گوناگون

تهدید مسکو به اقدام تلافی‌جویانه

آمریکا و اتحاد شوروی سابق در دوران جنگ سرد پیمانی را مبنی بر تولید و آزمایش موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با یکدیگر امضا کردند‌. دونالد ترامپ روسیه را متهم به نقض این پیمان کرده و گفته آمریکا نیز از این پیمان خارج می‌شود‌…
دونالد ترامپ اعلام کرد آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) با روسیه خارج می‌شود‌. این پیمان مهم در سال ۱۹۸۷ میان دو کشور بسته شده بود‌. رییس‌جمهور آمریکا شنبه گذشته ضمن اعلام این خبر روسیه را متهم به نقض این پیمان کرد‌. او گفت: روسیه متاسفانه این پیمان را محترم نشمرده و برای همین ما این توافقنامه را فسخ می‌کنیم و از آن خارج می‌شویم‌.
پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در زمان ریاست‌جمهوری رونالد ریگان با میخائیل گورباچف، رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق، مذاکره شد‌. این پیمان در سال ۱۹۸۸ به تصویب مجلس سنای آمریکا رسید‌. هدف این پیمان ممانعت از تولید و نیز نابودی موشک‌های هسته‌ای کوتاه‌برد و میان‌برد و همچنین موشک‌‌های متعارف هر دو کشور بود‌.
واشنگتن بر این باور است که روسیه برخلاف تعهداتش در پیمان «INF» در حال ساخت و توسعه یک سیستم موشکی زمینی است که به این کشور امکان می‌دهد تا در کوتاه‌ترین زمان، اروپا را هدف حمله اتمی قرار دهد‌. مسکو بارها این اتهام را تکذیب کرده است‌.
ترامپ روسیه را متهم کرد که از سال‌ها پیش این پیمان را زیرپا گذاشته است‌. او گفت: نمی‌دانم چرا باراک اوباما در این مورد مذاکره نکرد یا اینکه از پیمان خارج نشد‌.
ما به روسیه اجازه نخواهیم داد توافقنامه هسته‌ای را زیر پا بگذارند و مشغول ساخت سلاح شوند در حالی‌که ما اجازه انجام این کار را نداریم‌. ترامپ تهدید کرد در صورتی که چین و روسیه دست از توسعه توانمندی موشکی خود برندارند، ایالات متحده نیز توانمندی‌های موشکی خود را گسترش خواهد داد‌.
چین جزو امضاکنندگان پیمان INF به شمار نمی‌رود‌. با این حال پکن در چارچوب سیاست‌های منطقه‌ای خود سرمایه‌گذاری هنگفتی را در برنامه‌های موشکی انجام داده است، در حالی که آمریکا طبق تعهداتش در پیمان INF از در اختیار داشتن موشک‌های بالستیک زمینی یا موشک‌های کروز با برد ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتری منع شده است‌.
واکنش روسیه
سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را قدمی بسیار خطرناک توصیف کرد‌. یک مقام وزارت خارجه روسیه نیز به خبرگزاری دولتی ریانووستی گفته انگیزه اصلی واشنگتن تحقق رویای جهان تک‌قطبی است که این رویا تحقق‌پذیر نخواهد بود‌. معاون وزیر خارجه روسیه ضمن محکوم کردن خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد اظهار کرد: در صورت ادامه عقب‌نشینی‌های یکجانبه آمریکا از توافقات و تعهدات، روسیه هیچ راهی جز اقدامات تلافی‌جویانه از جمله اقداماتی با ماهیت نظامی ندارد‌.
سرگئی ریابکوف اظهار کرد: این مساله بسیار جدی‌تر از آن است که به معرض بحث عمومی گذاشته شود‌. اگر آمریکا به اقدامات عجولانه خود که در بسیاری از موارد شاهد آن بوده‌ایم ادامه دهد، اگر به عقب‌نشینی‌های یکجانبه از توافقات، انواع و اقسام مکانیسم‌ها و تعهداتی که شاهدش بودیم از برجام گرفته تا اتحادیه جهانی پست، ادامه دهد هیچ گزینه‌ای جز اقدام تلافی‌جویانه از جمله اقداماتی با ماهیت نظامی و تکنولوژیکی نداریم‌. اما ما تا آنجا که بتوانیم از آن اجتناب می‌کنیم و سیاست عجولانه آمریکا تنها رویگردانی هر چه بیشتر کشورها و محافل گسترده جهانی است‌. واشنگتن نباید این تغییر احساس را دست کم بگیرد‌.
ریابکوف ادامه داد: به نظر می‌رسد نیروهای واشنگتن نیازمند آن هستند که ما را با خروج از این توافق تهدید کنند تا آسان‌تر بتوانند به نقض علنی این توافق حیاتی در زمینه کنترل تسلیحاتی ادامه دهند‌. آمریکا سال‌ها این پیمان را نقض کرده است‌. ما با صبوری تلاش می‌کنیم که همکاران خود را در واشنگتن به گفت‌وگو و حذف متقابل نگرانی‌ها سوق دهیم‌. او این تصمیم آمریکا را اقدامی خطرناک توصیف کرد که انتقادات جامعه جهانی را برای واشنگتن به دنبال خواهد داشت‌.
ریابکوف همچنین اظهار کرد: روسیه، آمریکا را برای تلاش در راستای اعمال فشار بر مسکو به منظور گرفتن امتیازاتی در زمینه ثبات استراتژیک از طریق تهدید این کشور محکوم می‌کند‌. معاون وزیر خارجه روسیه افزود: طرف روسی بارها گفته است که آمریکا دلیلی برای متهم کردن روسیه به بهانه نقض این پیمان ندارد‌. با گذشت این سال‌ها آنان نتوانسته‌اند با ارائه توضیحات روشنی درباره دلیل اقداماتشان، ادعاهای واهی خود را ثابت کنند‌.
در همین حال خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از سه آژانس خبری روسیه گزارش داده یک مقام وزارت خارجه روسیه در مورد این اقدام آمریکا گفته: واشنگتن در عرض چندین سال تعمدا و قدم به قدم برای تخریب پایه‌های این توافق گام برداشته است‌. الکسی پوشکوف، نماینده پارلمان روسیه نیز با انتشار پیامی در توئیتر نوشت این حرکت آمریکا دومین ضربه محکم این کشور علیه کل سیستم ثبات استراتژیک جهان است‌.
او نخستین ضربه را خروج واشنگتن از پیمان موشک‌های ضدبالستیک در سال ۲۰۰۱ برشمرد‌. پیمان یادشده نیز میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی با هدف محدودسازی سیستم‌های موشک‌های ضدبالستیک امضا شده بود‌. پس از خروج آمریکا، اجرای این پیمان متوقف شد‌.
جان بولتون، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور آمریکا قرار است در هفته جاری در سفری به مسکو با مقامات روسیه از جمله سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور ملاقات و گفت‌وگو کند‌. گمان می‌رود این سفر مقدمه‌چینی یک دیدار احتمالی دیگر میان ترامپ و ولادیمیر پوتین باشد‌. به نوشته گاردین، بولتون یکی از مخالفان پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد بوده است‌. روزنامه‌های گاردین و نیویورک‌تایمز یک روز پیش از آنکه ترامپ رسما از نیت خود برای خروج از پیمان منع موشک‌های میان‌برد خبر دهد، گفته بودند واشنگتن متحدان اروپایی خود را از این موضوع باخبر ساخته ‌است‌. با خروج ایالات متحده، این دومین پیمان آمریکا و شوروی خواهد بود که در سال‌های اخیر از سوی واشنگتن کنار گذاشته می‌شود‌.
حمایت بریتانیا
به دنبال آنکه دونالد ترامپ اعلام کرد از توافق چندین دهه‌ای پیمان تسلیحات هسته‌ای با روسیه خارج می‌شود، وزیر دفاع بریتانیا تاکید کرد قاطعانه در کنار ایالات متحده ایستاده است‌. گوین ویلیامسون روسیه را بابت به خطر انداختن پیمان نیروهای هسته‌ای میان‌برد (آی‌ان‌اف) که در سال ۱۹۸۷ مورد توافق آمریکا و شوروی قرار گرفت، مورد انتقاد قرار داد و از کرملین خواست تا به امورشان رسیدگی و مشکلات را حل و فصل کنند‌.
ویلیامسون به فایننشال‌تایمز گفت: بدون شک متحد نزدیک و دیرینه ما آمریکاست و ما قاطعانه در کنار ایالات متحده ایستاده‌ایم تا این پیام را منتقل کنیم که روسیه باید به وظایفش طبق این پیمانی که به امضا رسانده است، عمل کند‌. روسیه عهدشکنی و آی‌ان‌اف را تبدیل به چیز مضحکی کرده است‌.
وزیر دفاع بریتانیا که به آمریکا رفته است، گفت: قطعا ما خواستار تداوم این پیمان هستیم اما این امر مستلزم تعهد طرفین است و در حال حاضر یک طرف آن را نادیده می‌گیرد‌. این روسیه است که آن را نقض می‌کند و باید به این وضعیت رسیدگی و مشکلات را حل و فصل کند‌.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا