اخبار

توزیع سبد حمایتی در سه مرحله؛ قدرت خرید مردم جبران نمی شود

طرح سبد حمایتی با توجه به توضیحات سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ عملا به معنای استنکاف دولت از اقدام واقعی برای جبران کاهش قدرت خرید مردم بوده ونشانگر ادامه برنامه شوک درمانی اقتصادی است.

بسته حمایتی دولت از خانوارهای کم درآمد تایید شد.در جلسه… هیأت وزیران به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور، بسته حمایتی دولت برای خانوارهای کم درآمد مورد بررسی و تأیید نهایی قرار گرفت که جزییات آن از سوی دستگاه‌های مسئول اعلام خواهد شد.

سبد حمایتی به ارزش ۶۰۰ هزار تومان در سه مرحله ۲۰۰ هزار تومانی در بین اقشار شناسایی شده توسط وزارت رفاه، توزیع می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، انوشیروان محسنی بندپی با اعلام آخرین وضعیت توزیع سبد کالایی گفت: کلیات طرح حمایت اجتماعی دولت تایید شده و بر اساس دستور رئیس جمهور، قرار است تا ۱۰ روز نخست آبان ماه فروشگاه‌های عرضه کننده سبد کالایی تعیین شود تا افراد شناسایی شده از این حمایت اجتماعی بهره مند شوند.

به گفته محسنی بندپی، قرار است تا پایان امسال سبد کالایی به ارزش ۶۰۰ هزار تومان در سه مرحله در بین اقشار مشمول عرضه شود. بر اساس اطلاعات به دست آمده مقرر شده، تا پایان امسال سه سبد کالایی به ارزش ۶۰۰ هزار تومان، در قالب سه مرحله ۲۰۰ هزار تومانی توزیع شود…بر اساس برنامه ریزی انجام شده سرپستان خانوار با درآمد کمتر از ۳ میلیون تومان در ماه، بازنشستگان با درامد کمتر از ۳ میلیون تومان در ماه، افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی و افرادی که به عنوان گروه های هدف شناسایی می شوند، مشمول این حمایت اجتماعی دولت می شوند

اعتبار ۲۰۰ هزار تومانی در هر سه مرحله در کارت بانکی در قالب حمایت اجتماعی واریز می شود که به صورت نقدی قابل برداشت نیست و صرفا برای تامین اقلام اساسی سبد کالایی در فروشگاه های اعلامی قابل هزینه است.

بسته حمایتی دردی را دوا نمی‌کند!

در این باره روزنامه جهان صنعت گزارش داده است:”درحالی که قیمت کالاها و خدمات مصرفی همچنان رو به افزایش است و آمارهای اعلامی از سوی دولت از رشد رو به جلوی قیمت‌ها خبر می‌دهد، دولت کماکان بر سیاست حمایتی‌اش از اقشار کم‌برخوردار اصرار می‌ورزد و بر آن است تا با اعطای بسته‌های حمایتی، مقداری از فشار گرانی‌های اخیر را از دوش آنان بردارد‌. اما تورم بالای ۴۰ درصدی کالاهای خوراکی کجا و بسته‌های ۲۰۰ هزار تومانی دولت کجا!”

روند افزایشی قیمت کالاهای اساسی از چند ماه پیش شروع شده و تبعات تورمی آن معیشت اقشار دهک‌های پایین درآمدی را تحت‌الشعاع خود قرار داده است‌. روند افزایشی قیمت‌ها به‌گونه‌ای بود که با ثبت رکوردی تاریخی، افزایش پنج درصدی قیمت‌ها در مردادماه را نسبت به ماه پیش از آن نشان داد‌.

ادامه این روند افزایشی، رقم ۴/۳۱ درصدی نرخ تورم در شهریور ماه و تورم ۸/۳۲ درصدی را در مهرماه به ثبت رساند‌. این آمار بیانگر این حقیقت است که افراد کالاها و خدمات را به این میزان گران‌تر از سال گذشته خریداری کرده‌اند‌.
آخرین آمار اعلامی از سوی مرکز آمار با اعلام تورم نقطه به نقطه ۸/۳۲ درصدی در مهرماه، متوسط رشد قیمت‌ کالاها و خدمات مصرفی در ۱۲ ماه اخیر نسبت به ۱۲ ماه پیش از آن را ۴/۱۳ درصد اعلام کرد‌.
رییس مرکز آمار ایران هم در همین رابطه نرخ تورم خوراکی‌ها در ۱۲ ماه اخیر نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵/۴۷ درصد و نرخ تورم کالاهای بادوام را نیز ۷۵ درصد اعلام کرد‌. امیدعلی پارسا همچنین تورم میوه و سبزیجات را ۷۵ و تورم دخانیات را ۱۶۶ درصد اعلام کرد‌.

اما با وجود نرخ بالای اعلامی از سوی دولت در رابطه با گرانی کالاهای مصرفی، چرا باز هم مردم نسبت به آنچه از سوی دولت اعلام می‌شود مقاومت می‌کنند و می‌گویند گرانی کالاها و خدمات بسیار بیشتر از آن چیزی است که آمارهای دولتی نشان می‌دهد‌.

شاید اعلام جزئیات این افزایش قیمت‌ها بتواند به صورت دقیق‌تری موید نرخ تورم اعلامی از سوی دولت باشد‌. بر اساس اطلاعات مرکز آمار، شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری کشور در مهر ماه ١٣٩٧ به عدد ۶/۱۴۳ رسیده که نسبت به ماه قبل ۸/۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد‌. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴/۳۲ درصد است که نسبت به ماه قبل (۷/۲۵ درصد) ۷/۶ واحد درصد افزایش داشته است‌. بر این اساس همین شاخص نشان می‌دهد که قیمت‌ها کماکان بر مدار افزایشی قرار گرفته‌اند‌ به این ترتیب که رشد ۵ درصدی قیمت‌ها در مردادماه نسبت به ماه قبل از آن، به رشد ۷/۶ درصدی آن در مهر نسبت به شهریور ماه رسیده است‌.

در آماری که از سوی مرکز آمار اعلام شده، بیشترین نرخ تورم به ترتیب در حوزه‌های مصرفی مربوط به دخانیات با ۵/۴۵ درصد، تفریح و فرهنگ با ۵/۱۸ درصد، کالاها و خدمات متفرقه با ۴/۱۷ درصد و خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها با ۱/۱۷ درصد اتفاق افتاده است‌. از سوی دیگر کمترین تورم هم مربوط به حوزه‌های ارتباطات با تورم ۳/۹ درصد، هتل و رستوران ۴/۱۰ درصد و بهداشت و درمان ۵/۱۰ درصد است‌.
قسمت ملموس‌‌تر آمارها اما بخش مربوط به تورم نقطه به نقطه است؛ آماری که نرخ‌‌های قیمتی ماه جاری را با ماه مشابه سال قبل از خودش به مقایسه می‌‌گذارد‌. بر این اساس شاخص کل تورم مهرماه امسال نسبت به سال گذشته ۴/۳۲ درصد است که حوزه‌های مصرفی دخانیات با ۶/۱۵۸ درصد، تفریح و فرهنگ ۱/۵۹ درصد، مبلمان و لوازم خانگی ۵/۵۱ درصد و خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها با ۴۵ درصد بیشترین تورم را داشته‌‌اند‌”…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا