گوناگون

دعوت از احزاب اصولگرا برای دیدار با حسن روحانی

رئیس‌جمهور این روزها با سیاسیون دیدار می‌کند و برای او تفاوتی میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان نیست بلکه برای روحانی وحدت سیاسی و کمرنگ شدن اختلافات میان دو جناح کشور مطلوب‌ترین وضعیت است. از سوی دیگر او می‌داند که سیاسیون از دلسوزان کشور و آگاه به مشکلات هستند که با توجه به سابقه حضورشان در مناصب مختلف می‌توانند راهکارهای خوبی برای عبور از مشکلات ارائه دهند.

حسن روحانی دو ماه قبل اعلام کرد «دولت برای حل مشکلات کشور دست همه را به گرمی خواهد فشرد و پذیرای گرفتن یاری از همه جریانات سیاسی است». بر همین اساس بود که رئیس‌جمهور طی روزهای گذشته اقدام به برگزاری نشستی با اصلاح‌طلبان کرد و قرار شد نشستی هم با اصولگرایان برگزار شود. دیروز رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهور گفت: دولت هر طرز تفکری که مشی اعتدالی داشته باشد، از خود و همکار خود می‌داند و با آن مشورت می‌کند. شرایط کشور به گونه‌ای است که هر کسی برای کمک اظهار تمایل کند، مورد استقبال دولت قرار می‌گیرد. محمود واعظی درباره دعوت از جبهه پایداری برای شرکت در نشست اصولگرایان با رئیس‌جمهور به خبرآنلاین گفت: جبهه پایداری خیلی مخالف دولت است. نمی‌دانم حالا؛ بعید است. وی در پاسخ به این سوال که آیا از همه طیف‌های اصولگرا برای دعوت می‌شود، گفت: احتمالا طیف‌های معتدل شان باید باشند. دولت هر طرز تفکری که مشی اعتدالی داشته باشد، از خود و همکار خود می‌داند و با آن مشورت می‌کند. رئیس دفتر رئیس‌جمهور یادآور شد: جلسه‌ای که رئیس‌جمهور می‌خواهد بگذارد جلسه مشورتی با صاحب نظران در دانشگاه، بخش خصوصی و سیاسیون است و از نظر و دیدگاه آنها می‌خواهد برای اداره بهتر کشور بهره بگیرد لذا فکر می‌کنم از معتدل‌ها هستند. واعظی درباره اینکه موتلفه اعلام کرده برای دیدار اصولگرایان با رئیس‌جمهور دعوت نشده گفت: ما هنوز کسی را دعوت نکردیم. البته موتلفه را همسو با جبهه پایداری نمی‌دانیم.

روایت از گروه‌هایی که دعوت می‌شوند

عدم دعوت از جبهه پایداری موضوع سوال برانگیزی نیست، چراکه این طیف بارها نشان دادند برای منفعل کردن روحانی و کابینه او از تلاشی فروگذار نیستند و حتی طرح بی‌کفایتی رئیس‌جمهور را آماده می‌کنند، بنابراین دعوت از آنها در نشست با رئیس‌جمهور با توجه به اینکه آنها بر عدم تغییر مواضع خودشان اصرار دارند طبیعی است. یک فعال سیاسی اصولگرا به نامه نیوز گفت: غالب اصولگرایان تمایل دارند از نزدیک با دولت همکاری کنند. این‌قدر فضای منفی جناح طرفدار دولت علیه اصولگرایان ساختند که انگار اصولگرایان تمایل دارند دولت هرچه سریع‌تر از حیز انتفاع ساقط شود. در حالی‌که اینطور نیست و بارها شخصیت‌های اصولگرا درباره این مساله را گفتند «ما منتقد دولتیم دشمن دولت نیستیم». وی افزود: حوزه انتقاد و نقادی با حوزه کارشکنی و تخریب متفاوت است. اتفاقا رئیس دولت در چهارسال نخست منتقدان را مخربان تلقی می‌کرد و در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ برای چنین تصویرسازی منفی سنگ تمام گذاشت. این تحلیلگر مسائل سیاسی یادآور شد: اخیرا آقای روحانی از اصولگرایان دعوت کرد، البته این دعوت باید سال‌ها پیش انجام می‌شد. حالا به هر تقدیر امروز کشور در شرایط ویژه‌ای است و همکاری همه جناح‌ها و جریان‌ها را می‌طلبد. مسلما اصولگرایان نیز از همکاری با دولت استقبال می‌کنند. امیدوارند این جلسات نمایشی و تعارفی نباشد. وی با بیان اینکه چنین جلساتی باید کاری و کارشناسی باشد و ادامه پیدا کند، ادامه داد: انتظار داریم در جلسه اصولگرایان با رئیس‌جمهور حرف‌های خیلی جدی زده شود. اصولگرایان در انتقال مشکلات و راهکارها به رئیس‌جمهور صراحت از خود نشان دهند و در مقابل رئیس‌جمهور نیز بیان کند که چه کمکی را از جریان اصولگرا انتظار دارد تا جلسه شکل و قالب شعارگونه نداشته باشد. ایمانی درباره تنوع حضور سلایق اصولگرا در جلسه مشورتی با رئیس‌جمهور تأکید کرد: حالا شاید این جلسه براساس دعوت از نمایندگان احزاب و تشکل‌های سیاسی اصولگرا برگزار نشود کما اینکه درباره اصلاح‌طلبان نیز همین بود. یعنی از چهره‌های سلایق مختلف در جلسه اصلاح‌طلبان با رئیس‌جمهور حضور داشتند و به اسم چهره شاخص فلان حزب افراد دعوت نبودند. وی افزود: درباره اصولگرایان هم به همین شکل خواهد بود یعنی تحت عنوان جمنا، ایثارگران، جامعه مهندسین و موتلفه دعوت نمی‌کنند بلکه افراد مختلفی را دعوت می‌کنند که نمایندگی فکری همه اینها را داشته باشند. البته امکان دارد طیف خاصی همچون جبهه پایداری را دعوت نکنند که اصلا اهمیت هم ندارد. معتقدم کسانی به عمد دارند جبهه پایداری را در میان اصولگرایان بزرگنمایی می‌کنند.

آرمان

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا