گوناگون

سرگردانی پناهجویان ایرانی در مرز صربستان

پناهجویان ایرانی در مرز صربستان می گویند که دولت کرواسی اجازه ورود به داخل کشور را نمی دهد. وضعیت پناهجویان در حالت مناسبی قرار ندارد و گرسته هستند.
این در حالیست که دولت صربستان اعلام کرد که از این پس ایرانیان نمی‌توانند بدون ویزا وارد این کشور شوند. شمار زیادی از ایرانیان پس از ورود به صربستان یا در این کشور پناهنده می‌شدند یا از آن برای ورود به کشوری در اتحادیه اروپا استفاده می‌کردند.

دولت صربستان با صدور فرمانی معافیت ایرانیان از داشتن ویزا برای سفر به این کشور را لغو کرده است. لغو معافیت ویزا برای ایرانیان تنها کمی بیش از یک سال پس از برقراری آن صورت گرفته است. متن این فرمان در روز چهارشنبه ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر) در روزنامه رسمی این کشور منتشر شده است.

در این فرمان آمده است: «دولت جمهوری صربستان تصمیم گرفته است به تصمیم پیشین خود مبنی بر لغو ضرورت داشتن ویزا برای شهروندان جمهوری اسلامی ایران خاتمه دهد.»

دو کشور ایران و صربستان تا اوایل دهه ۱۹۹۰ روابطی حسنه با یکدیگر داشتند. در آن سال‌ها یوگسلاوی سابق که صربستان بخشی از آن بود طی جنگ از هم پاشید.

در اوت سال ۲۰۱۷ صربستان تصمیم گرفت ایرانیان را از داشتن ویزا معاف کند تا به رشد گردشگری در این کشور یاری برساند و روابطش را با کشورهای غیر اروپایی گسترش دهد.

اما به گفته مقامات صرب، شمار مهاجران غیرقانونی از ایران که به صربستان سفر کرده و سپس کوشیده‌اند به یکی از کشورهای اتحادیه اروپا بروند طی یک سال اخیر بسیار افزایش یافته است.

نبوجسا استفانوویچ، وزیر کشور صربستان، روز چهارشنبه در مجلس نمایندگان این کشور هشدار داد که گروهی از ایرانیان از معافیت ویزایی “سوء استفاده می‌کنند”.

دیوروویچ رادوس، از مرکز کمک به پناهندگان در بلگراد، به خبرگزاری رویترز گفت: «این حرکت پاسخی است به این مشکل که بسیاری از مردم (از ایران) وارد صربستان می‌شوند و در اصل می‌خواهند به غرب بروند یا درخواست پناهندگی کنند.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا