اخبار

دولت “اعتدال” و ادامه سریال جابه‌جایی‌های وزیران

معاون اول رییس‌جمهور گفت :تا این لحظه اجازه برکناری منشی خودم را هم نداشته‌ام. بنابراین از من انتظار نداشته باشید وکیل و وزیر تغییر دهم!

اختیارات ولی فقیه ، دولتِ بی‌اختیار و بیگانه با مردم

به گزارش جهان صنعت: در بیست و دومین سالروز روز ملی صادرات که محمد شریعتمداری وزیر مستعفی وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی سرپرست این وزارتخانه، خسروتاج معاون صادراتی وزیر صنعت، غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران و جمعی دیگر از مسوولان و فعالان بخش خصوصی حضور داشتند، نسبت به سیاست‌های ناگهانی اقتصادی دولت انتقاد شد و موضوعاتی همچون پنج نرخی بودن ارز، نحوه اجرای پیمان‌سپاری ارزی و همچنین نحوه انتخاب وزرا و مدیران مورد گلایه قرار گرفت. بر همین اساس معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه ما در این شرایط مدیر ریسک‌پذیر می‌خواهیم، اظهار کرد: «برخی تصور می‌کنند قلم و کاغذی در دست من است که صبح تا شب افرادی را برکنار کنم‌. این در حالی است که من تا این لحظه اجازه برکناری منشی خودم را هم نداشته‌ام. بنابراین از من انتظار نداشته باشید وکیل و وزیر تغییر دهم.»
همچنین جهانگیری در واکنش به انتقادات اتاق بازرگانی در مورد جایگاه کمرنگ بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌های دولت به حضور نهاوندیان در معاونت اقتصادی رییس‌جمهور اشاره کرد و گفت: «موتور حرکت اقتصاد ایران تنها بخش خصوصی است و هر راه دیگری به بیراهه رفتن است. این در حالی است که نهاوندیان رییس سابق اتاق بازرگانی ایران از دل بخش خصوصی به دولت آمد تا صدای این بخش به درستی شنیده شود. اما اگر تمایل دارید، نهاوندیان به اتاق بازگردد و شافعی جایگزین او شود.»
در این مراسم همچنین وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت عامل اصلی بسیاری از رویدادهای مرتبط با تولید و تجارت را سیاست ارزی دانست و گفت: اگر بتوانیم این سیاست‌ها را اصلاح کنیم، می‌توانیم در حل مشکلات مربوط به تولید و تجارت موفق باشیم. اما اگر شرایط مهیا نباشد نمی‌توان کار کرد. بنابراین هیچ جایی دیگر من را به کار نگیرید. محمد شریعتمداری در حالی این صحبت‌ها را مطرح کرد که به گفته معاون اول رییس‌جمهور، وی به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت کار به مجلس معرفی شده است. این در حالی است که شریعتمداری در روز ملی صادرات با بیان اینکه در این لحظه، هیچ سمتی در دولت ندارم، گفت: معاون اول رییس‌جمهور، مرا به این جلسه دعوت کرد…بر همین اساس معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به موافقت مقام معظم رهبری برای برداشت ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای شرکت‌های دارویی گفت: اگرچه همه آنچه را که می‌دانم را هم نمی‌گویم، چراکه گفتن برخی مسائل به صلاح کشور نیست…

در همین زمینه روزنامه همدلی در گزارشی یادآور شد : گویا کشمکش ظاهری و البته باطنی اهالی پاستور با بهارستان تمامی ندارد و وزیران مستعفی یا در مظان استیضاح از وزارتخانه‌ای به وزارتخانه دیگر اسباب‌کشی می‌کنند. نکته عجیب این نقل مکان‌ها آنجاست که وزیری مانند «محمد شریعتمداری» با مشکلاتی که در وزارتخانه پیشین داشته با چه معیاری به وزارت کار منصوب می‌شود؟ اما در لابه‌لای طرح این پرسش‌ها، دو نکته به حاشیه رانده می‌شود.
نخست آن‌که با نگاهی به ترکیب جدید کابینه مشخص می‌شود که دولت دوم روحانی از اصلاح‌طلبان فاصله بیشتری گرفته و با سرعتی بیشتر به آغوش جناح راست نزدیک می‌شود. نکته دوم همان‌طور که پیشتر نیز درباره آن گفته و به آن پرداخته شده، محوریت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است که عمده مشکلات کشور را هم باید در این حوزه دنبال کرد.

همچنین روزنامه ابتکار در مطلبی پیرامون سیاست های دولت روحانی از جمله نوشت :پس از آنکه رئیس‌جمهوری در یکی از سخنرانی‌های خود گفت دولت نه استعفا می‌دهد و نه کنار می‌کشد و به دنبال پایان دادن به اختلافات درونی است، شماری از مقام‌ها، چهره‌ها و رسانه‌های محافظه‌کار و منتقد دولت به اعلام حمایت از او پرداختند.‏ ما اعلام موضع مثبت چهره‌های بانفوذ جریان اصولگرا در قبال دولت دوازدهم، از حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان گرفته تا رقبای انتخاباتی روحانی، از طریق تریبون‌های عمومی را شاهد بودیم. چه شد منتقدان دولت حالا حامی و پشتیبان او شده‌اند…

حسین کنعانی‌مقدم، فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه جریانات سیاسی لزومی برای ملاقات حضوری با روحانی نمی‌بینند، به «ابتکار» گفت:…اصولگرایان هیچ اصراری برای دیدار با آقای روحانی ندارند چون به اندازه کافی امکانات لازم برای رساندن پیام خود به رئیس‌جمهوری را در اختیار دارند… به نظر می‌رسد آقای روحانی در آستانه انتخابات مجلس آینده نیازمند این است که اصولگرایان را همراه خود سازد. تا جایی که من از آقای روحانی شناخت دارم ایشان به دنبال بالانس قدرت است، البته بالانس قدرت به نفع خودش را ترجیح می‌دهد. روحانی زمانی که با جناح‌ها رایزنی می‌کند به این معنا نیست که یک جناح خاصی را در قدرت داشته باشد بلکه به دنبال این است که آنها را بالانس کند و خودش را تثبیت کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا