با اعدام است. قطعنامه‌های سازمان ملل متحد برای توقف مجازات اعدام به عنوان اولین قدم برای لغو کامل آن، اولین بار در سال ۲۰۰۷ و دومین بار سال ۲۰۰۸ در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید.

در این قطعنامه‌ها ضمن تاکید بر توقف مجازات اعدام، گفته شده مجرم، به اعتبار انسان بودن، دارای حق حیات و بسیاری حقوق دیگر است و قانونگذار و سیستم قانونگذاری، حق سلب این حقوق را از فرد به صرف مجرم بودن و ارتکاب جرم ندارد.

این در حالیست که در ایران تحت حاکمیت روحانیون در چهار دهه گذشته دهها هزار نفر بر اساس اتهام‌های ناحق و باطل و اکثرا بدون گذراندن هرگونه روند قضایی اعدام شده‌اند.

امروز در زندانهای جمهوری اسلامی تعدادی را مخفیانه اعدام می کنند و چند هزار نفر نیز زیر حکم اعدام‌ قرار دارند.

باورمندان به «اسلام سیاسی» معتقداند: این اعدامها یا بر اساس قانون خداست یا قانونی است که مجلس شورای اسلامی برپایه دین اسلام تصویب کرده و ما مجری هستیم.

به گزارش سایت زمانه،حفظ حق حیات انسان به عنوان اصلی خدشه‌ناپذیر در اِعمال مجازات، حاصل تجربه‌ای سخت و طولانی از تاریخی است که در آن مرگ و نیستی جزیی جدا نشدنی از پروسه‌ای بوده که هدف آن دستیابی به عدالت بوده است. دفتر تاریخ بشریت اما پر از بی‌عدالتی‌هایی است که در نتیجه عملی با هدف مجازات اما در حقیقت به کام مرگ ثبت شده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا