گوناگون

سیاست‌های مخرب رژیم ادامه دارد

با اینکه معاون دادستان کل در حوزه فضای مجازی تغییر کرده اما بنابر گفته‌های احمد منتظری، دادستان کل کشور سیاست‌های این حوزه تغییری نکرده است‌. به گفته او سیاست دادستانی کل کشور در رابطه با فضای مجازی سیاست تعیین‌شده‌ای است که تاکنون ادامه داشته است‌….
عبدالصمد خرم‌آبادی در شرایطی از سمت خود کناره‌گیری می‌کند که هفته گذشته عملکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را در زمینه نسخه‌های فارسی تلگرام و اجرا نکردن دستوراتش مورد انتقاد قرار داده بود‌. البته آذری‌جهرمی نیز در یک مصاحبه تلویزیونی به انتقادات وی پاسخ داد‌. به طور کلی خرم‌آبادی دیدگاه تند و غیرقابل انعطافی نسبت به تلگرام و بسیاری از شبکه‌های مجازی داشت اما به نظر می‌رسد جانشین او نیز همان نگرش و عملکرد را پیگیری کند‌. جاویدنیا پیشتر در زمانی که معاون دادستان مشهد در امور فضای مجازی بود، این فضا را مکانی برای جنگ نرم دولت‌ها عنوان و تاکید کرده بود که استفاده از فضای مجازی و بازی‌های رایانه‌ای باعث پسرفت درسی دانش‌آموزان و دانشجویان سراسر کشور شده است‌. او همچنین عنوان کرده بود که ۸۹ درصد محتوای چت و نرم‌افزارهای شبکه اجتماعی موبایل، غیراخلاقی است‌. او طی مصاحبه خبری خود رمزنگاری شدن پیام‌رسان‌ها را ادعایی کاذب خوانده و گفته بود: توهم مخفی ماندن پیام‌ها در شبکه‌های اجتماعی با رمزنگاری گوشی و نرم‌افزار مربوطه بزرگ‌ترین آفت است‌.
او همچنین قرار دادن عکس‌های شخصی در پروفایل شبکه‌های اجتماعی را هم یک تهدید خوانده و اظهار کرده بود مردم نمی‌دانند که حتی عکس اگر کاملا پوشیده هم باشد چه مرد و چه زن فرد را در معرض این قرار می‌دهد که صورت وی را با فتوشاپ روی عکس‌های غیراخلاقی بگذارد‌.
از سوی دیگر استان خراسان از معدود استان‌هایی است که معاونت فضای مجازی دادستانی را در چارت سازمانی خود تعریف کرده و از زمان تعریف این منصب، جاویدنیا مسوولیت آن را برعهده داشت‌.
فضای مجازی مانند بمب شیمیایی
در مراسم معارفه معاون امور فضای مجازی و معاون نظارت بر دادسراهای کل کشور که صبح دیروز برگزار شد، بر پیگیری سیاست‌های پیشین دادستانی در رابطه با فضای مجازی تاکید شد‌.
دادستان کل کشور گفت: با توجه به شرایط امروز کشور نسبت به فضای مجازی، برخورد با هرگونه فسادی در فضای مجازی در چارچوب قانون و مقررات ادامه پیدا خواهد کرد‌.
به گزارش روابط عمومی دادستانی کل کشور، حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری اظهار کرد: بعد از تصویب قانون جدید آیین دادرسی کیفری، وظایف و مسوولیت‌های دادستانی کل و دادستان‌ها گسترش پیدا کرده و اقتضای زمان و شرایط اقدامات را دو چندان کرده است‌.
او با اشاره به برخی از وظایف دادستانی کل کشور، بیان کرد: دادستان کل، مدیریت کلان ۴٠٠ دادسرا در سراسر کشور را بر عهده دارد و قطعا شخص دادستان کل امکان رسیدگی به همه وظایف قانونی را ندارد مگر با همکاری و مساعدت معاونت‌ها و افرادی که در ادارات کل و بخش‌های مختلف می‌توانند کمک کنند و اگر موفقیتی در عرصه‌های مختلف داریم قطعا ناشی از زحمات و تلاش‌های همکاران و قضات دادستانی کل کشور است‌.
منتظری افزود: آقای فیروزی در معاونت نظارت بر دادسراها، وظایف طاقت‌فرسایی را بر عهده داشت و همه بررسی‌ها برای جابه‌جایی قضات را انجام می‌داد‌. نظارت بر دادسراها نیز بر عهده این معاونت است و گسترده‌ترین اقدامات دادستانی کل، بر عهده معاونت نظارت بر دادسراهاست‌.
دادستان کل کشور با تقدیر از اقدامات معاونت پیشین نظارت بر دادسراها، عبدالصمد خرم‌آبادی را به عنوان معاون جدید نظارت بر دادسراها معرفی و تصریح کرد: باید برای نظارت بر دادسراها از فناوری روز حداکثر استفاده را داشته باشیم‌.
منتظری بیان کرد: اگر در دادسراها از فناوری روز استفاده کنیم هم جلوی برخی اشکالات گرفته می‌شود و هم خدمت‌رسانی بهتر انجام می‌شود‌. او گفت: برای اینکه رویکرد حوزه معاونت فضای مجازی تغییر نکند، سیاست این معاونت همچون گذشته باقی است و با همکاری آقای خرم‌آبادی، یک فرد متخصص در این زمینه را به عنوان معاونت امور فضای مجازی انتخاب کردیم‌.
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری خطاب به جاویدنیا، سرپرست جدید معاون فضای مجازی دادستانی کل کشور اظهار کرد: سیاست دادستانی کل کشور در رابطه با فضای مجازی سیاست تعیین شده‌ای است که تاکنون ادامه داشته است‌. او با تاکید بر اینکه مقابله با عناصر ضد دین، ضد اخلاق و معنویت و ضد امنیت و ارزش‌ها بیش از گذشته ادامه داشته باشد، گفت: معاونت جدید فضای مجازی باید کمر همت را در برابر بدخواهان و کسانی که سنگ‌اندازی می‌کنند، محکم ببندد و با تدبیر و تعقل این مسائل را پشت سر بگذارد‌. دادستان کل کشور تاکید کرد: با توجه به شرایط امروز کشور نسبت به فضای مجازی، برخورد با هرگونه فسادی در فضای مجازی در چارچوب قانون و مقررات ادامه پیدا خواهد کرد‌. منتظری از متولیان امر فضای مجازی خواست که با دادستانی کل همکاری کنند و ادامه داد: رویکرد ما تحقق اهداف مقام معظم رهبری است که جز صلاح و خوشبختی برای جامعه چیزی نمی‌خواهند‌.
او در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به بیانات رهبری در رابطه با فضای مجازی و استفاده از تعبیر سلاح شیمیایی افزود: در این جنگ شیمیایی انتظار است کسانی که مسوولیت دارند، متناسب با جنگ شیمیایی دشمن خودشان را مجهز کنند‌.
دادستان کل خطاب به رییس جمهور به عنوان رییس شورای‌عالی فضای مجازی و وزیر ارتباطات و دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی، اظهار کرد: همه تکلیف داریم در برابر حمله شیمیایی دشمن، جامعه، نظام و دستگاه‌های مسوول را مجهز کنیم‌.
او به همه معاونت‌ها توصیه کرد که اقدامات‌شان را با برنامه‌ریزی پیش ببرند‌.
در پایان این نشست از اقدامات فیروزی معاون پیشین نظارت بر دادسراها تکریم و عبدالصمد خرم‌آبادی به عنوان معاون جدید معرفی شد‌.
همچنین جاویدنیا معاون سابق دادستان مشهد در امور فضای مجازی نیز به جای عبدالصمد خرم‌آبادی سکاندار سرپرستی معاونت امور فضای مجازی دادستان کل کشور شد‌.
مدینه فاضله برخی قطع اینترنت است
محمدجواد آذری‌جهرمی نیز جمعه گذشته در برنامه ((دست خط)) شبکه پنجم سیما با بیان اینکه عده‌ای از شکل‌گیری شبکه‌های اجتماعی در کشور ناراضی‌اند، بیان کرد: مدینه فاضله برخی قطع اینترنت است‌. این در حالی است که ظرفیت فضای مجازی برای بسیاری از اقدامات ظرفیت بسیار خوبی است و برای مثال در بسته شدن کانال‌های ضدانقلاب در حوادث دی‌ماه ۹۶ اجماع کاربران توئیتر و فشار افکار عمومی موجب بسته شدن کانال‌های ضدانقلاب توسط شبکه اجتماعی تلگرام شد‌.
به نظر می‌رسد این گفته‌ها در پاسخ انتقاداتی که از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در رابطه با گسترش پهنای باند و امکان اتصال فیلترشکن‌ها و اطاعت نکردن از برخی دستورات مطرح شده است‌. او در رابطه با مباحثی که درباره حمایت از نسخه فارسی تلگرام مطرح می‌شود، گفت: آنچه که می‌گویند که وزارت ارتباطات از نسخه‌های فارسی تلگرام حمایت می‌کند، به هیچ‌ وجه درست نیست و ما در این فرآیند نقشی نداریم‌. تاکنون نیز نه امکاناتی به این شبکه‌ها تعلق گرفته و نه حمایتی از آنها به عمل آمده است‌.
آذری‌جهرمی افزود: ‌هاتگرام و تلگرام طلایی بنا بر تصمیم مرکز ملی فضای مجازی و برای دوره گذار از فیلترینگ تلگرام، به فعالیت خود ادامه دادند و ما در دی ماه ۹۶ در اطلاعیه‌ای رسمی اعلام کردیم که امنیت نسخه‌های غیررسمی تلگرام را تایید نمی‌کنیم‌.
او با اشاره به اینکه بنا به تکلیف مصوبه شورای‌عالی فضای مجازی، امکانات حمایتی خود را به پیام‌رسان‌های بومی اختصاص داده‌ایم، در مورد اینکه چرا‌ هاتگرام و تلگرام طلایی فیلتر نمی‌شوند تاکید کرد: من مسوول بستن این شبکه‌ها نیستم و خدمات‌دهندگان دسترسی، بنا به حکم قضایی، موظف به بستن شبکه‌های فضای مجازی هستند‌.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود موافقتی با فیلتر نسخه‌های فارسی تلگرام صورت نمی‌گیرد، افزود: مگر قوه قضاییه در مورد بستن و فیلتر کردن تلگرام اغماض کرد که بخواهد در مورد فیلتر تلگرام طلایی اغماض کند؟
آذری‌جهرمی با بیان اینکه فیلتر تلگرام بخشی از بی‌اعتمادی جامعه به پیام‌رسان‌های بومی را در بر داشت گفت: نباید فیلترینگ را مسیری برای رشد پیام‌رسان‌های داخلی بدانیم چرا که یک شهروند عادی که تا دیروز از یک سرویس‌دهنده در حال دریافت خدمات است چنانچه دسترسی‌اش از امروز از بین برود دچار نوعی بی‌اعتمادی می‌شود‌.
او با تاکید بر اینکه توانایی ایجاد ظرفیت‌هایی مانند تلگرام توسط جوانان در کشور ما وجود دارد، گفت: اما نباید توقعات جامعه را بالا ببریم‌.
وزیر ارتباطات، گفت: در آذرماه سال ۹۶ در جلسه‌ای با مسوولان عالی رتبه تاکید کردم ظرفیت پیام‌رسان‌های بومی در کشور یک و نیم میلیون نفر است و آن زمان یکی از پیام‌رسان‌ها مدعی شده بود که ۴۰ میلیون مشترک را پوشش می‌دهد اما در دی‌ماه ۹۶ که در مقطعی تلگرام فیلتر شد آن پیام‌رسان به ظرفیت یک میلیون مشترک نرسیده بود که دچار مشکل شد‌.
آذری‌جهرمی گفت: عده‌ای دنبال این نیستند که پیام‌رسان‌های بومی در جامعه شکل بگیرد بلکه دنبال این هستند که توقعات جامعه را بالا برده و ظرفیت‌های داخلی خوب در جامعه را نادیده بگیرند‌.

جهان صنعت

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا