ورزشی

کسب افتخار با مشارکت زنان

شب گذشته مراسم اختتامیه مسابقات پارآسیایی اندونزی به پایان رسید و زنان و مردان ورزشکار کشورمان موفق شدند با افتخار در این مراسم قدم بزنند و سه رنگ زیبا را در هوا تکان بدهند. کاروان ورزشکاران ایرانی در بازی های پارآسیایی ۲۰۱۸ موفق شد با کسب ۵۱ مدال طلا به کار خودش در جاکارتا پایان دهد و این مدال ها نشان از پیشرفت ورزشکاران ایرانی در ورزش های پارالمپیکی دارد….

شاید چندسال پیش ورزش معلولان و جانبازان ایران بیشتر زیرسایه والیبال نشسته و قهرمانی های مختلف آن قرار داشت اما امروز تمام ورزشکاران ایرانی در این رده مدعی کسب مدال و عنوان قهرمانی هستند.

کاروان ورزشی ایران در این بازی ها با حضور ۲۱۰ ورزشکار که شامل ۱۳۷ ورزشکار مرد و ۷۳ورزشکار زن بود، توانست ۱۳۶ مدال را به خودش اختصاص بدهد. در دوره قبل ایران با ۲۰۳ ورزشکار به ۱۲۰مدال رسیده بود. در بازی های آسیایی اینچئون۲۰۱۴، ایران با ۳۷ مدال طلا، ۵۲نقره و ۳۱برنز به مقام چهارم رسید و در در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانجو نیز با ۲۷طلا، ۲۴نقره و ۲۹ برنز همین عنوان را به دست آورده بود. بنابراین آمار سال ۲۰۱۸، نشان می دهد ورزش جانبازان و معلولان کشورمان طی سال های اخیر، رشد چشمگیری داشته است.

در بازی های پارآسیایی جاکارتا، ایران بیشترین مدال های خودش را در رشته دوومیدانی به دست آورد. ۲۷طلا،۲۵نقره و ۲۹برنز نشان می دهد دوومیدانی‌کاران کشورمان بارسنگینی از این موفقیت را به دوش کشیدند. پس از آن، شنا با درخشش شاهین ایزدیار توانست دومین رشته پر مدال ایران در این بازی‌ها باشد. شاهین با کسب ۶مدال طلا، طلایی ترین ورزشکار ایران در این تورنمنت شد و البته یک نقره را نیز برای کاروان ایران دشت کرد. به جز هفت مدال ایزدیار، شنای ایران یک برنز را نیز در این بازی ها کسب کرد.

روزهای چهارم و ششم مسابقات پارآسیایی جاکارتا، پرمدال‌ترین روزهای ایران در این رقابت ها بود به طوری‌که ورزشکاران کشورمان در هر کدام از این دو روز ۳۱ مدال کسب کردند و به این ترتیب ۶۲ مدال در این دو روز برای ایران به ثبت رسید اما روز چهارم را به دلیل اینکه ۱۳مدال طلا به ثبت رسید،می توان خوشرنگ ترین روز ایران دانست.

با وجود حذف مسابقات فوتبال هفت نفره و پنج نفره در این دوره، رشته های تیمی مانند والیبال نشسته، بسکتبال با ویلچر و گلبال با کسب مدال طلا به موفقیت کاروان ورزشی ایران کمک بزرگی کردند.

این مقام سومی، بهترین نتیجه ایران در ادوار بازی های پارآسیایی محسوب می شود. ایران امسال توانست با فاصله اندک نسبت به کره جنوبی روی پله سوم بایستد. چشم بادامی ها با ۵۳طلا، ۴۵نقره و ۴۷ برنز برتری محسوسی نسبت به ایران ندارند اما از طرفی فاصله محسوس ایران در کسب مدال طلا با ژاپن نشان می دهد که پیشرفت ورزش جانبازان و معلولان کشورمان به خوبی قابل درک است. ژاپن در این بازی ها ۴۵ مدال طلا طلا گرفت و اگرچه مجموع مدال های این کشور به عدد۱۹۷ رسید اما چون ۶عنوان اولی کمتر از ایران داشت روی پله چهارم ایستاد.

بانوان ورزشکار نقش پررنگی در کسب عنوان سومی ایران داشتند. ۱۲مدال طلا شامل ۱۰طلای انفرادی و دو طلای تیمی(در شطرنج)، ۱۴مدال نقره شامل ۱۲مدال انفرادی و دو مدال تیمی(شطرنج) و ۱۳برنز شامل ۱۲مدال انفرادی و یک مدال تیمی(گلبال)، حاصل کار ورزشکاران زن کشورمان در این بازی ها بود. به این ترتیب آن ها که به طور تقریبی یک‌سوم جمعیت کاروان ایران را تشکیل می دادند، با کسب ۳۹ مدال بیش از یک سوم مدال های کاروان کشورمان را به دست آوردند تا سهم چشمگیری در زمینه به دست آوردن این افتخار قاره‌ای داشته باشند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا