جوانان

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه تهران

همزمان با حضور حسن روحانی در دانشگاه تهران تعدادی از دانشجویان این دانشگاه با حضور در محوطه اطراف تالار علامه امینی اعتراضات خود را نسبت به مسائل صنفی، آموزشی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور بیان کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری بهار نیوز: همزمان با حضور رئیس‌جمهور به مناسبت آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در دانشگاه تهران، دانشجویان این دانشگاه با تجمع در مقابل تالار علامه امینی این دانشگاه که محل سخنرانی رئیس‌جمهور می‌باشد با در دست گرفتن پلاکاردهایی و سر دادن شعارهای اعتراضی مطالبات خود را بیان کردند.

در این مراسم دانشجویان معترض به دو گروه مخالف سیاست‌های دولت و موافق سیاست‌های دولت تقسیم شدند و با سر دادن شعارهایی از جمله «نه به حصر دانشگاه»، «قانون اساسی میثاق فراموش شده»، «نه به سهمیه‌ها»،«نه به بورسیه‌های غیرقانونی»، «نه به پولسازی و کالایی آموزش» و برخی شعارهای دیگر انتقادهای خود را به سیاست‌های دولت بیان کردند.

در مقابل گروهی دیگر از دانشجویان نیز با سر دادن شعارهایی نظیر «اختلاس‌ها کم بشه مشکل ما حل می‌شه»، «وزیر سرمایه دار نمی‌خواهیم»، «مسئولین مرفه مایه ننگ ملت»، «رویکرد اقتصادی غلط، افزایش فاصله طبقاتی»، «رئیس‌جمهور به جای نگاه به دشمن به دست جوانان بنگرد»، «مرفهان بی درد مایه ننگ ملت»و برخی شعارهای سیاسی و صنفی دیگر خواستار پاسخ رئیس‌جمهور شدند.

در این میان نیز عده‌ای دیگر از دانشجویان بی طرف با سر دادن شعارهایی خواستار توجه مسئولان آموزش عالی به مشکلات و کمبودهای آموزشی و صنفی خود بودند.رئیس‌جمهور هم اکنون به همراه وزرای علوم و بهداشت و همچنین سایر مسئولان و مدیران آموزش عالی جهت آغاز رسمی سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی امروز در دانشگاه تهران حضور دارد.

همچنین در گزارش دیگری سایت زیتون نوشت :…تجمع اعتراضی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در مقابل محل سخنرانی رییس‌جمهور در دانشکده فنی تهران صورت گرفت.

دانشجویان در اعتراض به نداشتن تریبون و عدم حضور تشکل‌های دانشجویی در جلسه سخنرانی رییس جمهوری و برگزاری جلسه پشت درهای بسته تجمع کردند.دانشجویان معترض با شعارهایی نظیر «صدامون رو بریدند با رای مون پز می‌دن»، «روحانی بشنو صدای ملت»، «واعظی استعفا استعفا» و «وزیر بی‌کفایت استعفا استعفا» نسبت به عملکرد دولت دوازدهم اعتراض کردند.

همچنین انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در واکنش به سخنرانی رییس‌جمهوری٬ پشت درهای بسته٬ بیانیه صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: «امروز دانشگاه در حالی برای ششمین بار در زمان فعالیت دولت تدبیر و امید به استقبال آغاز سال تحصیلی می‌رود که سایه فضای امنیتی ، همچنان مصونیت حیثیت، جان، حقوق، شغل و تحصیل دانشجویان و دانشگاهیان را از تعرض عاملان و آمران خارج از دانشگاه، مخدوش ساخته و استقلال علمی و عملی نهاد دانشگاه، با اعمال بورسیه‌های خارج از ضابطه، اجرای دستوری پروژه هایی همچون اسلامی‌سازی علوم انسانی و سیاست زدایی از فضای دانشجویی از آن سلب شده است.»

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران در بخش دیگری از این بیانیه تاکید کردند که رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه ودر تمام زمینه ها از جمله امکان ورود به دانشگاه و حق دسترسی به وسائل اموزش عالی رایگان تا سرحد شکوفایی کشور، با تداوم و گسترش سهمیه های مختلف جنسیتی، منطقه ای، گروهی و مختص به اقشار خاص و ادامه یافتن جذب بی رویه دانشجو از طریق پردیس‌های پولی و غیرانتفاعی، به فراموشی سپرده شده است.

به نوشته دانشجویان خاموش کردن صدای منتقدان در فضای آموزش عالی دانشگاه را از مبدا همه تحولات به مامن دولت برای اهدافش تبدیل کرده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: «در فضای عمومی کشور نیز، “بهبود معیشت مردم” که از شعار های اصلی دولت کنونی در زمان انتخابات بود، گویی با بن‌بست های بسیار جدی رو به رو شده است.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا