اخبار

جلسه‌ای با رنگ و بوی FATF ؛ رای‌گیری شاید وقتی دیگر

در جلسه شورای نگهبان هیچ‌گونه رای‌گیری و تصمیم‌گیری پیرامون اف ا تی اف( FATF)صورت نگرفت و مقرر شد تا کارشناسان مرتبط با این حوزه در جلسات آینده شورای نگهبان حضور یابند.

۱۵ مهرماه بود که لایحه پر سر و صدای CFT یا همان «الحاق به کنوانسیون بین‌المللی منع تامین مالی تروریسم» در صحن علنی بهارستان تصویب شد. حالا چشم‌ها به دودکش شورای نگهبان دوخته شده تا ببینند آیا دود سفید از آن خارج می‌شود یا خیر. چندی پیش عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان و قائم‌مقام آیت‌الله جنتی در صفحه توییترش با هشتگ CFT خبر از بررسی این لایحه در جلسه روز چهارشنبه داد که این جلسه دیروز برگزار شد و اتفاقا محور بحث، موضوع FATF و لایحه CFT بود.

آن طور که کدخدایی به تسنیم گفته است، در این جلسه تنها فقها و حقوقدانان شورای نگهبان حضور نداشتند و دولتی‌ها نیز میهمان شورای نگهبانی‌ها بودند.

کدخدایی درباره این جلسه گفته است: با توجه به اینکه هیات وزیران قبلا درخواست داده بود که جلسه‌ای با حضور برخی اعضای این هیات برای بررسی موضوعات پیرامون لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) و FATF برگزار شود، جلسه امروز شورای نگهبان به این امر اختصاص داشت.

او ادامه داد: در جلسه امروز شورای نگهبان اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی و حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس‌جمهور نیز حضور داشتند و گزارشی از وضعیت لایحه CFT و الحاق ایران به کارگروه ویژه اقدام مالی FATF به اعضای شورای نگهبان ارایه دادند. به گفته سخنگوی شورای نگهبان در بخش دیگری از این جلسه، اعضای شورای نگهبان نیز دیدگاه‌ها و ‌‌نظرات خود را پیرامون CFT و FATF مطرح کردند.

این جلسه شورای نگهبان یکی از جلسات پربحث بوده است، اما پایانی بدون رای‌گیری داشت. کدخدایی در این رابطه گفت: در جلسه شورای نگهبان هیچ‌گونه رای‌گیری و تصمیم‌گیری پیرامون FATF صورت نگرفت و مقرر شد تا کارشناسان مرتبط با این حوزه در جلسات آینده شورای نگهبان حضور یابند… جنتی به مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره FATF اشاره کرد و گفت: معیار و ملاک شورای نگهبان شرع مقدس و قانون است و امیدواریم که نتیجه عملکرد ما به نفع اسلام و انقلاب و تضمین‌کننده عزت کشور باشد…

گزیده گزارش اعتماد

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا