گوناگون

مالیاتی که مردم می‌دهند، کجا خرج می‎شود؟

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور جزئیاتی از درآمدهای مالیاتی و نحوه هزینه آن بیان کرد…
سیدکامل تقوی‌نژاد افزود: اگر در سال‌های گذشته درآمدهای نفتی ما ۱۰۰ بود درآمدهای مالیاتی ما ۱۵۰ بود یعنی ما ۵۰ درصد از درآمدهای نفتی سال قبل سبقت گرفته‌ایم.
او ادامه داد: سال قبل حدود ۹۷ درصد درآمدهای پیش‌بینی شده در قانون بودجه را محقق کردیم، در حال حاضر حدود ۳۸ درصد درآمدهای بودجه را درآمدهای مالیاتی تشکیل می‌دهد و حدود ۵۰ درصد درآمدهای کشور از راه مالیات حاصل می‌شود. امسال حدود ۱۱۳ هزار میلیارد تومان رقم پیش‌بینی شده درآمدهای مالیاتی است، البته سال قبل حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان علاوه بر ۹۷ درصد درآمد مالیاتی با عنوان عوارض به شهرداری‌ها تخصیص داده شد و امسال احتمال می‌رود رقم عوارض به ۲۰ هزار میلیارد تومان برسد.
تقوی‌نژاد تصریح کرد: در شش ماهه نخست امسال موفق شدیم با هشت درصد رشد نسبت به سال قبل حدود ۴۳ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کنیم به علاوه ۹ هزار میلیارد تومان هم عوارض که روی هم رفته ۵۳ هزار میلیارد تومان وصول شده است. هدف‌گذاری ما تا پایان سال متفاوت است که وابسته به شرایط حال حاضر کشور و روابط خارجی و مبادلات تجاری اقتصادی خارجی ایران می‌شود.
وی افزود: در ایران حدود ۹ درصد از جی‌دی‌پی کشور (درآمد ناخالص داخلی) از درآمدهای مالیاتی حاصل می‌شود، البته این رقم برای سال آخر برنامه توسعه باید به ۱۱ درصد برسد.
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: وقتی می‌گوییم مالیات خرج بودجه جاری می‌شود یعنی برای آموزش‌و‌پرورش، بهداشت و درمان و نیروهای مسلح و امنیت کشور.
علاوه بر این مخارج ما درآمدهای دیگری هم از طریق مالیات بر ارزش افزوده داریم که چیزی حدود ۲۶۵ هزار میلیارد تومان است.
تقوی‌نژاد گفت: در سال‌جاری حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برای بهسازی جاده‌ها، چشمه‌ها و راه‌ها و سایر نیازمندی‌های عشایر در نظر گرفته‌ایم.
وی افزود: تا‌کنون در شهر تهران حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان از محل عوارض در اختیار شهرداری‌ها قرار گرفته، البته بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان از این مبلغ در دوران ریاست‌جمهوری آقای روحانی بوده است برای مثال در شش ماه اخیر حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان به شهرداری‌ها تخصیص داده شد که تا پایان سال به ۳۷۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.
تقوی‌نژاد ادامه داد: در بحث طرح سلامت تا‌کنون حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده خرج شده و حدود هزار میلیارد تومان هم به ورزش کشور اختصاص یافته است که امسال این رقم افزایش خواهد داشت. مردم باید بدانند اگر امروز خط مترویی احداث می‌شود یا پارک و خیابان‌های مناسبی برای رسیدن به آرامش دارند هزینه‌اش از جیب مردم تامین می‌شود، البته این مبالغ در قالب مالیات تامین می‌شود و هیچ منتی بر سر مردم نیست.
وی گفت: کل هزینه‌های طرح جامع مالیاتی حدود ۷۰۰ میلیارد تومان بود که از محل تخفیف یک ساله مالیاتی افراد بدهکار حاصل شده است. البته بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان از این مبلغ صرف زیرساخت شده، برای این طرح حدود ۶۰۰ اداره ساخته شد، شبکه‌ها راه‌اندازی و بهترین و به‌روز‌ترین سخت‌افزارهای مورد نیاز در سازمان امور مالیاتی کشور خریداری و نصب شده است. آنچه در هسته نرم‌افزار این طرح بود و قراردادش در سال ۱۳۸۷ با اروپایی‌ها منعقد شد در مجموع۴۰ میلیون یورو بود. البته یورو با قیمت ۹۰۰ تومان و زیر سه هزار تومان هزینه شده یعنی چیزی حدود ۱۳۰ میلیارد تومان هزینه این زیرساخت‌ها بوده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا