اخبار

رشد نقدینگی و افزایش بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی

مطابق آمار رسمی حجم نقدینگی با ۲۰.۱ درصد رشد نسبت به مدت مشابه پارسال به ۱۶۰۲ هزار میلیارد تومان رسید و بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی ۲۲درصد افزایش یافت.سود آوری بانک های خصوصی نیزبیشتر شده است.

 

سود آوری بانک های خصوصی دراوج بحران ارزی و رشد فقر در جامعه!

حجم نقدینگی در پایان تیرماه امسال با ۲۰.۱ درصد رشد نسبت به مدت مشابه پارسال به ۱۶۰۲ هزار میلیارد تومان رسید.

به گزارش اقتصاد آنلاین ، بانک مرکزی با انتشار گزیده آمارهای اقتصادی در تیر ماه سال جاری، حجم نقدینگی را بیش از هزار و ۶۰۲ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که نسبت به اسفندماه سال گذشته ۴.۷ درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل (تیر ۹۷ نسبت به تیر ۹۶)، ۲۰.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی ۲۲ درصد افزایش یافت

طبق اعلام بانک مرکزی بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی تا پایان تیرماه ۲۸۳۶.۳ هزار میلیارد ریال است که نسبت به تیر ماه سال ۹۶ به میزان ۲۲.۴ درصد رشد یافته است.

افزایش ۳۴ درصدی حجم پول

حجم پول در این دوره ۲۱۴۹.۱ هزار میلیارد ریال با ۳۴.۷ درصد افزایش نسبت به تیر ماه سال قبل بوده و حجم شبه پول نیز با ۱۸.۱ درصد رشد، ۱۳۸۷۳.۴ هزار میلیارد ریال است.

در ۱۳ سال اخیر بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی چهار برابر، بدهی دولت به بانک مرکزی دو نیم برابر و بدهی بخش دولتی به بانک‌ها ۲۲ برابر شده است.

همچنین به گزارش اقتصاد ایرانی ؛ بانک های خصوصی و خصوصی شده با سهم حدود ۶۰ درصدی، بانک های دولتی با سهم ۱۵.۶ درصدی و بانک های تخصصی با سهم ۲۴.۵ درصدی، در بازار تسهیلات بانکی سهم دارند.

شاخص های کلیدی سودآوری بانک های خصوصی یعنی شاخص سود خالص به سرمایه ( ROC) و سود خالص به حقوق صاحبان سهام ( ROE) گویای سودهای بسیار بالای فعالیت بانکی خصوصی است.ضریب سودآوری بانک های خصوصی بیش از دولتی ها بوده است .با توجه به سهم ۶۰ درصدی بانک های خصوصی از میزان تسهیلات و سپرده های شبکه بانکی کشور، سودآوری بانک های خصوصی به مراتب بیشتر شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا