گوناگون

نوزدهمین روز از اعتصاب سراسری کامیون‌داران

رانندگان کامیون در بسیاری از شهرهای ایران در اعتراض به برآورده نشدن مطالبات صنفی خود دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.

 

خبرگزاری هرانا – اعتصاب رانندگان کامیون ایران که در دور جدید خود به دنبال فراخوانی از روز شنبه ۳۱ شهریورماه در اعتراض به برآورده نشدن مطالبات صنفیشان آغاز شده است، روز چهارشنبه ۱۸ مهرماه برای نوزدهمین روز در بسیاری از شهرهای ایران از جمله “بندر امام خمینی، خمین، اراک، زرین شهر، اصفهان، شهرضا، دورود، سلماس، نی‌ریز، گلپایگان، مبارکه و شیراز” ادامه یافت. گزارشات حاکی از بازداشت ۵ تن دیگر در این خصوص است و با احتساب آمار بازداشت قبلی شمار بازداشت‌شدگان در این رابطه به دستکم ۲۶۱ تن رسیده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از روز شنبه ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۷ رانندگان کامیون در بسیاری از شهرهای ایران در اعتراض به برآورده نشدن مطالبات صنفی خود دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.

این اعتصاب در روز چهارشنبه در بسیاری از شهرهای ایران از جمله “بندر امام خمینی، خمین، اراک، زرین شهر، اصفهان، شهرضا، دورود، سلماس، نی‌ریز، گلپایگان، مبارکه و شیراز” شکل گرفت.
حسین بساطی، فرمانده انتظامی شهرستان گلپایگان از بازداشت ۵ تن از معترضان در این رابطه در این شهرستان خبر داد و گفت که “این افراد پس از اعتراف به مراجع قضایی تحویل داده شدند”.

با احتساب بازداشت این افراد، شمار بازداشت‌شدگان در این خصوص تا زمان تنظیم این گزارش به دست‌کم ۲۶۱ تن رسیده است.
لازم به ذکر است که طی روزهای گذشته نیز دست‌کم ۲۵۶ نفر در استان‌های قزوین، البرز، اردبیل، اصفهان، فارس، سمنان، کرمانشاه، زنجان، همدان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و شهرستان‌های نهاوند، بجنورد، کنگان، پاکدشت، نیشابور، شیروان، سنندج، آذرشهر، گرگان، بندرگز، ایذه، رزن، هرسین، دالاهو، زرند و شهرکرد بازداشت شده بودند؛ اتهام این افراد “افساد فی‌الارض”، “اخلال در نظم و امنیت” و “قطاع‌الطریق” عنوان شده بود.

پیش از این نیز محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور بازداشت‌شدگان را تهدید به صدور احکام سنگین کرد و گفت که “مجازات این حکم می‌تواند اعدام باشد”.
اعتصاب کامیون‌داران موجب شده تا مرغداران کشور با کمبود شدید نهاده‌های دامی مواجه شوند. علی صابری، دبیر انجمن شرکت‌های تولید کننده مرغ گوشتی با تأکید به اینکه اوضاع بسیار حاد و بحرانی است، گفت: “ماهی ۱۱۰میلیون جوجه در مرغداری‌ها ریخته می‌شود و حداقل هر جوجه‌ ماهی چهار کیلو دان، نیاز دارد. حالا با یک حساب سرانگشتی می‌توان به عمق فاجعه پی‌ بُرد که تولیدکننده مورد نظر باید با این حجم عظیم نیاز به نهاده‌های دامی چه کند! بنابراین اگر قرار باشد، اعتصاب کامیون‌داران ادامه‌دار شود و تنها روزی ۴۰ یا ۵۰ کامیون از بندر بارگیری کنند، مصیبتی بزرگ در صنعت مرغداری ایجاد خواهد شد. از این رو مسئولان باید بسیار مقتدارانه در این زمینه عمل و از امکانات خود در زمینه رفع این بحران استفاده کنند”.

زهرا سعیدی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس با بیان اینکه “وزارت خانه‌های مختلف مسئولیت رسیدگی به مشکلات کامیون‌داران را به هم سوق می‌دهند” گفت: “مهم‌ترین مساله‌ی کشور ما که می‌توانست پایه اقتصادی باشد، بحث کامیون‌داران است. نزدیک ۲۰ روز است که اعتراضات صنفی خود را بارها به زبان‌های مختلف با نامه و مکاتبه و مراوده بیان کردند. بنده در ۵۰ جلسه برای حل مشکلات کامیون‌داران حضور یافتم اما سر راه این افراد بسته می‌شود و کسی به فکر حل مشکلات آنان نیست”.

کیوان رحیمی، رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای مبارکه با ادعای اینکه ” روند بارگیری در این شهرستان به حالت عادی بازگشته”، گفت: “رانندگان کامیون این شهرستان با توجه به افزایش روز افزون ورود لاستیک به استان اصفهان هیچ نگرانی برای تامین آن نداشته باشند”.

همچنین در این روز علی محمد شاعری نماینده بهشهر، حسن نوروزی نماینده رباط‌کریم، حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر، شمس الله شریعت‌نژاد نماینده تنکابن، محمد مهدی زاهدی نماینده کرمان، محمدرضا امیرحسنخانی نماینده فردوس تذکرات کتبی خود را در رابطه با مشکلات کامیون‌داران به رییس جمهور دادند.

در فراخوانی که از سوی اتحادیه هماهنگ‌کنندگان رانندگان سراسر ایران منتشر شد و از رانندگان کامیون خواست تا از اول مهر در اعتصاب سراسری شرکت کنند، ۱۵ خواسته رانندگان کامیون و ترانزیت بیان شد. از جمله این خواسته‌ها به «افزایش حقوق بازنشستگی و سختی کار»، «کاهش قیمت لاستیک و لوازم یدکی»، «افزایش ۷۰ درصدی نرخ کرایه»، «کسر حق پرداختی بیمه رانندگان»، «حذف دلالان و واسطه‌ها از پایانه‌ها و باربری‌ها»، و «نظارت بر برخوردهای غلط و سلیقه‌ای مأموران راهنمایی و رانندگی و مجازات ماموران و افسران رشوه‌گیر» می‌توان اشاره کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا