اخبار

۱۲ بسته دولت برای “خنثی‌سازی” تحریم‌؛ معیشت مردم در اولویت نیست

رئیس سازمان برنامه و بودجه، برنامه جامع دولت مشتمل بر ۱۲ بسته برای خنثی‌سازی و تقلیل تحریم‌های آمریکا را تشریح کرد.همزمان اعلام شد؛ قیمت محصولات و مواد غذایی همچنان افزایش می‌یابد و خبری از کاهش قیمت‌ها نیست.افت ارز، ارزانی نیاورده است.

 

به گزارش ایلنا،‌ محمدباقر نوبخت در نشست مشترک رؤسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس با بیان اینکه از زمان مشخص شدن اعمال تحریم‌های ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه آمریکا علیه ایران سازمان برنامه و بودجه به صورت دقیق حوزه‌‌‌‌های این تحریم‌‌‌ها را مشخص کرد، گفت: برای خنثی‌‌‌‌سازی و به حداقل رسیدن این تحریم‌‌‌‌ها یک برنامه جامع مشتمل بر ۱۲ بسته در سازمان طراحی و مشخص شد که هر یک از دستگاه‌‌‌های موجود در وزارتخانه‌‌‌ها با اعمال تحریم‌‌‌های ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه چه آسیب‌‌هایی می‌‌‌بینند و در کوتاه‌‌‌مدت، میان‌‌مدت و بلندمدت باید چه برنامه‌‌‌هایی اعمال شود که تکلیف وزارتخانه‌‌‌ها در این حوزه مشخص شد.

وی با اشاره به اینکه سازمان برنامه و بودجه بررسی کرد که تحریم‌ها به ویژه در حوزه نفت چه تاثیری بر بودجه کشور می‌‌‌گذارد، اظهار داشت: سناریوهای مختلفی در چند حوزه با ارقام متفاوت کاهش صادرات نفت در نظر گرفته و بودجه براساس هر یک از آنها نوشته و مشخص شد به طور مثال اگر صادرات نفت به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه یا یک میلیون بشکه تقلیل یابد، باید به چه ترتیب عمل کرد.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: مصارف کشور باید متناسب با سناریوهای منابع تنظیم شود که تمام این موارد در یک بسته جای گرفت.

نوبخت با اشاره به نوسانات بازار ارز تصریح کرد: در یک بسته دیگر موضوع سیاست‌های مالی در نظر گرفته شد که چه اقداماتی می‌‌‌توان در حوزه تحریم‌‌‌ها انجام داد که آثار آن بر زندگی مردم به ویژه معیشت مردم تقلیل یابد.

وی با بیان اینکه نقدینگی قابل ملاحظه‌‌ای در کشور وجود دارد که مهار نقدینگی و هدایت آن یکی از بسته‌های دولت در نظر گرفته شد، خاطرنشان کرد: ۷۶ هزار پروژه ناتمام در کشور وجود دارد که در بسته دیگری در کشور مشخص شد که چه راهکارهایی برای اتمام پروژه‌‌‌های مهم باید اتخاذ شود و مدلی در قالب مشارکت عمومی خصوصی و در یک بسته تهیه شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه منابع، انرژی در حوزه سوخت و الکتریکی و تامین آنها در قالب یک بسته دیگر قرار گرفت، ابراز داشت: حمل و نقل ریلی، هوایی نیز که می‌‌تواند تحت تاثیر تحریم‌‌‌‌ها قرار گیرد در قالب یک بسته دیگر و بخش کشاورزی و صنعت در قالب دو بسته مدنظر دولت قرار گرفت.

نوبخت اضافه کرد: در بودجه سال ۹۷ برای ایجاد یک میلیون فرصت شغلی برنامه‌‌‌‌ریزی شد اما در شرایط کنونی باید برای نگهداشت اشتغال موجود علاوه بر ایجاد اشتغال جدید برنامه ریزی شود.

وی با بیان اینکه پنج حوزه مهار نقدینگی، بودجه، حمایت و جبران آثار اقتصادی بر معیشت خاص و عام و حمایت از پیمانکاران و تولیدکنندگان مورد ارزیابی قرار گرفت، عنوان کرد: طراحی کشور به گونه‌‌‌‌ای بود که شورای عالی اقتصادی قوای سه گانه تشکیل شد تا تصمیمات مهم در این شورا اتخاذ شود.

قدرت خرید مردم به‌شدت کاهش یافته و گرانی ادامه‌دار؛

همزمان با سخنان رئیس سازمان برنامه و بودجه، روزنامه اعتماد گزارش داده است:” در شرایطی که چندی است بازار ارز ثبات بیشتری به خود می‌بیند، خبری از کاهش قیمت‌ها نیست. کالاهایی که اصلاح قیمتی داشته‌اند، انگشت شمار مانده‌اند و در این میان، مقاومتی عجیب نسبت به تنظیم دوباره بهای کالاها مشاهده می‌شود.”

“طبق آخرین آمار بانک مرکزی در مرداد ماه سال جاری، هزینه سبد خوراک و مواد غذایی خانوراها نسبت به مرداد سال ۹۶ به میزان ۳۶ درصد و نسبت به تیر سال جاری ۷.۵ درصد افزایش داشته است. به بیان دیگر هر خانوار برای خرید یک سبد مخصوص در ماه مرداد نسبت به ماه تیر، ۷.۵ درصد هزینه بیشتری اختصاص داده است”.

“شهروندانی که برای تامین مایحتاج خود به مغازه‌ها مراجعه می‌کنند، هر روز با قیمت‌های تازه‌ای مواجه می‌شوند و دچار نوعی سردرگمی شده‌اند. برخی برای شیر خشک فرزند خود نگرانند و برخی دیگر افزایش قیمت میوه و سبزی را بیشتر از توان مالی خانوارها می‌دانند”.

“پس از نوسانات نرخ ارز، بسیاری از تولید‌کنندگان و فروشندگان، محصولات تولیدی را با افزایش قیمت به بازار عرضه کرده‌اند. اما اکنون که روند کاهشی در بازار ارز حاکم شده و میل به پایین آمدن نرخ ارز همچنان وجود دارد، مصرف‌کنندگان انتظار کاهش قیمت کالاها را دارند. این در حالی است که برخی از سوپرمارکت‌ها و سایت‌های خرید آنلاین برخی محصولات خود را با قیمت ‌های بیشتری عرضه می‌کنند.”..

“از مغازه‌داری در حوالی خیابان توحید پرسیدیم که آیا با کاهش قیمت ارز‌، قیمت کالاها نیز کاهش یافته است که‌ با لبخند تلخی گفت: قیمت‌ها نه تنها کاهش پیدا نمی‌کند بلکه برخی شرکت‌ها قیمت محصولات تولیدی را افزایش می‌دهند یا بسته محصول را کوچک‌تر می‌کنند. حتی با وجود روند نزولی قیمت ارز، ابلاغیه‌ای به کارخانه‌ها برای کاهش قیمت مواد غذایی صادر نشده است”…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا