گوناگون

بیکاری ۳۰۰ قطعه‌ساز در کشور‌

مازیار بیگلو، دبیر انجمن قطعه‌سازان خودرو با اشاره به اینکه در چند ماه اخیر در ملاقات با مسوولان هشدارهای لازم را درباره مشکلات قطعه‌سازان داده‌ایم، ‌گفت: هر روز وضعیت بدتر می‌شود. قیمت مواد اولیه خارجی سه برابر شده است…..
وی افزود: اجناسی را که با دور زدن تحریم‌ها خریدیم و در گمرک کشورمان نگه داشتیم تا آن را ترخیص کنیم اما بر اساس تصمیم نادرست مسوولان، قیمت ارز را از چهار هزار و ۲۰۰ تومان به هشت تا نه هزار تومان تبدیل کردند.بیگلو گفت: مواد اولیه خارجی ما، حدود دو تا سه۳ برابر افزایش قیمت داشته است.وی افزود: بر اساس قرارداد حقوقی قطعه‌سازان با شرکت‌های خودروساز، ‌اجازه ندارند قطعاتی را که مطابق با قطعه‌سازان خودرو است به طور مستقیم در بازار بفروشند و قطعه‌سازان داخل، تولیدات خود را باید در اختیار خودروسازان قرار دهند.بیگلو با بیان اینکه ۱۵۳۰ قطعه‌ساز ثبت شده در کشور داریم، اضافه کرد: حدود ۲۰۰ قطعه‌ساز پیش از این بحران هم، ‌فعال نبودند و حدود ۳۰۰ قطعه‌ساز هم به علت این بحران‌ها غیر‌فعال شدند.وی ادامه داد: اکنون هزار قطعه‌ساز داریم که از این میزان ۷۰۰ قطعه‌ساز در رده‌های تی اِر وان مشغول کار مستقیم با خودرو‌سازان هستند. در ادامه بیگلو با اشاره به اینکه ۸۰۰ هزار شاغل مستقیم در صنایع قطعه‌سازی داریم، گفت: کل فروش سایپایدک و ایساکو در سال گذشته کمتر از سه هزار میلیارد تومان بوده در حالی که حجم بازار لوازم یدکی کشور حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان است.
وی افزود: بسیاری از قطعات از چین وارد می‌شود اما نشان شرکت معتبر ایرانی روی آن می‌زنند و می‌فروشند و این موارد را به سازمان تعزیرات هم اعلام کردیم اما اقدامی نشده است.

تسنیم

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا