گوناگون

انگار برنامه این بود مردم ایران را بی‌فرهنگ کنند

ابوالفضل جلیلی که مشغول ساخت یک فیلم تازه است، با بیان اینکه بسیاری از فیلم‌های کمدی امروز «لودگی» است، گفت:‌ گاهی فکر می‌کنم جریانی از ابتدا درصدد این بوده که مردم ایران بی‌فرهنگ باشند….

این کارگردان سینما تعداد زیادی از آثارش موفق به اکران عمومی در ایران نشده‌اند اما در جشنواره‌های خارجی مورد تقدیر قرار گرفته‌اند؛ آن هم فیلم‌هایی که بیشتر در حوزه مسائل اجتماعی نوجوانان ساخته شده است. او که این روزها فیلمی با همان رویکرد قبلی خود را کارگردانی می‌کند، به ایسنا گفت: اول انقلاب قرارمان چیز دیگری بود. قرار بود کار فرهنگی انجام دهیم و بر همین اساس بنیاد سینمایی فارابی تشکیل و کار فرهنگی شروع شد، اما بعدها افرادی تندرو آمدند و مسئولان فارابی را محکوم کردند و سینمایی کم‌مایه را پیش آوردند.
او ادامه داد: در سال‌های اول انقلاب تا زمان جنگ، شرایط خوب بود ولی بهترین‌های مملکت یا شهید یا جانباز شدند و فرصت‌شناسانی سر کار آمدند که نتیجه‌اش قلع‌ و قمع شدن همه چیز بود و همین سینمای کمدی که در فیلم‌ها می‌بینیم
«لودگی» است.
کارگردان فیلم‌های «گال»، «دان» و «گل یا پوچ» گفت: متاسفانه گاهی فکر می‌کنم اصلا از اول برنامه این بوده که مردم ایران را بی‌فرهنگ کنند و ما هم فریب خوردیم، چون سیستم طوری شد که از معنویت به مادیت صِرف رسید. ببینید در همه‌ی این سال‌ها تاکنون یک نویسنده درجه یک نیامده که جای احمد محمود را بگیرد، یک متفکر نیامده که جای جلال آل‌احمد را بگیرد یا یک مذهبی مبتکر نیامده که جای شهید مطهری را بگیرد. همه چیز پولی شده و روی دلار می چرخد و دیگر فیلمساز فرهنگی اصلا به فرهنگ فکر نمی‌کند.
جلیلی گفت: اصلا بماند که فیلمساز فرهنگی هم نداریم، بیشترشان یا مُردند، یا خانه‌نشین شدند یا رفته‌اند و عده‌ای هم که هستند بیشتر به دنبال ساخت فیلم کمدی‌اند، آن هم نه به خاطر اینکه روحیه مردم را شاد کنند، بلکه می‌خواهند پول در بیاورند و مردم هم متاسفانه شاید برای فرار از مشکلات، به تماشای این فیلم‌ها می‌نشینند که باعث فروش خوب آن‌ها می‌شود.
او در پاسخ به اینکه اگر اینقدر ناامید است، پس چطور در حال فیلم ساختن است؟ بیان کرد:‌ من به کسی امید ندارم، به همین دلیل کار خودم را می‌کنم و همین است که دوستانم می‌گویند ابوالفضل در جزیره زندگی می‌کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا