جوانان

گزارشی از تحصن سراسری فرهنگیان؛ یک‌شنبه ۲۲ مهرماه

روز جاری شنبه ۲۲ مهرماه، در پی فراخوانی که پیش‌تر از سوی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، منتشر شده‌بود، تحصن سراسری معلمان در شهرهای مختلف ایران، در دفتر مدارس آغاز شد.آنان به حقوق و دستمزد ناعادلانه خود اعتراض دارید، خواهان. پوشش بیمه ای کارآمد و فراگیر هستید، می گویند گرانی و تورم افسارگسیخته شده و قدرت خرید معلمان چون اکثریت زحمت‌کشان جامعه بسیار پایین آمده، آموزش هزینه‌اش گزاف شده، قانون مدیریت خدمات کشوری بیش از ده سال است اجرا نمی‌گردد. رتبه بندی سه سال است که هر ماه به ماه بعد حواله داده می‌شود. صندوق ذخیره فرهنگیان به تاراج رفته است و از سهم هر عضو طبق آمار کمیته تحقیق صندوق، حدود ۱۸ میلیون تومان دزدیده‌اند. نرخ تورم و حقوق فرهنگیان هیچ هم‌خوانی با هم ندارند و عملا اکثریت معلمان زیر خط فقر هستند …

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، در این فراخوان، از فرهنگیان سراسر کشور در کلیه مقاطع تحصیلی، خواسته‌شده‌بود که در اعتراض به گرانی، تورم و کاهش بی‌سابقه قدرت خرید فرهنگیان، در دفتر مدارس تحصن نمایند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در بیانیه خود از مدیران مدارس خواسته‌بود که “ضمن همراهی با متحصنین، هرگز برخورد ناشایستی با همکاران خود نداشته باشند. ”

در این فراخوان از معلمان بازنشسته و معلمانی که در این دو روز تدریس ندارند، نیز خواسته شده‌بود با حضور در مدارس، همزمان با اعتصاب همکاران‌شان برای دانش‌آموزان دلایل اعتصاب خود را توضیح دهند.

در بخشی از این فراخوان در مورد برخورد احتمالی نیروهای امنیتی با معلمان اعتصاب کننده آمده‌بود، «به حراست و نهادهای امنیتی نسبت به عواقب برخورد پلیسی و امنیتی هشدار می دهیم، ما طعم زندان را نیز چشیده‌ایم و سالهاست شیردلانی را دربند داریم،پس لطفا شیوه و روش تهدیدی را کنار بگذارید»

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان، عدم اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری، اعمال نشدن رتبه‌بندی برای معلمان، عدم افزایش دستمزد معلمان و تاراج صندوق ذخیره فرهنگیان را از مواردی اعلام کرده که به رغم اعتراض‌های معلمان به آنها رسیدگی نشده است.

بنا به گزارش خبرگزاری‌ها و با استناد به تصاویر منتشر شده‌ در شبکه‌های اجتماعی، روز جاری یک‌شنبه ۲۲ مهر تحصن سراسری معلمان در شهرهای مختلف کشور آغاز شد. گفته شده این تحصن تا کنون به بیش از ۵۰ شهر ایران کشیده‌شده و معلمان در شهرهای جلفا، شاهین شهر، مهاباد، خرم آباد، فیروز آباد، زرین شهر، بجنورد، جوانرود، ساری، کرج، ایوان غرب، تهران، اصفهان، همدان، کازرون، بابل، قزوین، پاوه، اسلام آباد غرب، یزد، کرمانشاه، شیراز، مریوان، مشهد، ایلام، گناباد، تربت حیدریه، تبریز، آمل، گرمه، لامرد، سنندج، سقز، پاوه، روانسر، شهرک قدس تهران، زیوه، دیواندره، تاکستان، تربت جام، سروآباد، روشکان لرستان و شمار دیگری از شهرهای ایران از رفتن به کلاس‌های درس خودداری نمودند.

منابع خبری گفته‌اند، “تعدادی از معلمان برای دانش‌آموزان دلایل تحصن خود را شرح‌ داده‌اند” و در تصاویر و ویدئوهایی که در شبکه‌های مجازی منتشر شده، در برخی شهرها دانش‌آموزان، از رفتن به کلاس‌های درس خودداری نمودند و شماری از اولیا دانش‌آموزان و همینطور معلمان بازنشسته نیز در این تحصن شرکت کرده‌اند.

محسن‌پور از معلمان استان اصفهان به گزارشگر کمپین می‌گوید: «ما صدای اعتراض خود را به این نحو به گوش همگان می‌رسانیم، چرا که دیگر راهی برای ما باقی نگذاشتند. ما تمام راه ها را رفته‌ایم و از همه همکاران خودم در سراسر کشور می‌خواهم در صورتی که هنوز در تحصن شرکت نکرده‌اند به این شیوه اعتراض خود را نشان دهند و این یکی از بهترین طرق رسیدن به خواسته‌های برحق ما به شیوه‌ای خشونت‌پرهیز است.»

لازم به توضیح است تا لحظه تنظیم این گزارش خبری از بازداشت یا برخورد با تحصن‌کنندگان منتشر نشده‌است، اما آقای محسن‌پور در این خصوص گفته‌است: «شاید برای ما پرونده سازی کنند یا بخواهند کسی را بازداشت کنند و من از همکارانم خواهش دارم که در صورت وقوع این اتفاق با استفاده از شبکه‌های مجازی به یاری هم بیایند و به سرعت اطلاع رسانی کنند و فراموش نکنند که این شیوه اعتراض و تحصن در همه جای دنیا معتبر است و غیرقانونی نیست.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا