گوناگون

تقابل تجاری دهلی نو با واشنگتن

در مواجهه با بحران کاهش ارزش پول ملی، بانک مرکزی هند با پیوستن به سایر اقتصاد های در حال ظهور، علاوه بر افزایش نرخ تعرفه واردات محصولات آمریکایی، بیش از ۱۵ میلیارد دلار اوراق قرضه دولت آمریکا را به فروش رساند تا دارایی های آمریکایی خود را کاهش دهد….
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، روزنامه ‘اکونومیک تایمز’ روز دوشنبه در گزارشی نوشت: بر اساس جدیدترین گزارش وزارت خزانه داری آمریکا، هند از ماه آوریل (فروردین) تاکنون بیش از ۱۶.۳ میلیارد دلار اوراق قرضه دولتی آمریکا را به فروش رسانده است و ارزش سهام هند در آمریکا از ۱۵۷ میلیارد دلار در پایان ماه مارس(اسفند) به ۱۴۰ میلیارد دلار تا پایان ماه اوت(مرداد) کاهش یافته است.

در همین دوره، چین اوراق قرضه دولتی آمریکا به ارزش ۲۲.۶ میلیارد دلار و تایوان نیز ۶.۹ میلیارد دلار از دارایی های خود در آمریکا را به فروش رسانده اند.

این اقدامات می توانند محدودیت دسترسی کشورها به بازار به دلیل کاهش ارزش اوراق قرضه و همچنین افزایش تعرفه های گمرکی را جبران کنند.

بانک مرکزی هند به دلار بیشتری برای تزریق به بازار های محلی جهت جلوگیری از سقوط بیشتر ارزش روپیه احتیاج دارد و این امر می تواند یکی از عوامل اقدام این بانک در فروش اوراق قرضه دولتی آمریکا باشد.

بانک مرکزی هند از ماه آوریل( فروردین) تاکنون ارز های خارجی به ارزش ۱۸.۶ میلیارد را در بازار های ارز این کشور به فروش رسانده تا سقوط روپیه را کنترل کند.

همچنین از ماه آوریل(فروردین) تاکنون سرمایه گذاران خارجی بیش از ۱۰ میلیارد دلار سرمایه خود را از بازار بورس هند خارج کرده اند. این امر سبب شده است که روپیه ۱۰ درصد از ارزش خود را در مقابل دلار از دست بدهد.

بانک مرکزی هند همچنین قصد دارد بخشی از درآمد حاصل از فروش اوراق قرضه دولتی آمریکا را به خرید طلا اختصاص دهد. پشتوانه ذخایر طلا می تواند از تاثیر پذیری ارز ملی در مقابل نوسانات ارزی جلوگیری کند. از ماه آوریل تاکنون بانک مرکزی این کشور ۶۳۰ هزار تروی اونس طلا خریداری کرده است و ذخایر طلای هند تا پایان ماه مارس ( اسفند) به ۱۸.۶۴ میلیون تروی اونس طلا رسیده است.

تروی(troy) واحد اندازه گیری وزن فلزات ارزشمند است. هر تروی برابر با ۳۷۳.۲۵ گرم می باشد.

از ۴۰۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی هند تا ماه اوت(مرداد) سال ۲۰۱۸، ۲۳۹ میلیارد دلار در اوراق معتبر خارجی و ۲۰ میلیارد دلار برای خرید طلا سرمایه گذاری شده است. سایر ذخایر ارزی هند به صورت وجه نقد در اختیار بانک های مرکزی خارجی، بانک های تجاری و سازمان های چند جانبه می باشند.

هند در میان ۱۵ کشور بزرگ سرمایه گذار در آمریکا می باشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا